Сабақтың тақырыбы Климат түзуші факторлар



Дата30.12.2021
өлшемі288,87 Kb.
#106859
түріСабақ
Байланысты:
Атмосфера.Климат түзуші ф 8сынып


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Атмосфера

Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8 Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

Климат түзуші факторлар.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.3.2.1. климат түзуші факторлары талдайды;


Сабақтың мақсаты

-Климат түзуші факторларды анықтайды;

-климат түзуші факторлардың әсер ету жағдайларын айқындайды




Бағалау критерийі


1.Климат түзуші факторларды атап өтеді


Тілдік мақсаттар


  • оқушылар ауызша және жазбаша сөйлеу нормаларын сақтай отырып,өз ойларын жинақы және логикалық сабақтастықта жеткізе алады;

Құндылықтарға баулу



«Қазақстандық патриотизм және азаматтық жуапакершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашалық, ашықтық және өмір бойы оқып үйрену».

Пәнаралық байланыс

Биология, химия, физика, математика

Алдыңғы білім


Климат, ауа райы, атмосфера құрамы, қабаттары, ауа массалары, т.б.




Сабақ кезендері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

Оқушылармен амандасу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру . Шаттық шеңберін құру.

Оқушыларды 3 топқа біріктіру үшін табиғат құбылыстарына байланысты 3 түрлі сурет беріледі берілген суреттер арқылы мұғалім топ құрылады





Табиғат құбылыстары кескін суреттері

Сабақтың ортасы

3-23 мн


Оқушылардың жаңа тақырыпқа зейінің аудару мақсатында сұрақтар кояды.

1.Сіздерге берілген суреттер қандай тақырып аясында болады деп ойлайсыздар?

2.Климат пен ауа райы ұғымының бір-бірінен айырмашылығы неде деп ойлайсыңдар?

І тапсырма.

«Кластер» әдісі. (топтық жұмыс)

Оқулық мәтінің пайдалана отырып, сызбанұсқаны толтыру.



І топ: Климат түзуші факторларды жазып, мысал келтіреді.



Климат түзуші факторлар







ІІ топ: Ауа массаларының негізгі типтерін сызбанұсқаға түсіреді.


Ауа массалары




Континенттік Теңіздік




ІІІ топ:

Күн радияциясы жіктелуін сызбанұсқаға салады

Күн радияциясы


тура шашыраңқы



Бағалау критерийі:

1.Климат түзуші факторларға мысал келтіре алады, ауа массаларының негізгі типтеріне түсінік бере алады.

Күн радияциясын жіктелуін ажыратады

Дескриптор:

1.Климат түзуші факторларға мысал келтіреді.

2.Ауа массаларының негізгі типтеріне түсінік береді.

3.күн радияциясының типтерін ажырата біледі



Әр бір топтың жұмысын шапалақ, қошеметтеу арқылы бағалау.

Қағаз, қарындаш, маркер, оқулық





Сабақтың ортасы

23-28 мин
28- 37минут



ІІ тапсырма.Климаттық карта бойынша материктер климатына ықпал ететін басты қысым орталықтарын,ауа массаларын (қоныржай, арктикалық, тропиктік ) анықтап, оларды кескін картаға әр түрлі түспен түсіреді

ІІІ тапсырма. Шығармашылық жұмыс «Болжау» әдісі Тапсырманың мақсаты климотаграмманы талдау барысында климаттық облыстарды анықтау. Жылдық жауын- шашын мөлшері,температура мәліметтері бойынша қай облыс осы климотограммаға сәйкестігін анықтау.

Критeрии

Дeскриптoр

«+», «-»

Клиаматограмманы талдау арқылы қандай белдеуге сәйкестігін анықтайды


Климотаграмманы талдау барысында ,

-бұл оңтұстік жарты шар,өйткені қыс шілдеде

-қоңыржа белдеу,өткені температура қыста 0 төмен,жазда +10 жоғары

2 климатограмма

- қоңыржай климат, өткені температура амплитудасы өте үлкен 65 градус,ал жылдқ жауын-шашын мөлшері 400 мм (шілде)

ұ кoнтинeнтaльный климaт, пoтoму чтo aмплитудa тeмпeрaтур oчeнь бoльшaя 65 грaдусoв, a гoдoвoe кoличeствo oсaдкoв мeнee 400 мм с лeтним мaксимумoм (июль)

2 климатограмма

-оңтүстік жарты шар ,өткені қыс шілдеде

-Бұл тропиктік белдеу, өйткені қыста температура +10

-бұл ылғалды клиамт,өткені жылдық жауын-шашын мөлшері 2000мм



3 климaтoгрaммa

-Бұл экваторлық белдеу,өйткені жыл бойы температура +24-+26°С

-Бұны бір қалыпты жауын шашын мөлшері тұжырымдайды






«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы бағалаңады

Оқулық, климаттық карта,кескін карта

Сабақтың соңы

37-40 мин



Үй тапсырмасы:

ІІІ тапсырма. «Артығын тап» Оқушыларға интербелсенді тақтада тақырыпқа байланысты суреттер мен сөздер жинағы беріледі.Оқушылар қай сөз немесе сурет қалғандарына қатысты емес екенін анықтауы керек (ауа массасы,гидросфера,климат,күн радияциясы)
Өзара бір-бірін шапалақ,қошеметтеу арқылы бағалайды

«Ағашты безеңдіру»



Сары жапырақ-бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп,маңызды болды

Жасыл жапырақ-бүгін көп нәрсе білдім, маған пайдалы болды

Қызыл жапырақ-бүгінгі сабақты түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек

Оқулық мәтінің пайдалана отырып, «климат» сөзіне сөзжұмбақ құрастыру.








Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Сабақты меңгеру барысында оқушылар түрлі тапсырмаларды орындауда топтық, жеке дара және жұптық жұмыстар жүргізілді.

Деңгейі төмен оқушыға көмек көрсетіледі, шығармашылық жұмыс дарынды және талантты балаларға , «артығын тап» және кескін артаға салу кезіндеалған білімдерін қолдануға арналады.





Сабақтың барысында оқушыларға сабақтың әр кезенінде тапсырмадан кейін бағалаудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдаланды.Топтық жұмыс кезінде Жауабын шапалақтау, қошеметтеу арқылы, өзара бірін-бірі бағалау арқылы, «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы бағалаңады.

Іс-әрекеттердің ауысуы барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту.

Бөлмені желдету,интербелсенді тақтаңы уақытымен пайдалану.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет