Сабақтың тақырыбы: Өркениет түсінігі.Өркениет зерттеудің теориялары мен әдістері



Дата31.01.2023
өлшемі22,25 Kb.
#166956
түріСабақ
Байланысты:
1-тақырып


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:




Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өркениет түсінігі.Өркениет зерттеудің теориялары мен әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.1.1.4 экономикалық жүйенің типтері туралы білімді пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Білім алушылар :
XX ғасырдың екінші жартысындағы әртүрлі елдердің экономикалық жүйелерінің тиімділігіне баға береді және экономикалық жүйелердің келесі түрлерін түсіндіреді:
Капиталистік нарықтық экономика (қазіргі капитализм);
Дәстүрлі экономикалық жүйе;
Командалық жүйе (орталықтандырылған, жоспарлы, социалистік).

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім


Бекіту
Кері байланыс



Студенттер бір бірімен сәлемдесу
Және шаттық шеңберін жасау

БЫМ: мұғалім дүкен сөрелерінің фотосуреттерін (1слайд) көрсетеді және оқушыларға сұрақ қояды:


-Сіз не таңдар едіңіз?
– Қалта толы ақша және дүкендердің бос сөрелерін бе немесе дүкендердің толық сөрелері мен бос қалтаны ма?
(М) оқушылармен талқылағаннан кейін:
-Бұл неге байланысты?
(М/С) экономикалық жүйенің типі немесе түріне байланысты.
Экономикалық жүйе-бұл қоғамның алдында тұрған мәселелерді шешу үшін шаруашылық өмірін ұйымдастырудың тәсілі. Бұл үшін негізгі мынандай сұрақтарға жауап беру қажет.
-Нені өндіру қажет?
- Қалай өндіру керек?
- Кім үшін өндіру керек?
М/С) оқушыларға:
Экономикалық жүйелердің бірнеше түрі бар (слайд 3):
Экономикалық теория негізгі үш түрге бөлінеді:
-еркін нарықтық экономика;
-командалық (орталықтан басқарылатын) экономика;
-аралас экономика;
Бұл жүйелерден басқа дәстүрлі және өтпелі деп аталатын түрлері бар.

Рефлексия (9 слайд):


Адамзат сынағандағыдан басқа экономикалық жүйелердің болуы мүмкін бе?
Егер " иә " болса, олар негізгі экономикалық мәселелерді қалай шешетін болады?
Зорлық-зомбылық (мәжбүрлеу) игіліктерді өндіруді, бөлуді, айырбастауды және тұтынуды толық орталықтандыру және бақылау;
Экономикалық өмірде еркіндік жеке қызығушылық арттыру;
Үй жұмысы:
"аралас экономика" ресурсын зерттеу, нәтижелерді "экономикалық жүйелер" кестесіне енгізу»

Өз пікірін және ұстанымын қалыптастыру қабілетін дамыту
Топтарда ресурстармен жұмыс істеу арқылы оқушылардың экономикалық және ақпараттық мәдениетінің негіздерін қалыптастыру




Слайд
Көрнекілік




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет