Түркістан облысы,Шымкент қаласы, А.Байтұрсынов атындағы №50 мектеп-гимназия
Пәні:
Физика
Бөлімі:
Жұмыс және қуат
Педагогтің аты-жөні:
Калимбетова Айдана
Күні:
22.04.22
Сыныбы: 8 «В»
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Механикалық жұмыс және қуат
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
7.2.3.8 – механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: Механикалық жұмыстың, қуаттың
анықтамасын, формуласын, өлшем бірліктерін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Жұмыс пен қуаттың
физикалық мағынасын ажырата біледі.
Кейбір оқушылар: Қуат және жұмыс ұғымдар арқылы құбыластарды байланыстыра алады.
Бағалау критерийлері
1.Қуат пен жұмыстың формуласы мен өлшем бірліктерін біледі.
2. Жұмыс пен қуаттың айырмашылығын және маңыздылығын біледі.
3.Өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді.
Пәнаралық байланыс
Математика
Құндылықтарға баулу
Берілген есептерді шығаруда қажет формуланы тауып, өлшем бірлігін сауатты жазып, нақты жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық құндылығы
қалыптасады.
Алдыңғы білім
Архимед заңы
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин.
Үй тапсырмасы 5мин
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындық деңгейін тексеру;
Сыныпта психологиялық жағдай орнату;
«Қуат», « Жұмыс», «Күш» өлшем бірліктері жазылған қиындылары арқылы 3 топқа бөлу;
Ынтымақтастықты қалыптастыру .Әр топ «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді;
Бірінші сынып пен жоғарғы сыныптың оқушысы суға сүңгіді.Олардың қайсысына кері итеруші күшкөбірек әсер ететіндігін түсіндір.
Суда кірпіш батады ал тығын қалқып шығады. Бұл тығынға әсер ететін күштен көп дегенді білдіре ме?Жауабыңды түсіндір
Гелииймен толтырылған шар неге ұшатынын түсіндір.
Тығыннан ағаштан жәнеғ темірден жасалған үш дененің көлемдері бірдей 100см. Осы денелерді суғак салсақ осылардың әрқайсысына әсер ететін Архимед күшін анықта.
Суда қалқып жүоген ағаш білеуше 0,5л суды
Ығыстырып шығарған. Білеушенің салмағын есепте ?
Оқытушымен амандасады.
оқушылар топқа бөлінеді
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында үйге берілген сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі жаңа тақырыпқа дайындалады.