Қысқа мерзімді жоспар
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.4А Теңсіздіктер
|
Мектеп: «Балдәурен» РОСО филиалы
|
Күні: 13. 04. 2020 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алиханов Ж
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Квадрат теңсіздіктерді шешу
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа материалды меңгеру
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
8.2.2.8
квадрат теңсіздіктерді шешу
|
Сабақтың мақсаты
|
Аралықтар (интервалдар) әдісі арқылы квадрат теңсіздіктерді шешеді.
|
Бағалау критерийлері
|
Дағды
|
Бағалау критерийлері
|
Білу және түсіну
|
Квадрат теңсіздіктің шешімі қай аралықта жатқанын түсінеді
|
Қолдану
|
Квадрат теңсіздіктерді шешеді
|
Анализ және синтез
|
Квадрат теңсіздіктің қандай түріне жататынын талдайды.
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар нақты жағдайда квадрат теңсіздіктің шешімі неге олай болатынын түсіндіреді.
Пәндік лексика және терминология
квадрат теңсіздік
функция нөлдері
парабола тармақтары
аралық
бос жиын
дискриминант
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Дискриминантты есептейміз.
Сызықтық көбейткіштерге жіктейміз.
көбейтіндісі...
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өздігінен оқу дағдысы.
Сабақтың мазмұны арқылы жүзеге асады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математикалық моделі квадраттық функция болатын әртүрлі жағдайларда квадрат теңсіздіктерді шешу дағдысы қажет болады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар сызықтық теңсіздік пен квадрат теңдеулерді шеше алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 мин
4 мин
7 мин
|
Ұйымдастыру бөлімі
Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді, сабақтың мақсатын талқылайды.
Білімді жаңғырту
Теңсіздік түрлері:
Сызықтық
Квадраттық
Рационал
Иррационал
Модульді
Тригонометриялық
Логарифмдік
Көрсеткіштік
|
|
Сабақтың ортасы
15 мин
15 мин
|
Жаңа материалды меңгеру
Квадрат теңсіздіктерді шешудің аралықтар (интервалдар) әдісі:
Мысал №1:
Шешуі:
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласы бойынша жіктеп жазамыз.
)
Сонда: теңсіздігін аламыз. Сан осіне салып, таңбаларын анықтаймыз.
Жауабы:
Квадрат теңсіздіктерді аралықтар (интервалдар) әдісімен шешу алгоритмі:
Берілген квадрат үшмүшені 0-ге теңестіріп, түбірлерін табамыз;
Шыққан түбірлер арқылы көбейткіштерге жіктейміз;
Түбірлерді сан осіне салып, әрбір аралықтағы таңбаларын анықтаймыз;
Теңсіздіктің шартына сай жауабын жазамыз
Мысал №2: .
Бұл мысалды оқушылар өздіктерінен шығарады. Кейін тақтадағы дұрыс жауабымен тексереді.
|