Пәні:Әдебиеттік оқу.
Мұғалімі:Сандыкбаева Эльнура Калмаханбетовна
Сыныбы:2 «ә»
Апта күні:Дүйсенбі
Сабақтың тақырыбы: Қожанасыр мен Алдар көсе. Үш сом
Сабақтың мақсаты:
1) Оқушылардың Қожанасыр, Алдар көсе туралы білетін ақпаратттарын кеңейту. Іздендіру арқылы жаңа тақырыпты меңгеруге ықпал ету.
2) Оқушы бойында адамдық ізгі қасиеттерді қалыптастыруға, жақсы мен жаман қасиеттерді ажырата білуге, адамгершілікке, адалдыққа баулуға орта құру.
3) Оқушылардың өзіңдік ізденісін, ойлау қабілетін дамытуға, сөздік қорын молайтуға, сөйлеу мәдениетін дамытуға, өз пікірін ашық та еркін жеткізуге жағдай жасау.
Сабақтың міндеті:
1. Өз пікірін жеткізе білуге үйрету;
2. Шығармашылық жүмыстар арқылы дүниетанымын кеңейтуге жағдай туғызу;
Күтілетін нәтижесі:
1. Қожанасыр мен Алдар көсе туралы білімді толық меңгереді.
2. Жеке, жұпта, топта жұмыс жасау барысында белсенділігі, пәнге қызығушылығы артады.
Қолданылатын әдіс- тәсілі: Жеке,жұптық,топтық,ой қозғау, Пайдаланған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау,оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу,оқытуды басқару және көшбасшылық,таланты және дарынды балаларды оқыту,сыни тұрғыдан ойлануға үйрету, оқу мен оқытудағы ақпараттық –коммуникациялық технологияларды қолдану.
Ресурстар,дерек көздері:Әдебиеттік оқу( 2-сынып ) оқулығы , әдістеме,ғаламтор, электронды оқулық
Сабақ
тың кезеңдері
«Блум»
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
2 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал.Сәлемдеседі.Шаттық шеңберіне тұрып бірінің артына бірі тұрып суретін салады.
– Бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлінеміз.
Осы бойынша топқа бөліп отырғызу:
І – топ, ІІ – топ , ІІІ – топ
|
Шаттық шеңберіне тұрады. Сәлемдеседі, ынтымақтастық атмосферасын орнатады.Топқа бөлінеді.
|
Білу
2 минут
|
“Автор орындығы» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.Түсінік айту
|
Түсінік айтады
|
Түсіну
2мин
|
Ой қозғау
– Балалар,біз аңыз туралы таныстық.
– Аңыз деген не?
– Қандай аңыздарды білесіңдер?
– Балалар, біз Аңыздар деген жаңа тарауды бастағанбыз..
Аңыз туралы білеміз.Өмірде болған адам басына құрылған әңгімені аңыз дейді.
Мына суретке зер салып қараңдаршы.
-Не көріп тұрмыз?
Алдар көсе
Қоржынды көрдіңдер ме?
– Қоржын ішінде, туысқан елдерден алып келе жатқан аңыз әңгіме бар екен. Ол аңыз Қожанасыр мен алдар көсе» және “Үш сом” мәтіні.
|
Сұрақтарға жауап бере отырып жаңа сабақ тақырыбын ашады.
Мәтінмен жұмыстанады
Әр оқушы мәтінмен танысып, күнделікті толтырып біткен соң жұпта, топта талқылау ұйымдастырады сұрақтарға жаауп береді.
|
Қолдану
7 минут
|
Мағынаны тану.
- Балалар, біз бүгін күлкі әлеміне аттанамыз. Қожанасыр мен Алдар көсенің қызықты хикаяттарын естігенде езуімізге еріксіз күлкі оралады.
Қожанасыр – қазақ, қырғыз, өзбек ауыз әдебиетінде ортақ кейіпкер. Ол “ауылы аралас, қойы коралас ”, қыз алысып, қыз берісіп құда – жекжат болып кеткен көрші елдердің ежелгі мәдени байланысының куәсі. Әңгімелер сарандық пен сақилықты, жалқаулық пен қиқарлықты өткір сатира мен ажуалап сынау арқылы адамды жаман әдет, жат мінездерден аулақ болуға баулуды мақсат тұткызды. Қожанасыр әңгімелерінде (аңызда) оғаш қылығы, аңғал мінезі әжуа – күлкі туғызып отырғанымен, негізі түйінінде үлкен тәрбие – тәлім толқыны анықтай қалады; оқушы оқып күле отырып шындықты түсінеді.
Осындай халық арасына кең тараған күлкі сықақ аңыз -әңгімелердің бір тобы Алдар көсе атымен байланысты туған. Көсе образы – қарапайым халықтың күлкіні сараң байларға, оның өкілдеріне қарсы жұмсау, оларды келеке – мазақ ету тілегінен туған образ.
Сендерге үйге тапсырма ретінде сықақ әңгімелердің кейіпкерлері Қожанасыр мен Алдар көсе туралы мәліметтер қарастырып келуге берілген болатын. Әр топ өздерің әкелген мәліметтеріңді ортаға салындар.
Әр топ өз мәліметтерін, оқып, жинап келген деректері мен өзіндік ой-пікірлерін ортаға салады.
Мұғалім қорытындысы :
- Мулла (молла) Насреддин
Афанди (тәжік өзбек, ұйғыр – әпенді).
«Ходжа» парсы халқының тілінен аударғанда «Қожа». Алғашында Орта Азияда бұл атау «ақ сүйек» (түрікше “ак суюк”) деп аталған екен.
Насреддин араб тілінде «Сенім жеңісі» (Победа Веры) деп аударылады.
Қожанасырдың құлпытасында ол мұсылман жыл санауы бойынша «680 жылы дүниеге келіп, 386 жылы қайтыс болыпты». Яғни, дүниеге келместен бұрын өмірден озған. Қабірінің бір жаққа қисайып тұрған өз алдына, онда Қожанасырдың қай күні дүниеге келгені мен қайтыс болғаны туралы нақты дерек те жоқ. Тіпті кейбір ескерткіштерде ол адал досы әрі «көлігі»- есекке теріс отырған күйде бейнеленген. Сөйтсе, есекке теріс отыру – Қожекеңе тән қылық боған сыңайлы...Сондықтан шығар, түрік елінде циферблаты стрелкаға қарсы жүретін сағаттар ең тартымды кәдесей ретінде саналады...
- Балалар, «көсе» деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Қорытынды
Жалпы аңыздық проза тобына жататын мұраларды жинақтай келгенде айтарымыз – жергілікті халықтың мәңгілік жасайтын аңыз - әпсаналар саласы бір ғана уақыттағы оқиғаның не құбылыстың хабаршысы емес, талай ғасырғы халықтың жинаған білімі мен тәжірибесі, бағалы тарихнамасы және салт-санасы мен таным-түсінігі, т.б. сенімдердің сипатын бойына жинақтап, сол арқылы хабарламалық, мағлұматтық мәнін сақтап қана қоймай, келешек буындарға ғибрат беретін, үлгі алуға үндейтін жәдігерлер болып табылады.
Оқулықпен жұмыс.
Мұғалімнің түсіндірмесі.Мәтіні оқушыларға “эстафеталық жарыс”әдісі арқылы әр топқа тізбектеп оқытамын. Суретпен жұмыс.
Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар?
|
Талдау
25 минут
|
Сергіту сәті: «Аңдар билейді»
I – топ. Түсінік айтады.
2 – топ.Сахналық көрініс көрсетеді.
3 – топ. Сурет салады.
|
Іс-қимыл жасайды.
Топ өзара топтаса жұмыстана отырып,постер қорғайды.
|
Жинақтау
3 мин
|
─ Кейіпкерлердің іс-әрекетін қалай бағалайсыз? –Автор кейіпкер арқылы не айтқысы келеді?
Ой қозғау әдісі
|
Өз ойларын ортаға сала отырып қорытынды жасайды.
|
Бағалау
2 минут
|
Оқуышылары топ бойынша бағалау
Үй тапсырмасы: Ертегіні оқып, түсінік айту.
|
Бағалайды
Күнделіктеріне жазып алады
|
Рефлексия
2 минут
|
Алған әсерлерін «Білім ағашына» жазады, іледі.
|
Алған әсерлерін стикерге жазып ағашқа жапсырады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |