Оқу ісі жөніндегі орынбасары: Г.Құрманова
Сабақтың тақырыбы: Ұжымдық композиция жасаймыз. Таныстыру, талдау және бағалау
|
Мектеп:№231
|
Күні:29.09.2022
|
Мұғалімнің аты-жөні:Қаниева.Г
|
СЫНЫП: 3АБВ
|
Қатысқан
оқушылар саны
|
Қатыспағандар
|
Оқу мақсаттары
|
«Көлемді-кеңістікті композиция» ұғымымен таныстыру.
Көлемді бейнелер жасап, ұжымда жұмыс істеп үйрену.
|
Бағдарламалық міндеті
|
3.2.1.1 – қоршаған ортаның визуалды элементтерін əртүрлі тəсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу;
3.2.3.1 – нақты дəлдігіне жетіп материалдарды жəне компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу жəне біріктіру;
3.3.3.1 – шығармашылық жұмысты бағалау жəне жақсартуға идеяларды ұсыну.
|
Күтілетін нәтиже
|
Барлық оқушылар: көлемді-кеңістікті композицияның не екенін біледі. Ұжымдық композицияны талқылауға қатысып, ортақ композиция жасағанда өзіне
міндеттелген жұмысты атқара алады.
|
Оқушылардың көпшілігі: көлемді-кеңістікті компо- зицияны қалай, ненің көмегімен, қандай материалдар-
мен және құралдармен жасайтындарын анықтайды.
|
Кейбір оқушылар: ұжымда жұмысты ұйымдастырып,
міндеттерді бөледі.
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
|
Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну,оқушылар өз бетімен орындауы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
Педагогтің
іс әрекеті
|
Оқушының
іс әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ тақырыбына кіріспе
|
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал
мен шығармашылық жағдай жасау.
Сабақтың басында сыныпта ақырын
музыка ойнап тұрады, ол К. Сен-
Санстың «Жануарлар карнавалы»
Сюитасынан үзінді болуы мүмкін.
Ұжымдық композиция жасау үшін
оқушыларды топтарға бөлу керек.
Бір топта 5- 6 баладан аспау қажет .
Осылайша, жасалатын композицияның
саны да шығады (шамамен 5–6).
|
|
|
К. Сен-Санс
«Жануарлар карнавалы»: Carnival of The Animals https://www.youtube. com/watch?v=1L993 HNAa8M
|
Алған білім- нің өмірмен байланысы. Жаңа білім мен дағдыға қол жеткізу
|
Жануарларды топтарға бөлу үшін оқушылар
іріктеу критерийлерін ұсынуы тиіс: құстарды
бір топқа біріктіріп, үй жануарларын немесе
жабайы аңдарды мекен ету орындарына
қарай топтауға болады.Оқушылар идеяларын
ортаға салады. Хайуанаттар бағында
әртүрлі жануарлар бар. Бүгін әрбір топ
өзінің шағын хайуанаттар бағын жасайды.
|
|
|
Оқулық. Анималист-суретшілер мен пейзаж
шылардың графикалық
|
|
Мұғалім көлемді-кеңістікті композиция
дегеніміз не екенін түсіндіреді. Мұндай
композициялардың үлгілерін көрсетеді.
Одан соң оқушылардың
|
|
|
Оқулық, 18–20- беттер. Табиғи
ортадағы әртүрлі
|
Материалды түсіндіру
|
міндеттерін атап шығады. Топта
оқушылар жұмыстарды бөліп алады:
бірі жануарлардың бейнесін жасайды,
екіншісі түрлі түсті қатты қағаздан
ағаштар мен композицияның басқа да
бөліктерін қияды, енді бірі көпірді,
тастарды мүсіндейді. Дайын болғанда
оларды қатырма қағаздың бетіне қойып,
жалпы композицияға назар аударады.
Мұғалім композицияның кемшіліктері
болса, түзетеді не қолдайды. Бөліктерді
қатырма қағазға желімдеп жапсырады.
Жұмысқа атау ойлап табады.
|
|
|
жануарлардың иллюстрациялары. СD-диск, 3-сынып.
http://kidsmoy.su/ind ex/plastilinovyj_zoop ark/0-35
|
Өздік
|
Оқушылар топпен жұмыстың ретін талқылап,
|
|
|
Өлшемі 50х50
|
жұмысты
|
міндеттерді бөледі. Мүсіндерді қатырма қағаздың
|
|
|
қалың қатырма
|
орындау
|
бетіне қойып, композиция құрады. Мұғалім компо-
|
|
|
қағаз, ермексаз,
|
|
зициядағы жануарлардың мүсініндегі кемші-
|
|
|
тақтайша, пышақ,
|
|
ліктерді түзетіп, одан кейін оларды қатырма
|
|
|
кескіш, қырғыш,
|
|
қағаздың бетіне полимер балшықпен немесе ПВА
|
|
|
ескі шүберектер,
|
|
желімімен жапсырады. Композицияны ұсақ
|
|
|
қайшы, желім.
|
|
бөліктермен толықтырады. Жұмыстарына атау
|
|
|
|
|
беріп, таныстырады.
|
|
|
|
Сабақтың қорытын- дысы
|
Сабақтың соңында топтар жұмыстарын
таныстырып, оқушылар жұмыстарының идеясын айтады. Таңдаған тақырыптарын түсіндіріп, ұжымда жұмыс істеудің ерекшеліктерін айтып
береді. Оқулықтың 20-бетіндегі сұрақтарға жауап береді.
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |