Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Атмосфера
Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқаны: Қатыспағаны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Климат түзуші факторлар.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
|
8.3.2.1. климат түзуші факторлары талдайды;
|
Сабақтың мақсаты
|
-Климат түзуші факторларды анықтайды;
-климат түзуші факторлардың әсер ету жағдайларын айқындайды
|
Бағалау критерийі
|
1.Климат түзуші факторларды атап өтеді
|
Тілдік мақсаттар
|
оқушылар ауызша және жазбаша сөйлеу нормаларын сақтай отырып,өз ойларын жинақы және логикалық сабақтастықта жеткізе алады;
|
Құндылықтарға баулу
|
«Қазақстандық патриотизм және азаматтық жуапакершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашалық, ашықтық және өмір бойы оқып үйрену».
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология, химия, физика, математика
|
Алдыңғы білім
|
Климат, ауа райы, атмосфера құрамы, қабаттары, ауа массалары, т.б.
|
|
Сабақ кезендері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин
|
Оқушылармен амандасу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру . Шаттық шеңберін құру.
Оқушыларды 3 топқа біріктіру үшін табиғат құбылыстарына байланысты 3 түрлі сурет беріледі берілген суреттер арқылы мұғалім топ құрылады
|
Табиғат құбылыстары кескін суреттері
|
Сабақтың ортасы
3-23 мн
|
Оқушылардың жаңа тақырыпқа зейінің аудару мақсатында сұрақтар кояды.
1.Сіздерге берілген суреттер қандай тақырып аясында болады деп ойлайсыздар?
2.Климат пен ауа райы ұғымының бір-бірінен айырмашылығы неде деп ойлайсыңдар?
І тапсырма.
«Кластер» әдісі. (топтық жұмыс)
Оқулық мәтінің пайдалана отырып, сызбанұсқаны толтыру.
І топ: Климат түзуші факторларды жазып, мысал келтіреді.
Климат түзуші факторлар
ІІ топ: Ауа массаларының негізгі типтерін сызбанұсқаға түсіреді.
Ауа массалары
Континенттік Теңіздік
ІІІ топ:
Күн радияциясы жіктелуін сызбанұсқаға салады
Күн радияциясы
тура шашыраңқы
Бағалау критерийі:
1.Климат түзуші факторларға мысал келтіре алады, ауа массаларының негізгі типтеріне түсінік бере алады.
Күн радияциясын жіктелуін ажыратады
Дескриптор:
1.Климат түзуші факторларға мысал келтіреді.
2.Ауа массаларының негізгі типтеріне түсінік береді.
3.күн радияциясының типтерін ажырата біледі
Әр бір топтың жұмысын шапалақ, қошеметтеу арқылы бағалау.
|
Қағаз, қарындаш, маркер, оқулық
|
Сабақтың ортасы
23-28 мин
28- 37минут
|
ІІ тапсырма.Климаттық карта бойынша материктер климатына ықпал ететін басты қысым орталықтарын,ауа массаларын (қоныржай, арктикалық, тропиктік ) анықтап, оларды кескін картаға әр түрлі түспен түсіреді
ІІІ тапсырма. Шығармашылық жұмыс «Болжау» әдісі Тапсырманың мақсаты климотаграмманы талдау барысында климаттық облыстарды анықтау. Жылдық жауын- шашын мөлшері,температура мәліметтері бойынша қай облыс осы климотограммаға сәйкестігін анықтау.
Критeрии
|
Дeскриптoр
|
«+», «-»
|
Клиаматограмманы талдау арқылы қандай белдеуге сәйкестігін анықтайды
|
Климотаграмманы талдау барысында ,
-бұл оңтұстік жарты шар,өйткені қыс шілдеде
-қоңыржа белдеу,өткені температура қыста 0 төмен,жазда +10 жоғары
2 климатограмма
- қоңыржай климат, өткені температура амплитудасы өте үлкен 65 градус,ал жылдқ жауын-шашын мөлшері 400 мм (шілде)
ұ кoнтинeнтaльный климaт, пoтoму чтo aмплитудa тeмпeрaтур oчeнь бoльшaя 65 грaдусoв, a гoдoвoe кoличeствo oсaдкoв мeнee 400 мм с лeтним мaксимумoм (июль)
2 климатограмма
-оңтүстік жарты шар ,өткені қыс шілдеде
-Бұл тропиктік белдеу, өйткені қыста температура +10
-бұл ылғалды клиамт,өткені жылдық жауын-шашын мөлшері 2000мм
3 климaтoгрaммa
-Бұл экваторлық белдеу,өйткені жыл бойы температура +24-+26°С
-Бұны бір қалыпты жауын шашын мөлшері тұжырымдайды
|
|
«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы бағалаңады
|
Оқулық, климаттық карта,кескін карта
|
Сабақтың соңы
37-40 мин
Үй тапсырмасы:
|
ІІІ тапсырма. «Артығын тап» Оқушыларға интербелсенді тақтада тақырыпқа байланысты суреттер мен сөздер жинағы беріледі.Оқушылар қай сөз немесе сурет қалғандарына қатысты емес екенін анықтауы керек (ауа массасы,гидросфера,климат,күн радияциясы)
Өзара бір-бірін шапалақ,қошеметтеу арқылы бағалайды
«Ағашты безеңдіру»
Сары жапырақ-бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп,маңызды болды
Жасыл жапырақ-бүгін көп нәрсе білдім, маған пайдалы болды
Қызыл жапырақ-бүгінгі сабақты түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек
Оқулық мәтінің пайдалана отырып, «климат» сөзіне сөзжұмбақ құрастыру.
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
|
Сабақты меңгеру барысында оқушылар түрлі тапсырмаларды орындауда топтық, жеке дара және жұптық жұмыстар жүргізілді.
Деңгейі төмен оқушыға көмек көрсетіледі, шығармашылық жұмыс дарынды және талантты балаларға , «артығын тап» және кескін артаға салу кезіндеалған білімдерін қолдануға арналады.
|
Сабақтың барысында оқушыларға сабақтың әр кезенінде тапсырмадан кейін бағалаудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдаланды.Топтық жұмыс кезінде Жауабын шапалақтау, қошеметтеу арқылы, өзара бірін-бірі бағалау арқылы, «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы бағалаңады.
|
Іс-әрекеттердің ауысуы барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту.
Бөлмені желдету,интербелсенді тақтаңы уақытымен пайдалану.
|