Сабақтың тақырыбы: Күй құдіреті Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата27.03.2024
өлшемі15,45 Kb.
#200331
түріСабақ
Байланысты:
5 сынып


Пәні:музыка

Мектеп:№31 Терешкова атындағы ЖОББМ

Бөлімі:

Қазақ халқының музыкалық мұрасы

Педагогтің аты жөні:

Кошкарбаева А.Н.

Күні:

09.10-15.10.2023 ж

Сынып:

5

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы:

Күй құдіреті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.2.1.1-музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау



Сабақтың мақсаты:

Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың , айтыстың жанрын анықтайды,музыкалық жанрлармен көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдаған шығарманы талдайды. Күй жанрын сипаттауда музыкалық сауаттылықты қолдан алуды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы


Сәлемдесу.
Сабақтың мақсатымен танысады.Қазақ халқының бізің дәуірімізге дейінгі сақталып қалған асыл мұрасы күй өнері. Өткен ғасырларда нота сауаты жоқ кезде дүниеге келген ән күйлер өмірмен бірге қайнап ауыздан ауызға ,қолдан қолға көшіп біздің заманымызға жетті.Қазақ халқы өзінің көңіл күйі мен арманын қоғамға деген көзқарасын домбыраның қос ішегі арқылы жеткізе білді.Суырып салма ақындар мен бармағынан бал тамған күйшілер арқылы бізге жетіп келген назды әндер, ғажайып күйлер халқымыздың музыкаға ғана емес мәдени байлығы рухани азығы болып отыр. Күй домбырада және басқа аспаптарда орындалады.Ал бүгін біз сендермен күйдің екі түрімен танысамыз.Олар төкпе және шертпе күйлер.
Төкпе күй дегеніміз оң қолдың саусақтары бірігіп, жоғары төмен серпіліп орындалатын күй.
Шертпе күй дегеніміз оң қолдың саусақтарымен шертіліп ойналатын күй.Бейнежазбаны тамашалайық.
2-тапсырма. Тыңдалым. Балалар бүгін біз атақты күйші төкпе күйдің негізін қалаушы Құрманғазы Сағырбай ұлымен танысатын боламыз. Қ.Сағырбайұлы қазақтың атақты күйшілерінің бірі. Туып өскен жері: Орал облысының Жаңа қала ауданына қарасты Жиделі деген жерде дүниеге келген. Өнерімен белгі қалдырып отырған. Оның «Қызыл қайың» , «Адай», «Сарыарқа» сынды күйлері бар.
3-тапсырма. Тыңдалым
Балалар қәзір біз сендермен Құрманғазының танымал күйлерінің бірі «Адай» күйін тыңдаймыз.
Сұрақ: -«Адай» күйінің үш нұсқасының қайсысы көбірек саған ұнады және неліктен?
-Қалай ойлайсың «Адай» күйі тыңдармандарға қалай әсер етеді?
-« Адай» күйіне қандай бейнекөрініс дайындауға болады?
КүЙ тыңдаймыз «Тәттімбеттің күйі «Сарыжайлау»
4-тапсырма.Өздік жұмыс.
«Ақиқат, жалған» әдісі арқылы оқулықта берілген сұрақтарға жауап жазу
Рефлексия:
-Мен не білдім?
- Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
-Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?

Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.

Бейнероликті тамашалайды


Сұрақтарға жауап беріп,талдайды
Оқулықпен жұмыс

Сұрақтарға жауап береді


Оқулықпен жұмыс

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі


Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі


Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі





hhtp/mpp/youtube.com

http/ptt/youtube.com

Смайлик



Оқулық


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет