Сабақтың тақырыбы: Қонақжай қазақ (жаңа сабақ) Мақсаты



Дата06.07.2018
өлшемі29,82 Kb.
#47719
түріСабақ
Павлодар қаласы № 40 ЖОББМ ММ

Бастауыш сынып мұғалімі-А.Ә. Елтін.


Әдебиеттік оқу. Қысқа мерзімді жоспар.

Сыныбы: 2 «А»

Күні 26.04.2016 жыл

Сабақтың тақырыбы:

Қонақжай қазақ (жаңа сабақ)

Мақсаты:


Оқушыларға қазақтың салт-дәстүріндегі қонақжайлылық дәстүрімен тереңірек таныстырып, қонақжайлылыққа, меймандостыққа баулу, білімдерін кеңейту.


Міндеттері

білімділік – қонақжай  адамға тән жақсы қасиеттерді  білуге үйрету; Сөздік қорларын дамыту, тіл байлығын молайту.
дамытушылық - ойын арқылы, мақал – мәтелдер айтқызу арқылы білімдерін дамыту, қонаққа шақыру, қонақтың түрлерімен  таныстыру;
тәрбиелілік - үлкенді сыйлауға, кішіпейілдікке, әдет – ғұрпымызды үйренуге тәрбиелеу.


Әдіс - тәсілдері

Сұрақ-жауап, тест, слайд көрсету, ой-тұжырым жасау

Табыс критерийлері:



А.Қазақ халқының қонақжайлылықдәстүрлері туралы біліп, түсінеді.

В. Қонақ түрлерін ажырата, топтастыра алады.

С. Қонақ туралы мақал мәтелдерді орынды қолдана біледі, ой

түйеді.


Қажетті құрал-жабдықтар:

Видеоролик, интерактивті тақта, стикер, суреттер т.б.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімәрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі


10 мин


Слайд 1-2

I. Психологиялық дайындық

Орнымыздан тұрайық жылы жүзбен,

Бізге келсін қуаныш нұр іздеген,

Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз

Үлгі алсын көрген жан мына бізден.
Слайд 3-4

.Үй тапсырмасын тексеру

1. Сұрақ қою: «Серпілген сауал» әдісі

Қажымұқан Мұңайтпасұлы кім?

Туған жері

Туған жылы, ай күні

*Оқиға қай заманда болған?

*Амандық атайдың естелік әңгімесін айтып бер.

*Әңгіменің таңданыс тудырған тұсын айтып бер

* Мәтіндегі мақалды айтып бер

*Мәтіндегі сөздіктерге тоқталсақ

Жасыл құрақ-жас қамыс, балауса шөп

Тәнті етті –таңдандырды, сүйсіндірді

Алақанының табы қалған-бір кезде қолына ұстаған, алақаны тиген

Денелі кісі –ауыр салмақты адам

Лықа толтыру-бос орын қалдырмау
Өте жақсы балалар үй жұмысына жақсы жауап берілді топ басшылары бағалап отырамыз

Сұрақтарға жауап береді, ойланады.

Оқулықтан оқиды


Тұсау

кесер

Негізгі бөлім:

5 мин

4

мин



10

мин




Слайд 5

Балалар тақтаға қараймыз, мен сендердің назарларыңа бірнеше суреттер ұсынамын, өздерің қарап көріңдер және қандай ортақ ой және айырмашылықтар айтамыз.

Дұрыс айтасыңдар балалар мен сендермен келісемін яғни біздің бүгінгі тақырыбымыз қалай аталыд деп ойлайсыңдар????

Әрине қонақтар туралы Ендеше бүгінгі күнді жазамыз. Тақырыбымыз «Қонақжай қазақ»
(*Сабақтың мақсатын, табыс критерилерін оқушылармен бірге ашу.

Балалар әр ұлт, әр халық өзінің ұлттық ерекшеліктеріне, салт дәстүріне қарай қонақ күтеді екен олай болса әуелі біз нені үйренуіміз керек

*Ал, үйге келетін қонақтар мақсатына немесе себептерімен байланысты әр түрлі аталады екен

*Балалар ойымызды көркем сөзбен жеткізіу үшін тақырыпқа байланысты нені қолдануымыз қажет деп ойлайсыңдар

Ендеше сол қонақ күту кезінде қандай уақыттарды есепке аламыз)

Слайд 6
Сабақтың табыс критерилері:

1) Қазақ халқының қонақжайлылығы туралы түсінемін;

2) Қонақ түрлерін тауып, ажырата аламын.

3) Қонақ туралы білетін мақалдарға түсінік беремін, ой түйемін

4) Қонақ күту кезеңдерін анықтай аламын

Слайд 7

Келесі балалар бүгінгі сабағымызда өзі-өзі бағалау парағын қолданамыз (тарату, түсіндіру)


VI. Жүру барысы:

1. «Біліміңді көрсет». («Серпілген сауал» әдісі

2. «Ойлан, ортаға сал» (Қонақтың бабы,

Қонақты шығарып салу, Дастархан басында)

3. Мақал мәтелдер айту

4. «Өз күшіңе сен» тест

Слайд 8

Оқулықта берілген сөздік жұмысымен танысамыз,

*Жөн сұрасу-хал жағдайын, келген шаруасын білу

Құмар болу-білуге, естуге ұмтылу, құштар болу

дәптерге жазамыз

Мәтінді оқу кезіндеде түсінбеген сөздерден болса өзіміз түсінік беріп көрейік

Өзім оқимын және балалар оқиды

Кітаппен жұмыс өзім оқимын, балалар оқиды

Слайд 9 -10

Қонақ түрлері

Слайд 11


  1. «Біліміңді көрсет». Тақырыпты мазмұндау

Слайд 12 жалғасын табу

  1. (Мақал мәтелдер айту,

(Ой түрткі)

Ал, балалар қонақ күту де халқымыз алдына жан салмайтын көрінеді, мұның сыры неде деп ойлайсыңдар

II.«Ойлан, ортаға сал» (Қонақтың бабы,

Қонақты шығарып салу, Дастархан басында)



Сергіту сәті Слайд 13

Өз есімдерін қонақжайлылық туралы бір сөзбен байланыстырып айтып шығады

ІII. «Өз күшіңе сен» тест

Топтардан балалар өз ойларын айтады, ортақ белгілерін табады, талқылайды.


Оқушылар өз ойларын айтады. Жауаптарына қарай сабақтың мақсаты, табыс критерийлері

анықталады.

Әр бала тапсырмаларын орындап, жауап беру кезінде өзін бағалау парағына балл қояды.

Сөздік жұмысы дәптерге жазу

Бір-бірінің дәптерін алмастырып, тексереді.

Оқулық бойынша кезекпен оқып, түсінгендерін айтады.
Мақалдың жалғасын табамыз
Өздері білетін мақалдарын айтады


Қорытынды:




Кері байланыс

(Табыс критерийі арқылы ауызша кері байланыс орнату)


Смайлик арқылы көңіл-күйді бағалау
Үйге тапсырма:

  • 179 бет “Қонаққа барғанда” тақырыбына шығарма жазу









Мәтіннің кейіпкері кім?

Мәтіннің тақырыбын басқаша қалай атар едің?

Әңгіменің таңданыс тудырған тұсын айтып бер

Жасыл құрақ-жас қамыс, балауса шөп




Қажымұқан Мұңайтпасұлы туралы айт

Амандық атайдың естелік әңгімесін айтып бер.

Мәтіндегі мақалды айтып бер

Тәнті етті –таңдандырды, сүйсіндірді




Туған жері ,туған жылы, ай күні

Оқиға қай заманда болған?

Қажымұқан ата туралы бір ауыз тақпақ білеміз бе?

Алақанының табы қалған-бір кезде қолына ұстаған, алақаны тиген







2-сыныпта көлемі 150-200 сөзден тұратын мәтін мазмұнын толық, қысқаша және жоспар бойынша таңдау мен әңгімелеу; халық ауыз әдебиет үлгілерін және 2-3 өтірік өлеңді, 10-15 мақал-мәтел мен жұмбақ, жаңылтпашты жатқа айту; 2-3 өлеңді жатқа айту, 25-30 сөзден тұратын мазмұндама мен шығарма жазу;

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет