Сабақтың тақырыбы Кері итеруші күш Оқу мақсаттары



бет1/3
Дата24.02.2023
өлшемі146,87 Kb.
#169992
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
физика 7.3.1.13
1.2 тарау, Өлшеу дәлдігі, Күш 9 сынып модо, Алгебра 2-тоқсан 10-сынып ҚГБ 1636369597, Диссертация Маралбек Е., Ғылыми 12-4

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым







Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Кері итеруші күш

Оқу мақсаттары

7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің
табиғатын түсіндіру;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Архимед заңын біледі, формуласын өрнектей алады.
Көптеген оқушылар: Формуланы есептер шығаруда қолдана алады.
Кейбір оқушылар: Архимед заңындағы физикалық шамаларды түрлендіріп, есептеулер жүргізе алады.

Бағалау критерийлері

Архимед заңының формуласын есептер шығаруда қолданады.
Архимед заңындағы физикалық шамаларды түрлендіріп есептер шығарады

Тілдік мақсаттар

Тақырып ішіндегі маңызды тірек сөздер: ығыстырылып шығарылған сұйық көлемі, Архимед күші.

Құндылықтарты дарыту



Оқушыларды оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, еңбек етуге және шығармашылықпен айналысу,өмір бойы білім алуға бағыттау

Пәнаралық байланыс

Математика бағдарламасынан көлемнің өлшем бірлігін білуі және есептей алуы тиіс, көрсеткіштік дәрежені есептей алуы тиіс

Алдыңғы білім

Біледі: Архимед заңын және формуласын біледі. Білуі керек:Архимед заңының формуласын пайдаланып есептер шығаруды,Архимед күшінің қандай шамаларға тәуелді екенін

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақ басы
6 мин

Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін «Серпілген сауал» әдісін қолдану
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді
Архимед күшінің анықтамасы қандай?
Архимед күші қандай шамаларға тәуелді?
Ығыстырушы күш денеге қалай әсер етеді?
Дескриптор

  • Архимед заңын түсінеді.

  • Формуласын жаза алады.

-Архимед заңының өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді.

.шар

3 мин

«ББҮ кестесі»

Білемін

Білгім келеді?

Үйрендім

«Анықтамалық кесте» таратылады, оқушыларға толтыру ұсынылады. Жұптық жұмыс

ұғымдар

Өз түсініктемесі

Ғылыми анықтамасы

Өлшем бірліктері

Ығыстырушы күш










тығыздық










көлем










Дескриптор:
Ығыстырушы күш, тығыздық, көлем, терминдерінің анықтамасын өз түсінігімен жаза алады.
Ғылыми тілдегі анықтамасын оқулықтан жазады.
Өлшем бірліктерін біледі
Есептер шығару «Кім жылдам»
1.Суға 100см3болатын дене батырылған. Осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті табыңдар. Судың тығыздығы 1000кг\м3
2. Су ішінде массасы 600 кг, көлемі 0,23м3тасты көтеру үшін қандай күш жұмсау керек.
3. Ұзындығы 20 см, көлденең қимасының ауданы 4см2және тығыздығы 1250кг\м3дене серіппеге ілініп, тығыздығы 800кг\м3сұйыққа батырылған. Дененің сұйықтағы салмағын анықтаңдар, егер дене жартылай ғана сұйыққа батырылған болса, динамометрдің көрсетуі қандай болады?
Дескриптор
-Есептің шартын түсінеді,берілгенін жазады
-Архимед күшінің формуласына есептер шығаруда қолдана алады.
-Архимед заңындағы физикалық шамаларды түрлендіріп, есептеулер жүргізеді
«Қазына іздеу» әдісі Логикалық тапсырма
Алюминийден жасалған бұйымның ауадағы салмағын динамометр мен өлшеңдер, содан соң суға батырылған дағы смалмағын өлшеңдер. Осы есептеулер бойынша алюминийдің ********** анықтаңдар.Осы құпия сөзді тапсаң қазынаны тапқаның

- Архимед заңының формуласын біледі.


- Ауадағы, судағы салмақтарды байланыстырып, формуланы түрлендіреді.
- Формуланы қорытып, белгісіз физикалық шаманы анықтайды.
Кері байланыс «Басбармақ» әдісі
Үй тапсырмасы: Көлемі белгілі денеге суда әсер ететін кері итеруші күшті есептеп келу. «Архимед заңы өмірде» тақырыбында шағын эссе жазып келу

Кесте, стикер
Анықтамалық кесте



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет