|
Сабақтың тақырыбы: «Кіріспе. Адамның айналадағы дүниемен қарым-қатынасы»
|
бет | 1/9 | Дата | 18.02.2017 | өлшемі | 1,8 Mb. | | #10356 | түрі | Сабақ |
|
Күні:2.09.2014
|
Пәні:Дүниетану
|
Сынып:2 Б
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Кіріспе.Адамның айналадағы дүниемен қарым-қатынасы»
|
Мақсаты:
|
Адам айналадағы дүниемен тығыз байланыста екендігі туралы түсінеді.
|
Табыс критерийлері:
|
1.Адам мен табиғаттың тығыз байласы туралытүсінеді,дәлелдей алады..
2.Тақырыпты түсінеді,өз ойларын айта алады.
3.Топ арасындағы ынтымақтастыққа үйренеді.
|
Сабақтың әдісі:
Бағалау:
|
Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түртіп алу әдісі,
Мұғалімнің бағалауы,бағалау парағы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
3 минут
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. (Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып, бір-біріне жақсы тілектер айтқызу.)
|
Қызығушылықты ояту
5 минут
|
Топқа бөлу,топ мүшелерін сайлау,топтық ережені құру (спикер,хатшы,басшы)
2 сыныпқа арналған «Дүниетану» оқулығымен таныстыру
|
|
|
Ойтолғаныс
(8 минут)
|
Мағынаны тану
Ой толғаныс.Сұрақ – жауап әдісі.
1.Сезім мүшелерінің адам үшін қандай маңызы бар?
2.Сезім мүшелерін қалай сақтау керек?
3.Адам мен табиғат өзара қандай байланыста?
4.Салауатты өмір салтын құру үшін қандай ережелерді орындау керек?
|
Оқулықпен жұмыс
6 минут
|
Оқулықтағы берілген мәтінді түсініп оқу.
(әр топ өз бөлігін оқиды, түсінгендерін айтып береді)
|
Сергіту сәті
2 минут
|
Көңілді жаттығу
|
Сөздік жұмысы
6 минут
|
Жанды табиғат, қоршаған орта, еңбек сөздерінің мағынасына қарай түсініктерін сұрап, кім қалай ойы бар екендігін тыңдап, талдау жүргізу
|
Шығармашылық жұмыс
8 минут
|
Топтық жұмыс
1-топ ағаштарды зерттейді,көргендерін және ағаш туралы алған мәліметтерін пайдалана отыра әңгіме құрастырады.
2-топ бұталар туралы әңгіме құрастырады
3-топ шөп туралы әңгіме құрастырады(жұмыстарын қорғау)
|
Үйге тапсырма
2 минут
|
Оқулықтың 4-5 беттерін түсініп оқу, сұрақтар дайындап келу
|
Күні:23.09.2014
Сабақ №4
|
Пәні:Дүниетану
|
Сынып:2 Б
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Табиғатты қорғаудағы адамның рөлі»
|
Мақсаты:
|
Тақырыптың мазмұнын,адам табиғатты қорғау керектігін түсінеді.
|
Табыс критерийлері:
|
1.Адамның табиғатты қалай қорғау керектігін айта алады.
2.Тақырыпты түсінеді,өз ойларын айта алады.
3.Топ арасындағы ынтымақтастыққа үйренеді.
|
Сабақтың әдісі:
Бағалау:
|
Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түртіп алу әдісі,
Мұғалімнің бағалауы,бағалау парағы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
3 минут
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. (Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып, бір-біріне жақсы тілектер айтқызу.)
|
Қызығушылықты ояту
5 минут
|
Топқа бөлу,топ мүшелерін сайлау,топтық ережені құру (спикер,хатшы,басшы)
|
|
|
Ойтолғаныс
(8 минут)
|
«Венн» диаграммасын толтыру
Мағынаны тану
Электронды оқулықпен жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс
6 минут
|
Оқулықтағы берілген мәтінді түсініп оқу.
(әр топ өз бөлігін оқиды, түсінгендерін айтып береді)
|
Тренинг
2 минут
|
Көңілді жаттығу
|
6 минут
|
|
Шығармашылық жұмыс
8 минут
|
Топтық жұмыс
«Табиғатты қалай қрғайсың?» әр топ өз шығармашылық жұмыстарын орындайды, талдап,қорғайды.
|
Үйге тапсырма
2 минут
|
Оқулықтың 10, 11 беттерін түсініп оқу, сұрақтар дайындап келу
|
Қорытынды
Рефлексия
5 минут
|
Бағалау (смайликтер арқылы өздерін бағалауды тапсыру)
|
Күні:30.09.2014
Сабақ №5
|
Пәні:Дүниетану
|
Сынып:2 Б
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Ата-аналарымыздың мамандығы»
|
Мақсаты:
|
Еліміз үшін мамандықтың бәрі де маңызды екендігін түсінеді.
|
Табыс критерийлері:
|
1.Еліміздегі мамандықтардың барлығы да қажетті екендігін түсінеді.
2.Ата-аналарының мамандықтары туралы әңгімелей алады.
3. Бірлескен жұмыс арқылы ынтымақтастыққа үйренеді.
|
Сабақтың әдісі:
Бағалау:
|
Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түртіп алу әдісі,
Мұғалімнің бағалауы,бағалау парағы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
2 минут
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. (Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып, бір-біріне жақсы тілектер айтқызу.)
|
Қызығушылықты ояту
4 минут
|
Топқа бөлу, мамандықтар бойынша,топтық ережені құру (спикер,хатшы,басшы)
|
|
|
Ойтолғаныс
(6 минут)
|
«Автор орындығы» оқушылар өз жұмыстарын оқып,таныстырады.
Топтастыру
мамандық
|
Оқулықпен жұмыс
6 минут
|
Оқулықтағы берілген мәтінді түсініп оқу.
-Сендердің ата-аналарың не үшін жұмыс істейді?
-Сенің отбасыңда белгілі бір мамандық әулеті бар ма?
-Сен ата-анаңның мамандығын жалғастырғың келе ме?
-Өзіңнің мектептегі және үйдегі еңбегің туралы не айта аласың?
|
Тренинг
2 минут
|
«Сырлы сезім»
|
Дәптермен жұмыс
6 минут
|
«Қандай мамандық?» ойыны, әр қатардағы сурет бойынша мамандықты анықтау, түсіндіріп жазу.
|
Шығармашылық жұмыс
10 минут
|
Топтық жұмыс
«Біз мамандық таңдадық» тақырыбында жұмыс жасау,әр топ өз шығармашылық жұмыстарын орындайды, талдап,қорғайды.
1 топ- дәрігерлер
2 топ- құрылысшылар
3 топ- шаруашылықтағы адамдар
|
Үйге тапсырма
2 минут
|
Оқулықтың 12, 13 беттерін түсініп оқу.
Ата-аналарынан олардың мамандықтары жайлы сұхбат алып,жазып алу.
|
Қорытынды
Рефлексия
5 минут
|
Бағалау (смайликтер арқылы өздерін бағалауды тапсыру)
-Мен сабақты жақсы түсіндім –жасыл түс
-Мен сабақты түсінген сияқтымын- сары түс
-Маған сабақ түсініксіз болды- қызыл түс
|
Күні:07.10.2014
Сабақ №6
|
Пәні:Дүниетану
|
Сынып:2 Б
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көкжиек.Көкжиек тұстары.
|
Мақсаты:
|
Оқушыларды тұсбағдарды қолдана білуге,жергілікті белгілер бойынша бағытты анықтай білуге үйрету.
|
Табыс критерийлері:
|
1.Көкжиек тұстарын ажырата алады,өз ойларын айта алады.
2.Шығармашылық тапсырмалармен жұмыстан отыра,тақырыпты түсінеді.
3.Топ арасындағы ынтымақтастыққа үйренеді.
|
Сабақтың әдісі:
Бағалау:
|
Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түртіп алу әдісі,
Мұғалімнің бағалауы,бағалау парағы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
2 минут
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Топқа бөлу, мамандықтар бойынша,топтық ережені құру (спикер,хатшы,басшы)
|
Ойтолғаныс
(6 минут)
|
«Автор орындығы» оқушылар өз жұмыстарын оқып,таныстырады.Ата-аналарының мамандығы туралы әңгімелеу.
|
Қызығушылықты ояту
4 минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбын анықтауға арналған жұмбақ
Ол жазда,қыста да.
Жер мен көктің арасында –
Өмір бойы жүре берсең де –
Оған жету мүмкін емес. (Көкжиек)
Жаңа тақырыпты түсіндіру (презентация,көкжиек тұстарымен таныстыру)
|
|
|
Оқулықпен жұмыс
6 минут
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру (презентация,көкжиек тұстарымен таныстыру)
Электронды оқулық ( көкжиек тұстары, көкжиек сызығы туралы түсінік беріледі)
|
Дәптермен жұмыс
6 минут
|
Тапсырма:
1.сұрақпен белгіленген көкжиек тұстарын қалай аталатындығын жаз.
2.Құбылнаманың суретін сал
|
Тренинг
2 минут
|
«Сырлы сезім»
|
Шығармашылық жұмыс
10 минут
|
Топтық жұмыс
Тапсырма бойынша сурет салу
Көкжиектің негізгі және аралық тұстарын белгілеп жазу
|
Үйге тапсырма
2 минут
|
Оқулықтың 16, 17 беттерін түсініп оқу.
Өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындап келу.
|
Қорытынды
Рефлексия
5 минут
|
Бағалау (смайликтер арқылы өздерін бағалауды тапсыру)
-Мен сабақты жақсы түсіндім –жасыл түс
-Мен сабақты түсінген сияқтымын- сары түс
-Маған сабақ түсініксіз болды- қызыл түс
|
Күні:14.10.2014
Сабақ №7
|
Пәні:Дүниетану
|
Сынып:2 Б
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Сурет және жергілікті жердің сұлбасы»
|
Мақсаты:
|
Жергілікті жердің планын құруды үйрету,масштабпен таныстыру.
|
Табыс критерийлері:
|
1.Жеке суреттерді планмен салыстырып,айырмашылығын ажырата алады.
2.Жергілікті жердің планын жасап үйренеді.
3.Планды оқып үйренеді,топографиялық диктант арқылы үйренгендерін қортындылайды.
|
Сабақтың әдісі:
Бағалау:
|
Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түртіп алу әдісі,
Мұғалімнің бағалауы,бағалау парағы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
2 минут
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу, мамандықтар бойынша,топтық ережені құру (спикер,хатшы,басшы)
|
Үй тапсырмасын тексеру 5 минут
|
«Қар көшкіні» әдісі ( оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды)
-Көкжиек дегеніміз не?
-Көкжиектің тұстары қандай?
-Тұстарды бағдарлайтын құрал не?
-Көкжиек сызығы деп нені айтады?
-Құбыланама кімдерге қажет зат?
|
Тренинг
2 минут
|
«Сырлы сезім»
|
Қызығушылықты ояту
4 минут
|
Салыстыру жұмысы, әртүрлі заттарды: текше, өшіргіш, қорап және стақанды қараудан бастау.
|
|
|
Оқулықпен жұмыс
6 минут
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру (презентация, сурет және жергілікті жердің сұлбасы таныстыру)
Сурет- бір заттың қағазға не басқа бір нәрсеге (фотоға) түсірілген нақты бейнесі.
Сұлба- заттың үстінен қарағандағы көрінісінің сызбасы.
Жергілікті жер сұлбасының шартты белгілері болатынын түсіндіру, көрсету.
Электронды оқулық ( сурет және сұлба туралы түсінік беріледі)
|
Дәптермен жұмыс
6 минут
|
Тапсырма:
1.заттардың
2.
|
Топтық жұмыс
10 минут
|
Топтық жұмыс
1 топ: Мектептің сұлбасын салу
2 топ: Өз үйлерінің сұлбасын салу
|
Үйге тапсырма
2 минут
|
Оқулықтың 18, 19 беттерін түсініп оқу.
Өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындап келу.
|
Қорытынды
Рефлексия
5 минут
|
Бағалау (смайликтер арқылы өздерін бағалауды тапсыру)
-Мен сабақты жақсы түсіндім –жасыл түс
-Мен сабақты түсінген сияқтымын- сары түс
-Маған сабақ түсініксіз болды- қызыл түс
|
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|