Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.3.3.1 Мектеп: ММИ «Дарын» мектебі
Күні: 11.02.2020ж Мұғалімнің аты-жөні: Құрманбек Ж.С
Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жандандырылған графика.
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты
|
Тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезінде қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы: жанды графика туралы білім алады, блоктармен жұмыс жасауды үйренеді.
Оқушылардың басым бөлігі: жанды графиканы қолданып жобалар жасауға дағдыланады.
Кейбір оқушылар: программалау ортасында жаңа ұғымдарды пайдалану арқылы жобалар жасауды үйреніп, қозғалыс блогы арқылы кейіпкерді қозғалысқа келтіреді.
|
Бағалау критериі
|
Орындалатын алгоритмнің соңғы нәтижесін және Scratch ойын ортасының негізгі нысаналарын анықтайды.
Бағдарлама кодын құра алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:Программалау ортасында блоктарды қолдана алады.
Оқушылар үш тілділік терминдермен жұмыс жасайды:
Блок-block, скрипт-script, спрайт-sprite, фон-backgound.
Диологтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
«Жанды графика» ұғымы не үшін қолданылады?
Неліктен кейіпкерді спрайт деп атаған?
Scratch программасының негізгі терезесі неше бөліктен тұрады?
Scratch программасында қандай блоктарды пайдаланамыз?
|
Құндылықтарға баулу
|
Құндылықтарға баулу арқылы жанды графика құруда шығармашалық және сын тұрғысынан, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болуға баулу.
|
Пән аралық байланыс
|
Математика, бейнелеу өнері, орыс тілі, ағылшын тілі
|
Алдынғы білім
|
Менің алғашқы программам.
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
4 мин
|
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Шаттық шеңбер» әдісін қолдану арқылы оқушылар бір-біріне жүрек жылуын сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды, жылы сезімге толы екенін, жақсылықтың бәрі жүректен шығатынын жеткізу. Жүрекшенің екінші жағында топ аттары бойынша топқа біріктіріледі
1-топ «Спрайт»
2-топ «Сприт»
3-топ «Скретч».
Үй тапсырмасын пысықтау. «Кубизм» стратегиясы
арқылы сұрақтар беру.
Scratch деген не?
Лого қай жылы шықты?
Программалау тілі деген не??
Неге Scratch-те программа арнайы жазылмайды?
|
Жүрек
Кубик
|
Сабақтың ортасы
2 мин
10 мин
5 мин
10 мин
|
Оқушылар карточкадағы сөздерді тауып, тақырыпты ашады.
Топтық жұмыс:Әр топқа берілген тақырып бойынша графика, сахна, фон ұғымдарына мәлімет беру, мазмұнды сызба дайындау
1-топ «Графика»
2-топ «Сахна»
3- топ «Фон»
Топтық бағалауға нұсқау беру. (Смайликтер)
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі .
Берілген батырмалардың қызметін жазыңдар:
Жұптарды бағалау «Бас бармақ».
Тәжірибелік жұмыс.
Scratch программалау ортасын Ғаламтордан жүктеңіздер.
Программалау ортасының терезісен танысыңдар.
Сөйлемді толықтырыңдар.
|
Карточка
Флипчарт,
маркер
смайликтер
А4 форматы
Компьютермен жұмыс
|
Сабақтың соңы
3 мин
3 мин
1 мин
|
Қорытындылау.
Сөз жұмбақты шешу.
Әртүрлі түске боялған блоктар /скрипті/
Спрайт сөзінің мағынасы /кейіпкер/
Кескін, бейнелеу өнері, сызамын, сығамын мағынасын білдіреді графика.
Программалау ортасының кеңістігі/сахна/
Дискіде сақталатын құжат /файл/.
Сахнаның шартты түрдегі көрінісі /декарттық/.
Рефлекция: «Блоб» ағашы бойынша кері байланыс алу.
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, деңгейлік тапсырмаларды орындау.
|
Компьютер слайд
|