Сабақтың тақырыбы Келер шақ Мақсаты



Дата25.08.2017
өлшемі59,82 Kb.
#26598
түріСабақ


Ашық сабақтың жоспары

Күні:

Сыныбы: 4 г

Қазақ тілі

Кайроллина Рахат

Сабақтың тақырыбы

Келер шақ

Мақсаты

а) Грамматиканы еске ала отырып, етістік туралы алған білімдерін пысықтау және етістіктің шақтарын жаттығуларды орындау арқылы бекіту.

ә) Жаттығу жұмыстары арқылы тыңдау, сөйлеу, сұраққа жауап беру дағдыларын дамыту. Жұмбақтар жасырып, шешу арқылы ой -өрістерін дамыту, шапшаңдыққа баулу.

б) Табиғатты аялауға, еңбексүйгіштікке, жан-жануарларға қамқор болуға тәрбиелеу. 



Сабақтың әдіс-тәсілдері

Сұрақ-жауап, ұжымдық, жеке жұмыс , Блум таксономиясы

Сабақтың түрі

Жарыс сабақ

Көрнекілігі

СТО стратегиялары, кесте, слайдтар, графопроектор, смайликтер

Сабақтың барысы:

I.Білу

Психологиялық ахуалды қалыптастыру

   - Сыйлап сәлем береміз,     
      Ұстаздарды көргенде.        
       Ізетпен бас иеміз,              
       Бізге қонақ келгенде.                 
-Қош келдіңіздер, қонақтар! Төрден орын алыңыздар!    
Топқа бөліну үшін жұмбақтарды шешіп, соның жауабына байланысты өз тобын тауып отыру.

1.«Не істейді?» сұрағына жауап берем,

Болашақтан күдерімді үзбей келем. (Келер шақ)

2.Күліп тұр, жазып отыр, айтып жатыр

Айтшы, сен, етістіктер қай шақта тұр? (Осы шақ)

3.Болған істі еске алар,

Етістік қай шақ болар? (Өткен шақ)

І топ - Өткен шақ

ІІ топ - Осы шақ

ІІІ топ - Келер шақ     

Үй тапсырмасын тексеру

4-жаттығу 125-бет

Мақалдарды оқып, қай шақта тұрғанын айтады.

Етістіктің әр шағына байланысты ережелерін айтқызу арқылы топ басшыларын сайлау.

Топ басшыларына «Бағалау» парағын таратып беремін.

Әр топтың жауаптарын бақылап, дұрыс жауапқа смайликтер таратып отырамын.

«Топтастыру» стратегиясы арқылы етістік түрлерін еске түсіру.


ЕТІСТІК




II.Түсіну

1-жаттығу. Мәтінді бір оқушы оқиды. «Дос көлі» С.Мұқанов туралы қысқаша түсінік.

Әр топқа тапсырма беру.

1-топ мәтіннен келер шақ етістігі бар 2 сөйлем тауып жазады.

2-топ қоңырланады сөзін жекеше түрде, 3-топ көпше түрде жіктейді.



2-жаттығу. Топпен жұмыс.

Берілген етістіктерді үш шақта жазу.



Шынық, көтер, ойнайды.

3-жаттығу. Өздік жұмысы. Жұмбақты жатқа жазу.

Қол созсаң, ақ күміс

Алақанға толады.

Ашып-жұмсаң, із-түзсіз

Лезде жоқ болады. (қар)

1-2-топ етістіктерді тауып, үш шақта жазады.

3-топ шешуіндегі қар сөзін септейді.


III.Қолдану

5-жаттығу. Тақтамен жұмыс.

Көп нүктенің орнына жақшаның ішіндегі сөздерді қойып жазу.



Шақырады, тыңдап отыр, көрді, қалықтап ұшып жүр, өтті.

«Ішіне/Сыртына» стратегиясын пайдаланып ойын ойнату.

Ойнады, ойнайды, ойнап жүр, ойнайсың, оқып отыр, оқыды, оқиды.

Келер шақтағы етістікті Ішіне кіргізіп, басқа шақта тұрған етістіктерді Сыртына шығару.


Сергіту жаттығуы

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз дем алып алайық.


IV.Талдау

6-жаттығу. Сөйлемдерді ретімен орналастырып, мәтін құрастыру. Етістіктерді тауып, қай шақта тұрғанын анықтау.

І топ мәтінді дұрыс құрастырып, ауызша оқиды.

ІІ топ етістіктің шақтарын ажыратады.

ІІІ топ мәтін мазмұнына байланысты сурет салады.

Әр топтың жұмыстары бас бармақпен бағаланады.


V. Жинақтау


«Жалғастыр» ойыны

«Менің елім» тақырыбы бойынша топтағы әр оқушы топ атына байланысты етістік шақтарын пайдаланып, бір-бір сөйлемнен жалғастырып жазады.

Мысалы: «Өткен шақ» тобы

Қазақстан егеменді ел болды. Астана қаласына бардым. т.б.



«Бес жолды өлең» стратегиясы

1 зат есім.

2 сын есім.

3 етістік.

4 сөзден сөйлем құрау.

Берілген зат есімге синоним сөз табу.



Ескерту: 3 топқа етістікті өздерінің топ атауларына байланысты алуын ескертемін. Зат есімді өзім беремін.

  1. Ана 2. Әке 3. Бала

Семантикалық карта



Сөйлемдер

Өткен шақ

Осы шақ

Келер шақ

1

Ертең әжем ауылға барады.







+

2

Суретші сурет салды.







+

3

Әли алма жеп отыр.




+




4

Жақында Ұлы Жеңіске 70 жыл толады.

+







5

Дәрігер ауруды емдеді.




+




6

Оқушылар ағаш отырғызып жатыр.

+







Сәйкесінше + таңбасын қояды.

VІ. Бағалау

Рефлексия. Өзін-өзі бағалау парағы арқылы топ басшылары бағалайды. Жарыс сабақ болғандықтан жинаған смайликтерін санау арқылы жеңімпаз топ анықталады. Смайликтерді қою арқылы әр оқушы өзін бағалайды.

Үй тапсырмасы: 4-жаттығу. 127-бет


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет