Сабақтың тақырыбы Металдар мен бейметалдар Сынып: 10 «А» Күні



Дата10.05.2020
өлшемі239,5 Kb.
#66998
түріСабақ
Байланысты:
кмж жана


Сабақ жоспары

Мектебі № 3 ЖОМ

Пәні: Химия




Мұғалімніңаты-жөні: 

Әмит Айдана Бақытқызы

Сабақтың тақырыбы

Металдар мен бейметалдар




Сынып: 10 «А»

Күні: 21.02.2020

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

8. 1.4.2 Металдар мен бейметалдардың химиялық қасиеттерін болжау

Сабақ мақсаттары


  • Металдар мен бейметалдарды ажыра алады

  • Металдар мен бейметалдарға зертханалық жұмыс жасау арқылы химиялық қасиеттері байқау алады

  • Металдар мен бейметалдардың қолысылтарын біле алады

  • Табиғатта және адам организмінде қанша орын алатындығын біле алады

Жетістік

критерийлері

  • Металдар мен бейметалдарды ажыратады

  • Металдар мен бейметалдарға зертханалық жұмыс жасау арқылы химиялық қасиеттері байқайды

  • Металдар мен бейметалдардың қосылыстарын біледі

  • Табиғатта және адам организмінде қанша орын алатындығын біледі

Тілдік мақсаттар


Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Атомдық, молекуалалық, иондық, металдық. кристалл торлар.

Атомдық/ молекулалық/ иондық кристалл торлардың түйіндерінде атомдар/молекулалар/иондар орналасады.

Металдық кристалл тор кристалл торлардың түйіндерінде атомдар/ иондар орналасқан тор, олардың арасында бос күйінде ............. қозғалады.

Х затының кристалдық торы ....... , яғни физикалық қасиеттері төмендегідей ..................









АКТ қолданудағдылары

Powerpoint, қосымшалар



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин


Оқушылармен амандасу

Ұйымдастыру.

І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру

Берілген сөздерді қолданып оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады



Презентация

2-3 мин

2- мин


Сабақтың ортасы

15- мин



Бейметалдардың және олардың қосылыстарының

Қазақстанда шоғырланған аймақтары

10-мин


3-мин

4-мин


2-мин

Өткенді сабақты қайталау
Оқушыларға өткен тақырыпты пысықтау мақсатында мұғалім оқушыларға жалпыламай сұрақтар қояды.

Оқушылар өз жауаптарын дұрыс жауаппен тексеріп, өздерін бағалайды.

Оқушыларды жаңа тақырып түсіндіру үшін метал мен бейметал тобына бөлінеді.

1-      топ:  “Металдар”                 

2-      топ:  “Бейметалдар”  
Оқушыларға металдар мен бейметалдардың химиялық қасиеттерін түсіндіру.

Тақтада көрсетілетін презентация бойынша оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіріледі.

Топтық жұмыс

1-тапсырма



Берілген жаңа тақырып бойынша оқушылар химиялық зертхана жұмысын жасайды. Жұмыс барысы металдар мен бейметалдарға негізделген.

Жасалған зерхана жұмысы бойынша екі топ постер қорғайды.



Постер қорғау барысында барлық оқушылар бір немесе бірнеше мәлеметтермен бөлісе отырып қорғайды. Постер қорғалған соң екі бір-бірлерін скитер арқылы бағалайды. Стикерде ағылшын тілінде «very good», « good» - деп жазылған. Бұл кезде топ қарсылап топтың топ мүшелерін бағалайды.



Элемент

Таралуы

Қазақстанның қай аймақтарында кездеседі?

Бос күйінде

Қосылыс күйінде

C

алмаз,

графит,

карбин

Корбанаттар мен гидрокорбанаттар.

Мұнай,тас көмір, газ.

Маңғыстау,

Екібастұз,

Қарағанды.

N

Ауаның

78% N2

Селитраларда,нәруызда,

нуклеин қышқылында

Ақтауда тыңайтқыштары, Теміртада

P

Қызыл фосфор Р4

Фосфорит Ca3(PO4)2 апатит Ca5(PO4)3OH нуклеин қышқылдарында



Ақтөбе,Қаратау, Шымкент тыңайтқыштары. Өндірісі Тараз,Жаңатас

S

Вулкан газдарында

Сульфидтер Fes,Zns Сульфаттар CaSO4*2H2O MgSO4*7H2O

Балқаш,Шығыс Қазақстан. Мұнайдың құрамында Маңғыстау, Қостанай

Si

Жер қыртысында

SiO2 (кварц)

силикаттар

Қостанай, Жетіқара.




  • Металдық жылтыры

  • Бұл металдардың өзіне тəн қасиеттерінің бірі-оны адамдар өте жоғары бағалап, кейбір көркемөнер туындыларын жасауға пайдаланады. Металдың бəрі де мөлдір емес, өзіндік жылтыры бар. Олар көбінесе сұр түсті болып келеді.








Сергіту сәті

Оқушыларға сергіту сәтінде «Болашаққа саяхат» тақырыбында ой толғау жүргізу.


2-тапсырма

Жеке бағалау тапсырмасы

Оқушылар өздері таңдап алған металдар мен бейметалдарға сипаттама жазады.



  • Берілген химиялық элементтің валенттілігін жазу

  • Атом құрылысын көрсету

  • Физикалық қасиеттері

  • Химиялық кестеде орналасу реті

Оқушыларға мұғалім қадағалап,кез- келген оқушыны тақтаға шығарып, берілген тапсырманы талдаййды. Басқа оқушыларды өзі жеке дәптерден тексеріп бағалайды.
Қорытынды сұрақтар

Бекіту сұрақтары quizlet бағдарламасы арқылы жүргезеледі

Берілген терминдер мен анықтамаларды оқушылар сәйкестендіреді


Презентация

Презентация

реактивтер

А-3 парақтары, маркерлер.




Сабақтың

соңы


4- мин

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Смайликтермен безендірілген «Нені білдім ,үйрендім,білгім келеді» деген сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі






Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қ

андай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылардың материалдым еңгерудеңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушылар:








Жалпы баға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?



1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет