Сабақтың тақырыбы Жылу берілудің түрлері: Жылуөткізгіштік. Конвекция. Сәуле шығару Мақсаты



бет1/2
Дата18.03.2017
өлшемі2,31 Mb.
#11977
түріСабақ
  1   2
8-сынып

Сабақтың тақырыбы

Жылу берілудің түрлері: Жылуөткізгіштік. Конвекция. Сәуле шығару

Мақсаты

Жылу берілудің түрлері-жылу өткізгіштік, конвекция және сәуле шығару құбылысымен таныстыру  және заттың молекулалық құрылымы  негізінде оның физикалық мәнін, мағынасын білдіру

Жұмыс нәтижесі

Жылу берілудің түрлерімен танысады, айырмашылығын біледі. Әр оқушының бойында  өз ойын топ  ішінде  еркін жеткізу  дағдысын    қалыптасады.

Сілтеме

Б.М.Дүйсембаев, Г.З.Байжасарова, А.А. Медетбекова Физика. 8-сынып. Алматы «Мектеп» 2012 жыл. 19-38 беттер.

Әдіс-тәсілдер

Формативтік бағалау,  өзін-өзі бағалауға ықпал ету.Жаңа әдіс – тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлау.  АКТ слайдтар

Ресурстар

Постер,оқулық, слайд,мұғалімге арналған нұсқаулық,АКТ, стикерлер, слайд, маркерлер

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

 


Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру:  топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы:  Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма

 

Үйге тапсырма

§ 5-7 оқу

 

 





Ойлауды Блум

бойынша жіктеу



Тапсырма түрі.

Түрткілер.



Нәтиже

Бағалау

Ресурстар

Білу- өткенді қайталау арқылы ішкі энергия жайлы білімі кеңейеді.

Интерактивті тақтада ағаштың суреті тұрады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы ағаш жапырақтарын толтырады.


Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін «Жемістер» арқылы, 3 топқа бөлемін.
І топ сұрақтары
1. Заттың күйлерін атаңдар? (Сұйық, қатты, газ)
2. Судың қайнау температурасы? (1000С)
3. Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері? (Жұмыс, жылу беру)
4. Энергия алмасу дегеніміз не?
ІІ топ сұрақтары
1. Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі? (Джоуль)
2. Денені құрайтын бөлшектердің қозғалыс энергиясы мен олардың өзара әсерлесу энергиясы? (ішкі энергия)
3.Жылу берілудің неше түрі бар? (жылуөткізгіштік, конвекция, сәулелену)
4. Мұздың балқу температурасы (0 градус)
III Топ сұрақтары
1. Молекулалардың ретсіз қозғалысы (жылулық қозғалыс)
2.Табиғаттағы ең төменгі шектік температура (-273,150C)
3. Сұйықтың немесе газдың ағысы арқылы энергияның тасымалдануы барысында жылу алмасу процесі(Конвекция)
4. Жылулық қозғалыс дегеніміз не?

Сұраққа – жауап беру арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.

Білім деңгейін зерделеу

 


Оқулық, ағаш суреті, стикерлер

Түсіну-оқулық мәтінін игереді

Стратегияларды жүйелі қолдану   арқылы оқушылардың жұмысын ұйымдастыру (сауал қоя білу, талдау жасай білу, баяндау және қызу ой талқысын жасай білу қабілеттерін жетілдіру жолдарын беру) арқылы тақырыптың идеясын түсіну

Мағынаны тану

Топтық жұмыс

 «Джигсо» әдісі бойынша әрбір топқа тапсырмалар таратылады.



1-ші топ: «Жылуөткізгіштікке» қатысты тапсырмалар беріледі ойларын постерге түсіру.

2-ші топ:  «Конвекция» постерге түсіру

3-ші  топ: «Сәуле шығару» постер құру


Ойын жеткізеді, түсінігі кеңейеді
Тақырыптың басты идеясын табу

Бағдаршам түсі арқылы топтар бірін бірі бағлайды

Оқулық, плакат, суреттер




Қолдану- тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру

Физикалық шамалардың сәйкестігін тауып орындарына орналастыру қажет.



Теорияны тәжірибеде үйлестіре  алады

Өзін-өзі бағалау

Үлестірме материалдар




Талдау- тапсырмадан ой шешім шығару

 4 бөлімде «Ғажайып ұяшық» бөлімінде ұяшықтарды таңдай отырып, сұрақтарына жауап беру. Дұрыс жауап берсе, таңдаған ұяшықтың ұпайы қосылады.

5

10

5

15

15

15

5

10

5




5 ұпай: 1. Дененің жұмыс істеу қабілеті   (Энергия)
2. Жылудың ауа және сұйық ағыны арқылы берілуі (Конвекция)
3. Механикалық энергияның түрлері (Потенциалдық және кинетикалық)
4. Дененің температурасы артқан сайын оның  ішкі энергиясы қалай өзгереді ?(ішкі энергиясы артады)

10 ұпай: Сәуле шығару дегеніміз не?  (электромагниттік толқындар көмегімен бір денеден екінші денеге энергияның берілу процесі)


Жаздыгүні қандай көйлек киген дұрыс: ақ түсті немесе қара түсті? (ақ түсті, себебі:ол күн сәулесін нашар жұтады.)

15 ұпай: 1. суретті  сұрақ


2. Мына құрал-жабдықтардан қандай тәжірибе корсете аласын?(мензурка,калориметр,ыстық су,суық су,термометр,марганцовка)
3.  Үш түрлі күйде бола алатын қандай зат?(Су)

Тапсырманы орындау арқылы тақырып бойынша ой қорытады.

Ұпай беру арқылы бағалау

Үлестірме материалдар, сурет



Жинақтау- алған білімін қорытады

Жұмыс туралы алған білімдерін жинақтайды

Топтарға  тапсырма беру.


Білімдерін жинақтайды, сараптайды

Топтардағы өзара бағалау






Бағалау- дүниетанымын кеңейту.

Интернет желісі арқылы «Жылу берілудің мысалдары» тақырыбында ізденіс

АКТ тапсырмасы

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

Топ басшыларының бағасы

Планшет, телефон, А4 қағаз



Сабақтан көріністер


Каталог: uploads -> doc -> 053a
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
053a -> Батыс Қазақстан облысы. Бөкей Ордасы ауданы, Ұялы ауылы Ш. Жексенбаев атындағы жалпы орта білім беретін мектеп-балабақшасы Алғашқы әскери дайындық пәнінен ашық сабақ Тақырыбы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет