Пән: Қазақ тілі
|
Мектеп: Ә. Тәжібаев атындағы № 36 мектеп - лицейі
|
Күні: 11.03.2016 жыл
|
Мұғалім: Серікбаева А.С
|
Сынып: 7 «А»
|
Оқушылар саны: 14
|
Келмегендер:_____
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ұлттық спорт түрлері. Етіс категориясы
|
|
Сабақтың мақсаты:
|
А) білімділік:
Оқушыларға «Ұлттық спорт түрлері» туралы мәлімет беру, тақырып бойынша білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау, тиянақтау, грамматикалық ұғымдарды сауатты әрі дұрыс қолдану дағдыларын қалыптастыру
|
Ә) тәрбиелік:
Оқушылардың туған жерге, Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру, жинақылыққа, еңбекке, салауаттылыққа тәрбиелеу
|
Б) дамытушылық:
Оқушылардың қисынды ойлау және есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту, сауатты жазуға, қазақ тілінде әңгімелесуге, ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін кеңейту
|
Күтілетін нәтиже:
|
«Ұлттық спорт түрлері» жайлы толық мағлұмат алу
Грамматикалық ұғымдарды дұрыс қолдана алу
Талдау барысын тиісті әдіске сәйкес жүйелі және нақты орындау
Етіс түрлерін ажырата алу
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа білімді игерту
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа сабақ
|
Сабақтың әдісі:
|
«бартер», «денотрафты граф», қатысым, суреттеу, әңгімелесу
|
Көрнекілігі:
|
Видеолар, суреттер, таратпалар, диск – оқулық, плакаттар, ұлттық спорт түрлерінің құралдары
|
Пәнаралық байланыс:
|
Орыс тілі, дене шынықтыру пәндері
|
|
Сабақ барысы:
|
І. Ұйымдастыру бөлімі:
|
1. Оқушылармен сәлемдесу
2. Сыныпты түгендеу
3. Оқушыларды психологиялық дайындау
4. Топқа бөлу
5. Қызығушылықтарын оятып, назарларын сабаққа аудару
6. Ой шақыру
|
Топқа бөлу:
|
І Топ ІІ топ ІІІ топ
теңге алу
ханталапай
аударыспақ
Әр топтың басшысына бағалау парағы беріледі.
|
Алдыңғы тақырып:
|
Берілген қазақша сөздерді орыс және ағылшын тілдеріне аударып келу
|
Негізгі бөлім:
|
«Хабар» арнасынан тілшілер келеді. ҚР Ұлттық спорт түрлері қауымдастығының президенті Бекболат Тілеуханның арнайы тапсырмасымен.
Оқушылар назарына ой шақыру мақсатында «Ұлттық спорт түрлері» жайлы видео көрсетіледі.
|
|
1-тапсырма. Диалогтық оқыту
І топ – плакатқа диалогты ретімен құрастыру
ІІ топ – тыңдаған мәтінге сәйкес сұрақтар дайындау
ІІІ топ – диалогта кездесетін ойын түрлері жайлы жазу және түсінік беру
|
|
2 – тапсырма. Мәтінмен жұмыс
(фишбоун әдісі арқылы орындату)
І топ - пирамида әдісі арқылы постер қорғайды
ІІ топ – мәтінге морфологиялық талдау түрін жасайды
ІІІ топ – дыбыстық талдау жасайды
3-тапсырма.
Әр топқа ортақ дискіден тапсырма беріледі. Тапсырма етіс категориясын пысықтау әрі есте сақтау мақсатында орындалады
|
Сергіту сәті:
|
Қазақтың ұлттық биі «қара жорға» орындалады және қол күрес жасалады.
|
|
4-тапсырма.
«Денатрафты граф» әдісі арқылы тапсырмалар орындату. Яғни музыка қойылады және әр топқа музыкамен байланыс мақсатында үш түрлі тапсырма беріледі.
І топ – 1. Тақырып . 2.зат есім
ІІ топ – 1. Тақырып . 2.сын есім
ІІІ топ – 1. Тақырып . 2. етістік
|
|
5- тапсырма.
|
Сабақты бекіту:
|
Қандай қазақтың спорт түрлерін білесіздер?
Ұлттық спорт түрлері бізді неге тәрбиелейді?
Етіс түрлерін еске түсіріп жіберсеңіздер
|
Үйге тапсырма беру:
|
179 – бет, 3- тапсырма. Берілген жаңылтпаштарды жаттау және морфологиялық талдау жасап келу
|
Бағалау:
|
«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы топ оқушылары бірін – бірі бағалайды
Бағалау парағы арқылы өзім жекелеген оқушыларды бағалаймын.
|
|
|