11-сынып
Сабақтың тақырыбы: Кемпіртас жайлы аңыз
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға жаңа мәтінді меңгерту, жаңа сөздерді дұрыс қолдана білу.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру, ойын және тілін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушының табиғатқа деген аялы көзқарасын қалыптастырып, сүйіспеншілік сезімін ояту.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелесу, жаттығулар, түсіндіру, сөзжұмбақ.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,табиғатқа байланысты бейнефильм,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды сабаққа жұмылдыру, түгелдеу.
Психологиялық дайындық, бір-біріне сәттілік, жақсы тілектер айту
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
а) Сөйлесу минуты
ә) хормен «Көкшетау»әнін орындау
ІІІ. Ой шақыру (қызығушылықты ояту)
С. Сейфуллиннің «Көкшетау» пөэмасынан үзінді оқу
ІҮ. Жаңа тақырып. Кіріспе.Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Кемпіртас жайлы аңыз»деп аталады. Сабақта еліміздің табиғаты туралы аңызбен танысатын боламыз.
Ү. Бурабайдың табиғатына байланысты бейнефильм (слайд) көрсету.
ҮІ. Сөздік жұмысын өткізу. Жаңа сөздерді қатыстырып, сөз тіркесі мен сөйлемдер құрастыру.(танымал тас, жылқы тұқымы, көздің қарашығындай, күзетеді, білегін кесіп, сиқыршы, күн шапағы)
ҮІІ. Мәтінмен жұмыс.
а) Мәтінді мәнерлеп оқу, аудару, мазмұнын түсіну.
ә) Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
б) «Дұрыс, бұрыс» ойыны
|
Сөйлемдер
|
дұрыс
|
бұрыс
|
1
|
Кемпіртасты туристер «мыстан» деп атайды.
|
|
|
2
|
Оған байланысты шығарылған аңыздар өте аз.
|
|
|
3
|
Мыстанмен шал алысады.
|
|
|
4
|
Мыстанның жарты денесі мен басы тасқа айналады.
|
|
|
5
|
Халықта осы тас туралы өлеңдер көп.
|
|
|
ҮІІІ. Жазба жұмысы 4-тапсырма Сөйлемде берілген фразеологизмдердің қазақша баламасын қойып, сөйлемді толықтырып жазу.
ІХ. Семантикалық карта
Х.Сабақты қорытындылау(Рефлексия)
ХІ. Сабақты бағалау.
ХІІ.Үйге тапсырма . 5-тапсырма 77-бет
ІІІ кезең. Бекіту кезеңі
Рефлексия
Маған ұнады Мен үшін жаңалық Маған қиын болды
Семантикалық карта
Сөздер
|
Зат есім
|
Сан есім
|
етістік
|
одағай
|
есімдік
|
ақыл
|
|
|
|
|
|
біз
|
|
|
|
|
|
осы
|
|
|
|
|
|
Тәйт
|
|
|
|
|
|
келді
|
|
|
|
|
|
жиырма
|
|
|
|
|
|
етікші
|
|
|
|
|
|
Он-оннан
|
|
|
|
|
|
айту
|
|
|
|
|
|
Моһ-моһ
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |