Күні:
Сыныбы:
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Кітапхана
Сабақтың мақсаты: Кітапхана туралы өз ойларын шығармашылықпен жеткізу.Сөйлемдерде зат есімдерді дұрыс қолдана білу.
Сабақтың міндеттері:
Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау,сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау.
Жаңа тақырыпты оқушылардың өздерінің меңгеруі
Әр түрлі тапсырмалар арқылы оқушы білімдерін тексеру
Сабақта алған білімдерін жан-жақты талдау.
Сабақта алған білімдерін жинақтау.
Күтілетін нәтиже:
1.Зат есімдерді сөйлемде дұрыс қолдана алады.
2. Кітапхана бойынша өз ойын еркін жеткізе алады.
3.Өзінің іс-әрекетіне анализ жасай алу.
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,слайдтар,плакаттар,оқулықтар,түрлі маркерлер,стикерлер.
Қолданылатын әдістер:Блум таксономиясы,сын тұрғысынан ойлау,талантты және дарынды балаларды оқыту ,оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,оқудағы басқару және көшбасшылық,АКТ пайдалану,оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Жұмыс түрлері: топпен жұмыс,жеке жұмыс,жұппен жұмыс.
Сабақтың барысы:
Психологиялық ахуал.Ортаға шығып бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.Шеңберге тұрып, топқа бөлу.3 мин
Блум таксономиясы бойынша
1.Білім:.2 мин
-Балалар,біз білімді қайдан аламыз? (кітаптан)
-Кітапты қайдан алып оқимыз? (кітапханадан)
Сонымен біздің бүгінгі тақырыбымыз КІТАПХАНА.
Сөздікпен жұмыс
Сатылымда-в продаже
Көп білгісі келген адам-человек,желающий много знать
Саздан жасалған тақтайшалар-таблички из глины
Қолжазбалардан-из рукописей
Көшбасшылық туралы-про лидерство
2.Түсіну:Мәтінді түсініп оқу,аудару.І топ мазмұндайды,ІІ топ сұхбат құрастырады,ІІІ топ сөзжұмбақ жасау.
Кітапхана
Мектептердің бәрінде де кітапхана бар. Кітапхананың әрбір адамның өмірінде алатын орны ерекше. Шынын айтқанда, біз оқығымыз келген қызық кітаптардың бәрін сатып ала алмаймыз ғой. Кейбір кітаптар сатылымда болмайды. Ал кітапты жақсы көретін, көп білгісі келген адам кітапханаға барады.
Ежелгі кітаптар саздан жасалған тақтайшалар мен папирустарға жазылған. Одан беріде кітапханаларда қағаз қолжазбалар жинақталған. Бүгінгі кітапханалардың қоры сол қолжазбалардан, кітаптардан, аудиоматериалдардан, дискеттер,CD-ROM-дардан тұрады. Сонымен қатар қазіргі кітапханалар телекоммуникация желілеріне қосылған, сол арқылы басқа да кітапханалардың қорын пайдалануға болады.
Мен көбіне сенбіде кітапханаға барамын. Маған ұнайтыны – тарихи кітаптар. Кітаптарды орыс тілінде де, қазақша да оқимын.
Мектептегі кітапхананың бай болғаны жақсы. Кейде мен іздеген кітап болмаса, апай маған оны іздеп, компьютерден қарап, қайда бар екенін айтады. Кейінгі кезде көшбасшылық туралы жазылған кітаптарды оқуды бастадым. Кітаптан көп нәрсе аласың, ол сені тәрбиелейді.
3.Қолдану: «Галереяға саяхат» суреттерді А4 парағына жабыстырып,сөйлем немесе сөз тіркесін құрастырады.
Сергіту сәті 2 мин
4.Талдау:Сөйлемдерге синаксистік талдау жасау.
Біздің мектепте кітапхана бірінші қабатта орналасқан.
Мен сенбіде кітапханаға барамын.
5.Жинақтау:«Кубизм» ойынын ойнау.
6.Бағалау.әр топтын бағалау парағын жинап алу.3 мин
білім түсіну қолдану талдау жинақтау бағалау
Оқушы аты
|
Мәтінмен
жұмыс
|
Галереяға саяхат
|
Синт. Талдау
|
«Кубизм» ойыны
|
бағалау
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты ......«5»- өте жақсы,белсенді жұмыс істегені үшін
Оқушының аты ...... «4» - жақсы жұмыс істегені үшін
Оқушының аты ...... «3» - барлық тапсырмаларға белсенді қатыспағаны үшін
Оқушының аты ...... «2» -сабаққа қатыспағаны үшін
Үйге тапсырма:263 бет,2-тапсырма
Күні:
Сыныбы:
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Менің бос уақытым
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
- Оқушылармен амандасу - Кезекшінің мәліметі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
2 – тапсырманы тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ
1-тапсырма. Сызба бойынша әгіме құраңдар.
2-тапсырма. Мақалды оқып, жаттап, өз ойларыңды айтыңдар.
3-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
ІІІдеңгей.
1. Дос, кісі сөздеріне тәуелдік жалғауын жалғаңдар.
2. Суреттер мен кестелердегі сөздерді құрамына қарай талдаңдар.
ІІ деңгей.
1. «Дос» тақырыбына 15 сөз жазып, көптік жалғауын жалғаңдар.
2. «Менің досымның мінезі» тақырыбындағы суреттер бойынша бір сөйлем құрап, ондағы сөздерді құрамына қарай талдаңдар.
І деңгей.
1. Модульдегі көптік жалғауы бар сөздердің барлығын теріп жазып, жалғану себебін түсіндіріңдер.
2. «Досымның адалдығы» тақырыбында әңгіме құраңдар.
Ережемен жұмыс
Заттың қимылын, жай-күйін білдіретін сөздерді етістік деп атайды.
Сұрақтары: не істеді? не қылды? қайтті?
Мысалы: Жаңбыр жауды.
Орташа деңгей оқушыларына тапсырмалар.
Топшамамен жұмыс.
Топшама №1
1.Зат есімдер жазып, көптік жалғауын жалғаңдар.
2. Мына сөздерді пайдаланып, сөйлем құраңдар.
Дос, бос уақыт, кітап оқу.
3.Көптік жалғауларын жаз.
Топшама №2
«Дос» сөзін тәуелде
Көптік жалғаулары бар сөздерді пайдалана отырып, сөйлем құраңдар.
«Менің бос уақытым» диалог құра.
ІV. Бекіту бөлімі
Сұрақтар қою арқылы бекіту
V. Үйге тапсырма
4-тапсырманы орындау
Сыныбы: 8 сынып
Сабақтың тақырыбы :
Орта мерзімді сабақ жоспары
1. Сабақтың тақырыбы, оқып-үйренудің негізгі мақсаттары
|
2. Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
3. Өтілген тақырып бойынша күтілетін нәтиже
|
4. Үйрену мақсатында бағаны қоса алғанда, бағалау
|
5. Барлығын қоса алғанда, бағалау
|
6. Негізгі дерек көздер
|
Тақырыбы«Саяхаттау – жақсы дәстүр» Мақсаты: Модаль сөздер туралы түсінік беру. Модаль сөздердің қолдану ерекшелігін түсіндіру. Саяхат туралы білімдерін кеңейту. Оқушыларға лексикалық білім бере отырып, ойлау қабілетін, іскерлік белсенділігін дамыту.Оқушылардың сөйлеу, жазу мәдениетін қалыптастыру, еркін сөйлеуге, дұрыс және толық жауап беруге бағыттау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, сөздіктермен және топта жұмыс істей білу дағдыларын қалыптастыру.АКТ-ны тиімді пайдалану
|
1. «Ой қозғау» стратегиясы бойынша Семантикалық карталар арқылы зат есімдерден туынды сын есім тудырушы жұрнақтарды қайталау.
2.Мақсатты айқындау(жұптық) Бүгінгі «Саяхаттау-жақсы дәстүр»тақырыбын білуде алдымызға қандай мақсат қоя аламыз?
3.« Әріптерді ауыстырылған есімдер» атты ойын ұсынылады.Сыныптағы оқушылардың есімі шығады. Осы есімдерді модаль сөздермен байланыстырады.Жұппен жұмыс жасау арқылы модаль сөздерді анықтайды.
4. Мәтінді оқу арқылы, тақырып бойынша кесте толтыру. Кестедегі сұрақтарды қойып, мәлімет жинау.Сыныптастарынан алған мәліметтеріңді айтып беру.«Сынып ішіндегі саяхат» тәсілі бойынша орындалады.(топтық)
5.«Топтастыру» мәтінді оқып, жұпта, топта талқылап, тақырып бойынша кластер құрайды, постер жасап қорғайды. (топтық)
6. «Жағдаятты шешу» стратегиясы. Берілген жағдаяттық сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты толық сұрап, сөйлесу қажет.Берілген тапсырма бойынша ой шақырады, идеяларын дәптерге жазады. Ортақ тұжырым құрастырады.Сыныпқа жариялайды.(жеке )
|
Саяхат жайында толық ақпарат алды.Саяхат тақырыбы бойынша сөйлеу тілін дамытты. Модаль сөздердің айырмашылығын білді. Модаль сөздердің қолдану ерекшелігін түсінді. Берілген тақырып бойынша тапсырмалар орындады. Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас қалыптаса бастайды, белсенді жұмыс жасауға машықтанады.
|
Оқушыларды бағалау парағымен таныстыру, келесі сабақтарда бағалау парағына өзгерістер енгізу жөнінде ойлана жүрулерін ескерту.
Формативті бағалау;
Жиынтық бағалауда
топ басшысының бағалау парағын басшылыққы алу.
Мұғалімнің бақылауы
|
Сабақтағы түрлі әдіс-тәсілдер, топтық жұмыс барлық оқушылардың сабаққа белсене қатысуына мүмкіндік береді.
Үлгерімі жақсы оқушы мәтінді топта оқып, постер жасап, оны таныстырғанда, сұрақ қойғанда өз қабілетін көрсетуі мүмкін
|
Оқулық, әдістемелік құрал (8-сынып)бағалау парағы, маркер, плакат, қайшы, кесте,
|
4.Тақырыбы: MAIL бағдарламасы
MAIL бағдарламасы туралы білімдерін кеңейту. Үстеу туралы алған білімдерін шығармашылық жұмыстар арқылы пысықтау. Топпен жұмыс жасау арқылы ұйымшыл болуға, пікір айтуға, белсенді болуға ұмтылу
|
1. Оқушылар «Кезектескен интервью» тәсілін қолданып, бір- бірінің үй жұмысын қалай орындағанын тексереді.
2. Оқушылар оқулықтағы жаңа сөздермен танысып, мәтінмен танысады.Кластерқұрады.
3.Жеке жұмыс.Кітаппен жұмыс: берілген тапсырмада үстеулерді анықта, оларға морф.талдау жасау.
4.«MAIL бағдарламасы » тақырыбы бойынша 6 қалпақ стратегиясы арқылы пысықтау.
5. «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақта алған білімдерін қорытындылау. Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды.
|
MAIL бағдарламасының тиімділігін қазақ тілінде түсіндіре алады, жаңа сөздерді қолданады.Тақырып жайында толық ақпарат алды.Тақырып бойынша сөйлеу тілін дамытты. Үстеу сөздердің айырмашылығын білді, қолдану ерекшелігін түсінді. Берілген тақырып бойынша тапсырмаларды топтыұ, жұптық, жеке қорғайды.
|
Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу
Формативті бағалау.
Топ мүшелерін топ басшысы бағалау. Бірін-бірі бағалауы
Кері байланыс жасау(анкета алу)
|
Сабақта берілген әдіс – тәсілдер арқылы оқушылардың коммуникативті дағдылары артады.Оқушылар тақырыпты жан-жақты қарастыра отырып, шығармашылық қабілеттерін арттырады.Пәнге деген қызығушылығы оянады, оқушы бойына білім, білік, дағды қалыптасады.
|
4. Тақырыбы:Электронды пошта – достық орталығы
Мақсаты: Электрондық пошта туралы алған білімдерін кеңейту, оқушыларға жан-жақты мағлұмат беру. Пошта туралы алған білімдерін шығармашылық жұмыстар арқылы пысықтау. Электрондық поштаның пайдасы мен зияны жөнінде түсініктеме беру. Топ ішінде өзгелердің пікірін тыңдап, ортақ шешімге келудің жолдарын үйрену.
|
1. Электронды пошта туралы не білгілерің келеді?
(осы сұрақ арқылы оқушылармен бірге сабақтың мақсатын айқындау.)«INSERT» кестесін толтыру
3.«Т кестесі» арқылы электрондық поштаның пайдасы мен зиянына тоқталу.
4.. Поштаның түрлеріне қарай өз ойларын айту
5.«Менің қиялымдағы E-mail пошта» деген тақырыпқа постер жасау.
6.«Электронды пошта» туралы бес жолдық өлең жазу.
|
Поштаның тиімділігін қазақ тілінде түсіндіре алады, жаңа сөздерді қолданады.Тақырып жайында толық ақпарат алды.Тақырып бойынша сөйлеу тілін дамытты. Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді. Өз ойын еркін жеткізе біледі. Шығармашылық қабілеті дамиды.Үстеу сөздердің айырмашылығын білді. Үстеу сөздердің қолдану ерекшелігін түсінді. Берілген тақырып бойынша тапсырмалар орындады.
|
Оқушыларды бағалау парағымен таныстыру, келесі сабақтарда бағалау парағына өзгерістер енгізу жөнінде ойлана жүрулерін ескерту.
Формативті бағалау;
Жиынтық бағалауда
топ басшысының бағалау парағын басшылыққы алу.
Мұғалімнің бақылауы
|
Сабақты сұрақтар қою арқылы пысықтау, топта түсіндіргенде, сұрақ дайындап, сұрақ қойғанда үлгерімі жақсы оқушының белсенділігі көрінеді. Жұптық, топтық жұмыстар арқ
|
|
|
|
Электронды пошта жайында жайында толық ақпарат алды.Пошта тақырыбы бойынша сөйлеу тілін дамытты. Электронды және жай пошта арасындағы айырмашылықты қазақша айта білді. Берілген тақырып бойынша тапсырмалар орындады. Топтық жұмыс арқылы бірлесе шешім қабылдауды үйренеді, белсенді жұмыс жасауға ұмтылады;
|
Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтау.
Мұғалімнің бақылауы;
Сабақта түсірілген видеоны пайдалану арқылы бағалау;
|
Топтық жұмыс оқушылардың сабаққа белсене қатысуына мүмкіндік береді.
Топтық жұмыста белсене жұмыс жасауға тырысады. Белсенді оқушыға қарап өзін-өзі реттейді
|
Оқулық, грамамматикалық ойындар,
интерактивті тақта, сызба-кестелер, бағалау парағы
|
|
|
|
|
|
Оқулық, әдістемелік құрал (8-сынып)бағалау парағы, «Білім пальмасы», 6 қалпақ, маркер, плакат, қайшы, кесте,
|
Қазақ тілі пәні бойынша 8-сыныпқа арналған ІV тоқсандық диктант
Мақсаты: Оқушылардың ая бойынша, тоқсан бойы алған білімдерін, сауаттылығын, грамматикадан алған білімдерін тексеру.
Досымның күн тәртібі
Менің досым – Әсет. Ол сегізінші сыныпта оқиды. Ол - өте ұйымшыл бала. Оның жұмыс күні сағат жетіден басталып, кешкі онға дейін созылады. Таңертеңнен түске дейін сабақтар өтеді. Сонда сабақтарға белсенді қатысып жақсы баға алуға тырысады.
Ең жақсы көретін уақыты – сабақтан кейінгі уақыт. Әсет сурет салуды жақсы көреді, сондықтан «Суретшілер» тобының мүшесі. Біз мейрам күндері, сыныптастарымыздың туған күні қарсаңында қабырға газетін шығарамыз. Біздің суретіміз құрбы-құрдастарымыздың көңілінен шығады. Осы уақыт аралығында ол тоқтамай жұмыс жасай береді. Ол сыныптастарына әрдайым көмектесіп жүреді.
Мен өз досымды мақтан етемін.
(84 сөз) (Интернет желісінен)
Қазақ тілі пәні бойынша 8-сыныпқа арналған жылдық бақылау
Мақсаты: Оқушылардың сауаттылығын, грамматикадан тоқсанда алған білімдерін тексеру.
Алтын ұям - мектебім
Қыркүйек айы жақын қалды. Мектептегі жөндеу жұмыстары аяқталып, оқушыларды таза сыныптар, сырланған есік, терезе, парта, тақта күтіп тұрғандай. Жаз бойы дем алып тыныққан оқушылар көтеріңкі көңілмен мектептеріне сағынышпен оралды. Мен өзімнің Павлодар қаласының № 34 мектебімді өте жақсы көремін. Ол төрт қабатты. Біздің мектеп өте биік, әдемі. Мектептің сыныптары кең, жарық, таза. Мектепте компьютер сыныптары бар. Мектепте өте білімді мұғалімдер сабақ береді. Мектептің үлкен спортзалы бар. Ол еш уақытта бос тұрмайды.
Біздің мектепте әр түрлі үйірмелер жұмыс істейді. Олар: экологиялық, қуыршақ, елтану, қолөнер, дене шынықтыру үйірмелері.
(84 сөз) (Интернет желісінен)
ІІІ деңгей.
1. Мәтінді негізге ала отырып, 3 сұрақ құрастырыңыз.
2. Берілген сөздермен сөйлем құрастырыңыз.
І – нұсқа. Мектеп, сынып
ІІ – нұсқа. Оқушы, мұғалім
3.Мәтіннен есімдіктерді теріп, түрлерін ажыратыңыз.
ІІ деңгей.
1. Берілген сөйлемге синтаксистік талдау жасаңыз.
І нұсқа. Біздің мектепте әр түрлі үйірмелер жұмыс істейді
ІІ нұсқа. Мен өзімнің Павлодар қаласының № 34 мектебімді өте жақсы көремін.
2. Мәтіндегі жай сөйлемдермен 1 құрмалас сөйлем құрастырыңдар.
І деңгей.
«Менің демалыс күнім» деген тақырыпқа әңгіме жазыңдар
Қазақ тілі пәні бойынша 8-сыныпқа арналған тақырыптық тест.
ІV тоқсан
Мақсаты: Оқушылардың лексикадан, грамматикадан алған білімдерін тексеру.
Электронды пошта қай жылдан бастап қолданылып келеді?
А)1965
В)1966
С)1967
Д)1968
Е)1969
2. Берілген сөйлемнен сын-қимыл үстеуді табыңдар. Біз электронды поштаға лезде үйрендік.
А)пошта
В)лезде
С)үйрендік
Д)электронды
Е)біз
3. Электронды поштаның тасымалдайтын ақпарат түрлеріне қайсысы жатпайды?
А)ақпарат
В)бағдарлама
С)хат
Д)табиғат байлықтары
Е)чат
4. Электронды поштаны қолдану арқылы сандық формат.. ауысатындардың барлығын жіберуге болады. Көп нүктенің орнына керекті септік жалғауын жалғаңдар.
А)-ға
В)-ге
С)-қа
Д)-ке
Е)-да
5. Е-маіл сыпайлық ережелері жеке хаттардың барлығына .......
ішінде жауап қайтарылуын талап етеді. Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойыңдар.
А)бір тәулік
В)екі тәулік
С)бір жарым тәулік
Д)өзіңе байланысты
Е)ұш тәулік
6. Электронды пошта ...... келетін хаттар тармағын шертіңіз.
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойыңдар.
А)терезеге
В)терезелер
С)терезесіндегі
Д)терезе
Е)терезенің
7.Мақалды аяқтаңдар.
Отансыз адам-
А) Әке балаға сыншы
В)Балалы үй-базар
С)Шешеге қарап қыз өсер
Д)Не қылсаң,сол келер
Е)Ормансыз бұлбұл
8.Керекті әріпті қойып белгілеңіз.
Бізді... кітапханашы...ыз – өте мейірімді адам.
А) ң, м
В)қ,т
С)к,т
Д)с,с
Е) н,т
9 Бастауыштың сұрақтарын анықтаңыз.
А)Кім?Не?
В)Қайда?Қалай?
С)Кімге?Неге?
Д)Кімнің?Ненің?
Е)Не істейді? Қайтті?
10. Берілген сөздерге тиісті сөз тудырушы жұрнақтарды белгілеңіз
Бас,көз.
А)-ты,-лы
В)-та,-де
С)-тік,-ге
Д)-лық,-тік
Е)-ны,-те
11. Берілген сөз тіркестеріндегі етістіктің түрін көрсетіңіз.
Сумен ойнама,отпен ойнама.
А)болымды
В)болымсыз
С)тұйық
Д)салт
Е)сабақты
12. Себеп үстеулі сөз тіркесін табыңыз.
А)нағыз жігіт
В)әдейі келді
С)біле тұра айтты
Д)бірталай жүрді
Е)текке айтты
13.Сөз тіркестерінен салыстырмалы шырайды табыңыз
А)жасыл жайлау
В)көк аспан
С)ақ боз ат
Д)ақшыл боз айғыр
Е)катты нан
14. «Қоян жүрек» тұрақты сөз тіркесінің баламасын көрсетіңіз.
А)адал
В)таза
С)момын
Д)арам,қу
Е)қорқақ
15. «Қатты» сөзінің антонимін көрсетіңіз.
А)жасырын
В)жұмсақ
С)белгісіз
Д)жабық
Е)жұмбақ
16. «Ойыншықтар» сөзіндегі үнді дауыссыз дыбыс саны қанша?
А)5
В)6
С)3
Д)2
Е)4
17. Толықтауышты белгілеңіз.
Кеше Шоқан ағасымен көп сөйлесті.
А)кеше
В)көп
С)Шоқан
Д)ағасымен
Е)сөйлесті
18 Туынды зат есімді анықтаңыз
А)күз
В)күткен
С)мектеп
Д)күтім
Е)көбелек
19. Көп нүктенің орнына тиісті септеулікті қойыңыз.
Мен кітапханаға ..... Маратпен бірге бардым.
А)үшін
В)сияқты
С)арқылы
Д)дейін
Е)туралы
20. Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді анықтаңыз.
А)мектеп,қабырға В)кеспе,сүзбе С)дос,жолдас Д)бала,оқушы Е)бауыр,бүйір
Қазақ тілі пәні бойынша 8-сыныпқа арналған ІV тоқсандық бақылау
Мақсаты: Оқушылардың лексикадан, грамматикадан алған білімдерін тексеру.
І. Лексикалық тапсырмалар
1 Мына сөздермен сөйлем құрастырыңдар:
Электронды пошта, Е-mаіl
2 Сөздердің сәйкестігін табыңдар:
Элетронды пошта связь
Хат сеть
Желі электронная почта
Байланыс письмо
3 «Интернет желісі не үшін қажет?» деген сұраққа өз ойларыңды жазыңдар.
4 Өз күн тәртібін жоспарлаңдар.
5 Мақал-мәтелдерді аяқтаңдар.
Жақсы сөз - ... .
Өнер алды - ... .
Басқа пәле - ... .
Тіл - .. .
Ең тәтті де - ... .
Ең ащы да - ... .
Керекті сөздер: тіл, тиексіз, тілден, қызыл тіл, жарым ырыс.
ІІ. Грамматикалық тапсырмалар
1. Берілген сөздерге антоним жазыңдар: жылдам, тұңғыш.
2. Берілген сөздердің синонимін табыңдар: Пайдалану, уақыт
3. Берілген сөзге морфологиялық талдау жасаңдар: жеткізілді
4. Мына сөйлемдермен 1 сабақтас құрмалас сөйлем жасаңдар.
Электронды поштаның пайда болуын 1965 жылы жатқызуа болады. Осы жылы Массачусетк – технологиялық институтының қызметкерлері Ноэль Моррис және То Ван Влек операциялық жүйесіне арналған MAIL бағдарламасын жазды.
5. Берілген сөйлемдерден модаль сөздерді табыңдар.
1. Рас, Ділдәні Абай сүйіп қатқан жоқ. 2. Мүмкін, олар үйде жоқ. 3. – Иә, мен де солай ойлаймын. 4. Бүгін бізге оқулықтар мен дәптерлер керек. 5. Маған жасыл түсті алма сияқты бір жемісті көрсетті.
Достарыңызбен бөлісу: |