№
|
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және күтілетін нәтижелер.
|
Белсенді жұмыс түрлері
(ӨЖ, ЖЖ, ТЖ)
АКТ-ларды қолдану арқылы оқу үдерісін жақсарта аласыз ба?
|
ОүБ-ды қалай пайдаланасыз?
|
Сіз сабақтағы барлық оқушыларды қалай қамтисыз.
(талантты және дарынды)
|
Пәнді оқытуда кедергілерді қалай жеңесіз?
|
Сіз жоспарыңыз бойынша, оқушылардың күтілген нәтижеге жеткенін қалай анықтайсыз?
|
1 сабақ
|
Тақырыбы: Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі.
Мақсаты және күтілетін нәтиже: Еліміздің зерттелу тарихын,кезеңдерін анықтап түсінік беру және ерте кездегі мағлұматтармен танысу.Ұлы жібек жолы ,қалалары туралы білім беру. Туған жерді аялау, алған білімдерін пайдалана білу.Сөйлеу қабілеттерін дамыту,пікір айта білуге дағдыландыру.
|
Оқушыларды сабақта топтарға бөлу,
1-тапсырма «Миға шабуыл»тест өзіндік жұмыс.
2-тапсырма кестені толтыру «Үйрете отырып ,үйренемін»
3- тапсырма мағананы ажырату топтық жұмыс. Синквейн.
. Бейне жазбадан үзінді көру . Кескін карталарға түсіру.
Қортынды.
Бағалау.
|
Тапсырмаларға нақты бағалау критерийлерін қолданамын. Оқушыларды қызықтыру үшін жұлдызшаларды пайдаланамын .Өз-өздерін бағалу болады.
|
Сыныптың барлық оқушыларын сабаққа қатыстыру үшін кескін картамен жұмыс, оқушының деңгейіне арналған жеке-жеке «Мағынаны ажырату» тапсырмалар тарату.Дарынды оқушылар мәтінде берілген ойды өмірмен байланыстыру
|
Мәтінді оқығысы келмейтін оқушылар үшін.Оқушылар тапсырмаларды орындағанда түсініксіз сұрақтарды талдаймыз,картадан көрсетеміз
|
-Тапсырмалардың жауаптарын тексеру арқылы.
-Өз жұмыстарының нәтижесін сынып алдында қорғауын бақылау арқылы.
-Тапсырмаларды орындау барысындағы оқушылардың іс-әрекетін бақылау арқылы.
-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексивті «Бүгінгі күнгі» жаттығу арқылы.
|
2 сабақ
|
Тақырыбы: Орта ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі.Мақсаты және күтілетін нәтиже:Орта ғасырда зертеулерінің сипаты,еркшеліктері,мақсаты және зерттеуші ғалымдар туралы мағлұмат беру.Өз отаны туралы білімдерін тереңдете келе,отансүйгіштік қасиеттерін арттыу.
|
Оқушылар сабақ барысында төрт тапсырма орындайды.Қызығушылықты ояту. 1- тапсырма:Сұрақ –жауап әдісі өзіндік жұмыс, 2-Мағынаны ажырату жұптық жұмыс, 3-өзіндік жұмыс, 4- постер жасу топтық жұмыс.
Оқушыларға қажетті материалдарды ұсынамын.Бейнефильмнен үзінді көрсетем.
|
Бұл сабақта өзін-өзі бағалауды қолданамын. Ол үшін әр тапсырманың бағалау критерийлерін дайындаймын. Оқушылар осы критерийлер бойынша бір-бірлерін бағалайды, топбасшы жазып отырады.
|
Өзіндік жұмыстарды орындау үшін, әрбір оқушыға кеспе карта түріндегі тапсырмаларды таратып беремін және әрбір оқушының жауабы бағаланады.
|
Егер де оқушылар арасында түсініксіз терминдер, ұғымдар пайда болса, онда оқушы – мұғалім арасында диалог құрып, ұғымдардың физикалық мағынасын талқылаймыз. Постер дайндауда тақырыптан ауытқымау үшін кілт сөздер беру.
|
- олардың орындаған тапсырмаларының нәтижесін тексеру;
- сабақ кезінде оқушылардың іс-қимылын бақылау;
- оқушылардың сабақ барысында жинаған ұпайларын талдау
|
3 сабақ
|
Тақырыбы: XYI-XIX ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі.
Мақсаты және күтілетін нәтиже: физикалық –географиялық тұрғыдан зерттеулерінің басты мақсаты еңбек сіңірген ғалымдар ,қазақ елінің дамуына ықпалы туралы мағлұматтарын кеңейту.Географиялық мәдениетке тарту.
|
Оқушыларды топтарға бөлу . Оқушылар сабақ барысында 3 тапсырма орындайды.
1-тапсырма өзіндік жұмыс. 2-тапсырма топтық жұмыс 3 – тапсырма кескін картамен жұмыс.
Оқушыларға тапсырмаларды, бағалау критерийлерін және Электрондық оқулық қолданамын.
|
Оқушыларды бағалау үшін.
Әр тапсырманың соңында бағалау критерийлері бойынша жұмысты қорғау.
|
Тапсырмаларды үш түрлі деңгейде дайындаймын. 1-топқа орта деңгей, 2-топқа төменгі деңгей.
|
Әр топты бағалау кезінде пайда болған түсініксіз сұрақтарды талқылаймыз.
|
- бірінші тапсырмада оқушылардың толтырған кестелерін тексеру арқылы.
- екінші тапсырмада оқушылардың орындаған тәжірибелері арқылы.
- Өзін-өзі бағалау парағын қалай толтырғанына байланысты.
- оқушылардың стикерлерге жазған пікірлері арқылы.
|
4 сабақ
|
Тақырыбы: XX ғасырдың басында және ортасында Қазақстан аумағының зер ттелуі .Мақсаты және күтілетін нәтиже: Жаңа дәуірде зерттелуінің басты мақсаттары , ғалымдардың зерттеуге қосқан үлесі туралы білім беру.Отансүйгіштік қасиеттерін арттыру,отан туралы білімдерін тереңдету.
|
Топтарға бөлу үшін, алманың суретін өздері ағаштан алады, суретінің артқы жағындағы сызық бойынша бөлінеді, меридиан мен паралелдерге . Сабақ барысында оқушылар Блум таксономиясы бойынша әр деңгейгегі тапсырмалар орындайды
1-кроссворд
2-сұрақ-жауап арқылы 3-кескін картаға түсіру
4- топтық жұмыс Венн диаграмасы . 5-Эссе . «Егер ,Шоқанның ғұмыры ұзақ болса» өзіндік жұмыс. Бейне жазбадан үзінді, интербелсенді тақтаны қолданамын.
Блум таксономиясы бойынша.БағалауАқылдың 6алты қалпағы.
|
Әр тапсырма үшін нақты бағалау критерийлерін дайындайым және оқушылардың орындаған тапсырмаларын осы критерийлер бойынша бағалап, жұлдызша таратып отырам.
Эссені бағалау.Топ топты бағалайды.Екіжұлдыз бір тілек.
|
Сабақта қолданылатын әдіс – тәсілдердің көмегімен барлық оқушы жұмысқа жұмылдырылады, топтық , өзіндік жүмыс барысында жоғарғы деңгейдегі оқушылар өз қабілеттерін көрсетеді.
|
Сыныптастарымен ашық түрдегі сұрақтар қою арқылы оқушылардың тілдік және ойлау қабілеттерін дамыту.
|
- Берілген тапсырмаларды орындау нәтижелерін тексеру барысында.
- Оқушылардың тапсырманы қалай орындап жатқанын, олардың белсенділігін бақылау сәтінде
Кері байланыс жасаған кезеңінде.
|
1.Оқытудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту: жасыл түс