Сабақтың тақырыбы Мазмұны



Дата27.04.2022
өлшемі435,6 Kb.
#141106
түріСабақ
Байланысты:
Срс орс тл


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мәтіндік құжатпен жұмыс

Мектеп: Кеңсахара жалпы орта білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ильясова М.Т

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мазмұны







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.1- сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме)

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Жинақтау

Сабақтың мақсаты

  • Мазмұнды ұйымдастыра алады;

  • Word мәтіндік процессорында мазмұнды автоматты түрде тез құрады және иерархиялық түрде ұйымдастырады;

  • Мәтінді өңдеу жүйелерінде құрылған мазмұнды түрлендіреді.

Бағалау критерийі

  • Мазмұн құру қадамдарын біледі;

  • Мазмұнды құрады және өңдейді;

  • Құжаттармен күрделі құрылымды мазмұндар жасайды.

Тілдік мақсаттар






Мазмұны

Оглавление

Interpreter

Атау

Имя

Name

Түсіндірме

Пояснение

Clarification
Мазмұн – бұл ...
Мазмұн не үшін қажет?
Тақырыптарға стиль не үшін қажет?
Мазмұнға тақырыптардың қандай деңгейі қолданылады?
Мазмұнды жаңарту қандай мақсатта қолданылады?
Мазмұннан қажетті тақырыпқа қалай өтуге болады?

Құндылықтарға баулу

Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

Тарих, география

Алдыңғы білім

Гиперсілтемелерді ұйымдастыра алады




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

«Сұрақты тап» әдісі.
Берілген анықтамаға сәйкес сұрақ құрастыр.
Қандай сұрақтар қоюға болады?
Мақсаты: Өткен тақырыпты еске түсіреді, білімдерін тұжырымдайды.


Қалыптастырушы бағалау. Сөз тіркестері арқылы бағалау: Жарайсын! , Керемет!, Жақсы сұрақ! Сұрақ орнымен қойылған! ...

Топқа бөлу. Екі түсті жетондар арқылы топқа бөлу.
Мақсаты: Топпен жұмыс жасауға, ұйымшылдыққа, бірінін – бірі ойын тыңдауға үйрету.


Қалыптастырушы бағалауды қолдану бойынша пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру. Әдістемелік құрал, Алматы, 2016, 51 – 18б



Сабақтың ортасы

5 мин
3 мин


12 мин

2 мин

10 мин


«Мұғалім шолуы» әдісі.
Мақсаты: білім алушының тақырып бойынша түсінігін жинақтайды, тапсырмаларды қолдана отырып, тақырыпқа шолу жасау.

«Тақырыптық түйінді сөздер»
Бүгінгі тақырыпқа келтірілген сөздердің қайсысы жатады?
Оқушыны шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып орналастырыңдар. Осы сөздердің арасынан оқушылар негізгі сөздер таңдап алады.
Қалыптастырушы бағалау. Уәждеу.


«ПСМТ (позиция, себеп, мысал, талқылау)» әдісі.
Оқушылар өз топтарының төңірегінде берілген тапсырманы бірігіп орындайды.
П : оқушылар компьютерден компьютерге өтіп, бір бірінің ойын жалғастырады.
С : Тапсырма мәресіне жеткесін, топ ішінде өзара тексеру жұмыстары жүргізіледі. Әр топ мүшесі жұмыс барысында орындаған әрекеттерін түсіндіреді, сұрақтар қояды
М: Тапсырманы орындау басқа жолдарын көрсетіп немесе атап береді. Мысал келтіреді.
Т: Жұмыс нәтижесін талқылайды. Қателерді анықтайды. Түзету жолдарын қарастырады.

Word мәтіндік процессорында мазмұнды автоматты түрде құру.


1 – топ. Word мәтіндік процессорында мазмұнды Стильдер арқылы құру
2 – топ. Word мәтіндік процессорында мазмұнды Cілтемелер арқылы құру

Критериалды бағалау

Критерийлер

Дескриптор

Мазмұн құру қадамдарын біледі;



  • Мазмұнды автоматты түрде құру әрекеттерін біледі - 1;

  • Мазмұнды

автоматты түрде құру әрекеттерін орындады - 1.



Мазмұнды құрады және өңдейді;



  • Мазмұнды ұйымдастырады - 1;

  • Иерархиялық түрде ұйымдастырады - 1;

  • Мәтінді өңдеу жүйелерінде құрылған мазмұнға талдау жасайды - 1


Кері байланыс «Сұхбаттасу»
Мақсаты: Сабақта алған мәліметтерді анықтау.
Оқушылар жұптасады және бір біріне анықтаушы сұрақтарды жалғастыра отырып қояды:
Яғни Сіздің айтуыңызша, мәтіндік құжатта мазмұнды құру үшін ...?
Егер мен дұрыс түсінсем, онда мазмұнды автоматты түрде құру үшін ...?
Мен қателесуім мүмкін, дегенмен, менің ойымша Сіз кестені жаңартқаннан кейін мазмұн өзгереді, егер ... дедіңіз?


Сергіту сәті.

Топтық жұмыс.


«Тақтадағы граффити». Бұл әдісті қолдану кезінде оқушыларға берілген тапсырма бойынша өз ойларын, идеяларын және ұсыныстарын жазу ұсынылады.

Тапсырма. Берілген мәтін мазмұнын құру, пішімдеу және өңдеу.



Критерий

Дескриптор

Құжаттармен күрделі құрылымды мазмұндар жасайды.

  • Мазмұнды құрды - 1;

  • Мазмұнды пішімдеді және өңдеді -1;

  • мазмұнды түрлендірді - 1






c:\user\appdata\local\temp
\rar$dia0.839\оглавление.ppt




Оқыту мен оқытудың белсенді әдістері.Астана, 2013,279 – 6 б.





Бейнеролик «А теперь все дружно встали!»



Отырартөбе қабаттары. К.Байпақов. «Қазақстанның ежелгі кітабынан үзінді. – Алматы «Аруна Ltd», 2005, 168-177б
Ақ бөкен (антилопа). Балаларға арналған энциклопедиядан үзінді. Менің елім Қазақстан – Алматы: «Балауса», 2002, 50 – 52б



Сабақтың соңы
3 мин




Кері байланыс «SWOT-талдау». Оқушылар стикерге жазады, флипчартқа жабыстырады.
Күшті жағы: сабақта ұнаған сәттер
Әлсіз жағы: тапсырмаларды орындау барысында тиімді жолдарын білмеу.
Мүмкіндіктер: тәжірибесінің қалыптасуы, жинақталуы, басқа оқушылармен бөлісуі
Қауіптер: қажеттілікте қанағаттандырылмады

Үй тапсырмасы. Информатикадан өтілген тақырыптың біріне реферат жазыңдар

Қ алыптастырушы бағалауды қолдану бойынша пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру. Әдістемелік құрал, Алматы, 2016, 51 - 68б


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Топпен жұмыс жасауға, ұйымшылдыққа, бірінін – бірі ойын тыңдауға үйретуді көздей отырып топтық жұмыс түрлерін жоспарладым.Сабақ барысында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру үшін алдыңғы білімді нақтылауда «Сұрақты тап» әдісін, «ПСМТ» әдісін сабақта ұсынылған ақпаратты түсіну үшін пайдаланамын.Деңгейлік жұмыс тапсырмаларын оқушылар игеру қабілеттеріне қарай орындайды, білімдерін көрсетеді. Жалпы түсінікті «мұғалім шолуы» әдісін пайдаланып тұжырымдаймын. «Тақтадағы граффити» әдісін қолдану кезінде Қабілетті оқушыларға тақырып бойынша өздерінің ойларын, идеяларын және ұсыныстарын жазу ұсынылады. Осы әдісті қолдану арқылы оқушылардың ойлау, шешім қабылдау, проблемаларды шешу дағдылары қалыптасады .

Уәждеу. Әр білім алушыға жеке тұлға ретінде сөз тіркестер арқылы бағалаймын (Жарайсын! , Керемет!, Жақсы сұрақ! Сұрақ орнымен қойылған! ... )
Қалыптастырушы бағалау. Сабақ барысында оқушының орындаған жұмыстарын жинаған ұпайлар санына байланысты жетондар беремін.




Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтай отырып, тапсырмаларды орындау. Сергіту жаттығуларын тиімді жасайды. Көз жаттығуларын орындайды.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?







Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет