Сабақтың тақырыбы
|
Жиембет жырау. «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауы
|
Бөлім:
|
1-бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Тойшыбекова Сулушаш Сайлаубековна
|
Күні: 13.10.2020ж
|
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Оқу
мақсаттары
|
7.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау.
7.2.3.1.Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
Толғаудағы кейіпкерлерді іс-әрекеттері арқылы талдау жасай алады .
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Кейіпкерлердің іс-әрекетіне талдау жасай отырып, өзіндік бағалау пікірін береді.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Шығарма кейіпкерін өзіндік құндылық болмысы тұрғысынан талдап, нәтижесінде әдеби эссе, сыни хабарлама жаза алады.
|
Бағалау критерийі
|
«Еңсегей бойлы ер Есім» толғауының мазмұнын айтады;
Кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдеріне қарай анықтайды; Шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтайды.
|
Оқыту деңгейі
|
Талдау, қолдану, жинақтау
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
|
Жиембет жырау «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауындағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалай алады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
Тұрақты сөз тіркестері, эпитет, аллитерация, ассонанс
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу «Еңсегей бойлы ер Есім» жырындағы эпизодтар арқылы іске асырылады
|
Құндылықтарға баулу
|
Азаматтық жауапкершілік,құрмет, ынтымақтастық, ашықтық
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім:
|
Мәңгілік ел – мәңгілік мұрат
|
Сабақтың барысы
|
Кезеңдер
уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ресурс
|
Қызығушы-лық ояту
5минут
|
Ұйымдастыру сәті.
1.Оқылымалды тапсырмасы:
Оқушыларға тақырып пен мазмұнды болжату.
1)Суреттерде кімдер бейнеленген?
2)Олар туралы не білесіңдер?
3) Ерлікті жырлаған тарихи жырлар мен халық ауыз әдебиетіндегі батырлар жырынан қандай үндестікті байқайсыңдар?
|
Дескриптор:
-суреттер бойынша болжам жасады;
-сұрақтарға жауап берді;
-тарихи жыр мен эпостық жыр ұқсастығын тапты.
|
3-4-слайд/ суреттер
|
|
|
|
|
Мағынаны тану кезеңі
30 минут
|
Дамыту тапсырмалары:
№1 ТАПСЫРМА. Мәтінмен жұмыс
Оқушы хрестоматия 30-34-беттегі
мәтінді оқып, бейнефильмді қарап, нұсқаулықтағы тапсырманы орындаңдар.
Нұсқаулық. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің әрекеттерін «қос диаграммаға» жазады, батырлар жыры кейіпкерлерімен салыстырып, адами қасиеттеріне тоқталады.
№2 ТАПСЫРМА Мәтінмен жұмыс.
Шығармадағы кейіпкерлер типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтаңдар.
Нұсқаулық. Кейіпкер бейнесін сомдаудың түрлерімен таныс болыңдар.
№3 ТАПСЫРМА. Өз білімін тексеру тапсырмасы. (тест 682 ресурс)
|
Дескриптор:
-шығармадағы кейіпкерлердің әрекеттеріне қарап, олардың тұлға ретіндегі адами болмысына талдау жасады;
-олардың әрекеттерін батырлар жыры кейіпкерлерімен салыстыра отырып, тұлғалық ерекшеліктерін анықтады.
Дескриптор:
-шығармадағы кейіпкерлер типтерінің жасалу тәсіліне қарай анықтады;
-себептерін дәлелдеді.
Дескриптор:
-сұрақтарға жауап берді;
-дұрыс жауаптарымен салыстырды.
|
https://adebiportal.kz/kz/news/view/kultegin_zhiri_erkin_adebi_nuska__1488
Бейнефильм
5 – слайд
7 – слайд
8 – слайд
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/9-synyp/lesson/kultegin-zhyry
|
Соңы
5 минут
|
Кері байланыс. «Үш саты». Сабақта алған білімін
3 сатының біріне орналастырып, себебін жазыңдар.
Шығармадағы Бумын, Елтеріс, Күлтегін әрекеттеріне Білге қаған көзқарасымен қарап, тұлғалық ерекшеліктерін салыстырыңдар.
|
Дескриптор:
берілген кейіпкерлер әрекеттерін Білге қаған рөлінде отырып саралайды;
тұлғалық ерекшеліктерін салыстырады;
-көркем шығармадағы кейіпкер мен реалистік кейіпкерлер туралы тарихи зерттеу жасайды.
|
9 – слайд
10 – слайд
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D2%AF%D0%BB%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%96%D0%BD
|