Сабақ жоспары Ақпараттық модельдеу Сыныбы: 8



Дата23.08.2017
өлшемі178,46 Kb.
#25419
түріСабақ
Балтабай Адамбаев атындағы тірек орта мектебі.

Сыргабаева Сымбат Акбергеновна

информатика пәні мұғалімі


Сабақ жоспары «Ақпараттық модельдеу"

 


Сыныбы:

8

Пәні:   информатика

Күні: 10/02

Сабақ: 

Сабақтың тақырыбы

Ақпараттық модельдеу

Сабақтың мақсаты

оқушылардың  модель, модельдеу  туралы түсініктерін қалыптастыру, модель құруға дағдыландыру,  сыни тұрғыдан ойлай, білуге үйрену

 


Сілтеме

Оқулық  8 сынып, С.Т.Мұхаметжанова А.С. Тен А.Е. Сағымбаева

Сабақтың әдіс – тәсілдері

Сыни тұрғыдан ойлау, АКТ, оқытуды бағалау (формативті бағалау)

Сабақтың типі

Топпен жұмыс, жұппен жұмыс

 


Күтілетін нәтиже

 

 



-          Топта жұмыс істеуге үйренеді

-          Көшбасшы болуға ынталанады

-          Өзін және өзгелерді бағалай алады

 

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

 

1.  Ұйымдастыру

         (5 мин)



Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, оқушыларды  геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу, топ ережесін құру

Оқушылар  топқа бөлініп отырады. Ережемен танысады.Топ басшысын сайлайды.

2. Білу

       (3 мин)



 «Миға шабуыл » әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау..

1.Алгоритмнің түрлері?.

2. Тармақталу операторлары?

 3. Тармақталу операторларының қандай түрлері болады?

 4.Тармақталу операторында қандай шарттар болады?
 5. Циклдік алгоритм деген не?


6.Паскальда экранға мәлімет шағаратын қандай режимдер бар?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді

1.      Түсіну

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

2.      Қолдану

   


Модель – бұл глобус және әлем картасы, жердің тартылыс күшінің формуласы, көрме стендіндегі зымыранның макеті, мектептегі биология кабинетіндегі көрнекі құралдар, әйгілі суреттердің көшірмесі. Нақты нысандарды (түпнұсқа) зерттеу мақсатында адамның қолымен жасалған нысанды – модель деп атаймыз. 
Модель – нақты нысанды, құбылысты немесе үдерісті қарапайым етіп түсіндіреді. 
Модельдеу – нысандарды, үдерістерді және құбылыстарды зерттеу үшін модель құру. 


Модель – кез-келген нысанның қарапайым кейіпі. Мысалы, қуыршақ қыздың модель. Бір нысанда бірнеше модель болуы мүмкін. Мысалы: балықтың моделі жылтырауық немесе қағаздан жасалған модель. Модельдердің ақпараттық түрі болады. Бұл информатика үшін маңыздырақ. Ақпараттық модель: ауызша, математикалық және графикалық.Автомобиль сызбасы графиктік модель. Қарапайым ақпараттық модель – адамның есімі. Тақпақтар да ауызша модель бола алады. Математикалық модельдерді математика сабағында сандарды және символдарды пайдаланып құрамыз. Модельдеудің барлық кезеңдері мақсатқа және есептің қойылуына байланысты анықталады. Модельдеу нәтижесін талдау барысында алынған нәтиженің мақсатқа сйәкес келетіндігін немесе мақсатқа сәйкес келмейтіндігі талданады. Анықталған қате – бұл да нәтиже болып есептелінеді.

Сәйкестендіру тапсырмасын орындау.


Оқушылар берілген сурет бойынша жаңа тақырыпты ашады

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Оқушылар  модельдерді топтастырады
Оқушылар компьютерде тапсырманы жүппен орындайды.

 

5. Талдау

 

6. Жинақтау

    


 

Топтық немесе  жеке жұмыс

 

MS WORD бағдарламасында ақпараттық модель құрастыру



Әр топ мүшелері тапсырманы компьютерде орындап  көрсетеді.

Жұптық жұмыс. .

7. Бекіту

 

 



1. Модель дегеніміз не?
2. Анықталған нәтиже қате бола алады ма?
3. Модельдеу дегеніміз не?
4.  Модельдеудегі түпнұсқаның маңызы.
5. Модельдеудегі негізгі кезеңдерді атаңдар.

6.Есептің сипаттамасы, модельдеу мақсаты, нысанды талдау модельдеудің қай кезеңінде қарастырады?

Әр топ түрлі-түсті қағазбен макет жасайды

8. Бағалау

   


Топ басшысы бағалайды

Топтағы оқушылар өздерін, топтарын бағалайды

9. Рефлексия

   


Кері байланыс стикерге не үйренгендерін, не үйренгісі келетінін жазады.

10. Үйге

      Тапсырма




 Үй тапсырмасы. 4.1 тақырып оқу

 

 

 

 

 

 

Тапсырма:
Берілген мәтіннен MS WORD бағдарламасында фигураларды қолданып ақпараттық модель құрастыру. 
Абай Құнанбаев жанұясы ұрпақтарының сұлба түріндегі моделін жасаңдар? 
Абай осы күнгі Семей облысындағы Шыңғыстауын жайлаған тобықты руының ішінде 1845 жылы 10 тамызда туған. Абайдың өз әкесі – Құнанбай, атасы – Өскенбай, арғы атасы – Ырғызбай. 
Құнанбайдың балалары Құдайберді, Тәңірберді, Ибраһим (Абай), Ысқақ, Оспан; Халиулла, Смағұл, қызы Кәмшат. 
Абайдың балалары: Ақылбай, Әкімбай, Әбдірахман, Мағауия, Күлбадан, Райхан, Тұрағұл, Мекаил, Ізкаил, Кенже.

Абай жеті ұл, үш қыз сүйген. 

Тапсырма:

MS WORD бағдарламасында фигураларды қолданып ақпараттық модель құрастыру. 
құттықтау хат моделін жасаңдар. 

Тапсырма:

MS WORD бағдарламасында ақпараттық модель құрастыру

«Кітап» нысанының ақпараттық моделін құрастыру

Каталог: uploads -> doc -> 0120
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0120 -> Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын тексеру
0120 -> Ғарыш әлеміне саяхат Сабақтың мақсаты: Білімділік


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет