Бөлім
|
9.3А Сақталу заңдары
|
Педагогтың аты-жөні
|
Н.Татибеков
|
Күні
|
23.01.2021
|
Сыныбы
|
9В-1
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Механикалық жұмыс және энергия
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.2.3.5 – механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау;
9.2.3.6 – жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты
|
механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтау;
жұмыс және энергияның байланысын түсіндіру;
энергияның сақталу заңын есеп шығаруда қолдану;
|
Жетістік критерийі
|
механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтайды;
жұмыс және энергияның байланысын түсіндіреді;
энергияның сақталу заңын есеп шығаруда қолданады;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру:
Сәлемдесу.
«Кіру билеті» арқылы оқушылардан бүгінгі сабақтан күтілетін нәтижелерін анықтау
ІІ. Қызығушылығын ояту.
Оқу мақсатымен таныстыру, сабақтағы бағалау жүйесімен таныстыру.
|
Оқушылар оқу мақсатымен және сабақтағы бағалау жүйесімен танысады,
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
«Төнкерілген сабақ» әдісі бойынша меңгерген жаңа сабақты тексеру.
1-тапсырма. «QUIZIZZ» қосымшасы арқылы оқушыларға тест тапсырмалары беріледі.
1. Күштің, орын ауыстырудың және күш пен орын ауыстыру бағыттарының арасындағы бұрыштың косинусының көбейтінділеріне тең шама:
Жұмыс
Энергия
Қуат
Импульс
2. Жұмыстың ХБЖ-гі өлшем бірлігі:
Ватт
Ньютон
Джоуль
Паскаль
3. Дененің орын ауыстырған кездегі жұмысы қалай анықталады?
A=Fs
A=Fk
A=Fp
A=Ft
4. 15 Н күштің әсерінен дене 30 см-ге ауыртырса дененің атқаратын жұмысы қандай?
4 Дж
4,5 Дж
5 Дж
5,5 Дж
5. Үйкеліс күшінің атқаратын жұмысы:
A=mgh
A=Fscosα
A=mυ
A=-μmgs
6. Дененің жұмыс жасау қабілетін сипаттайтын физикалық шама:
Жұмыс
Энергия
Қуат
Имиульс
7. Денелердің қозғалу салдарынан туындайтын энергия:
Механикалық
Потенциалдық
Кинетикалық
Динамикалық
8. Массасы 2 кг дененің жылдамдығы 3 м/с болса, кинетикалық энергиясы қандай?
7 Дж
8 Дж
9,5 Дж
9 Дж
9. Кинетикалық энергияның өзгеруі туралы теорема:
A=Ep2-Ep1
A=Ek2-Ek1
A=-(Ep2-Ep1)
A=-(Ek2-Ek1)
10. Жер бетінен 3 м биіктікке көтерілген массасы 2 кг дененің потенциалдық энергиясы қандай: (g=10м/с2 )
60 Дж
80 Дж
70 Дж
90 Дж
2-тапсырма. «Фишбоун» әдісі арқылы есептер шығару.
Машина 72 км/сағ жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді. Егер оның моторының тарту күші 2000 Н болса,онда ол 10 с-та қанша жұмыс атқарады.
Массасы 2 кг орындықты 5 м жерге орын ауыстырғанда баланың істеген жұмысының шамасы неге тең?
Массасы 400 г қаршығаны ауа тасқыны 70 м биікке көтереді. Құсты көтергендегі ауырлық күшінің жұмысын есептеңдер.
Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22, 5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді?
Массасы 10,5 т көмір артқан қауға-ыдыс шахтыдан бір қалыпты көтерілгенде 6200 кДж жұмыс істелінеді. Шахтаның тереңдігі қандай?
Дескрипторлар:
есеп шартын толық жазады;
өлшем бірліктерді ХБЖ-не аударады;
формулаларды дұрыс қолданады, түрлендіреді;
есептеулерді дұрыс жүргізеді;
есеп жауабын ХБЖ-не жазады.
3-тапсырма. Т-кестесі
Механикалық жұмыс
|
Энергия
|
|
|
|
«QUIZIZZ» қосымшасы арқылы оқушылар берілген тест тапсырмаларына жауап береді
Оқушылар жұптасып жұмыс жасау арқылы есептерді шығарады
Оқушылар жеке жұмыс жасау арқылы жұмыс пен энергия шамаларын салыстырады
|
Кері байланыс
Кері байланыс
Бірін бірі бағалау
|
Ұялы телефон
Карточка №1
Карточка №2
|
Сабақтың соңы
|
Сабақ соңында оқушылар «Шығу парағы» арқылы рефлексия жасайды.
Сабақ қалай өтті, оқу мақсатына жеттіңіз бе?
Сабақ туралы ұсыныс немесе пікіріңіз қандай?
|
Оқушылар сұрақтарға жазбаша жауап береді
|
Кері байланыс
|
Рефлексия
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|