Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Қазақстан аймағының шаруашылығы



Дата19.05.2018
өлшемі14,5 Kb.
#40492
  • аймағының
  • Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Қазақстан аймағының шаруашылығы.
  • Сабақтың мақсаты: Оңтүстік Қазақстанның көрші Орталық Азия елдерімен ұқсастықтарын және республиканың басқа аймақтарынан айырмашылықтарын атап көрсету.
  • Міндеттері:
  • Білімділігі: Оңтүстік Қазақстанның табиғат жағдайлары мен шаруашылығының дамуына баға беру.
  • Дамытушылығы: Оқушылардың практикалық жұмысты орындауда салыстырмалы сипаттама беру, диаграмма тұрғызу қабілеттерін дамыту.
  • Тәрбиелілігі: Оңтүстік Қазақстанның шаруашылығының даму барысында пайда болған түрлі экономикалық жағдайлары жөнінде түсінік беру.
  • Көрнекіліктер: Қазақстанның экономикалық картасы, Оңтүстік Қазақстан экономикалық көрсеткіштері көрсетілген таблица.
  • Сабақтың типі: Жаңа білімді өзекті ету.
  • Сабақтың барысы:
  • І. Ұйымдастыру кезеңі
  • ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
  • ІІІ. Жаңа сабақ
  • ІV. Жаңа сабақты бекіту
  • V. Үйге тапсырма
  • VІ. Бағалау
  • Оқушылар білуі тиіс:
  • 1.Оңтүстік Қазақстанның маманданған салаларын
  • 2.Оңтүстік Қазақстанның минерал шикізат ресурстарын
  • 3.Басқа аудандармен салыстырғандағы ауыл шаруашылығының даму барысын
  • 4. Оңтүстік Қазақстанның қазіргі кездегі даму проблемалары
  • Оқушылар орындай алуы тиіс:
  • 1.Картадан маңызды пайдалы қазбалардың кен орындарын көрсете алуы ;
  • 2.Картадан ірі өнеркәсіп орындарын,ауыл шаруашылық зоналарын,темір жол,автомобиль жолдарын көрсете білуі ;
  • Қолданылған оқыту технологиялары:
  • ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
  • Александр Ривин мен Виталии Дьяченконың ұжымдық оқыту технологиясының қосарланып яғни бір-бірін оқыту формасы бойынша тапсырмалар беріледі.
  • 1-тапсырма
  • 1-қатар
  • Кескін картаға Оңтүстік Қазақстанның құрамына кіретін облыстарды, олардағы халық саны мен жер көлемін белгілейді.
  • 2-қатар
  • 2. Кескін картаға пайдалы қазбаларды түсіру.
  • Оқушылар тапсырманы орындап болғасын бір-бірінің тапсырмасын бір-біріне түсіндіріп баяндайды.( 5 мин уақыт жұмсалады)
  • 2-тапсырма
  • Осы технологияның даралап оқыту формасы бойынша беріледі.
  • Республикамызда халықтың 43% осында тұрады, яғни экономикалық аудандар арасында ......
  • 2. Маңғыстау облысы мен Алматы қалаларының қайсысында халық саны жылдам өсуде? Бұл сұраққа жауап беру үшін табиғи өсім көрсеткішін есептеу қажет.
  • 14%
  • 9%
  • 10%
  • 24%
  • 43%
  • Облыс,қала
  • 2004жылғы жылдық орташа халық саны,өсімі,
  • адам
  • 2004 ж халықтың табиғи көрсеткіші, адам
  • Табиғи өсім көрсеткіші (коэффициент) % алғанда
  • Алматы қ
  • 1192400
  • 10590
  • 8,9 %
  • Маңғыстау обл
  • 355700
  • 6740
  • 18,9 %
  • Тапсырманы орындауға берілген нұсқаулар: Кестені дәптерге жазыңдар, халықтың табиғи өсім көрсеткішін 1000 адамға есептейтін болғандықтан (%) қатынас құру керек.
  • 1192400 адамның өсімі 10590 адам
  • 1000 адамға х адам
  • Көрсеткіштерді салыстырыңдар. Қай жерде халық жылдамырақ өсуде. Себеп?
  • ІІІ. Жаңа сабақ жоспары:
  • 1.Оңтүстік Қазақстанның маманданған салалары.
  • 2.Өнеркәсібі
  • 3.Ауыл шаруашылығы
  • 4.Көлік кешені
  • 5.Қалалары
  • В.Шаталовтың тірек сигналдар арқылы оқыту технологиясы бойынша тірек сызбалар арқылы оқушылар қатыстырыла отырып түсіндіріледі.
  • Оңтүстік Қазақстан
  • Қаратау жота
  • Ақсай
  • Жаңабас
  • Шолақтау
  • Арал теңізі
  • Жоңғар алатауы
  • Текелі
  • Ащысай
  • Мырзағалымсай
  • Хантағы
  • Байжансай
  • Маманданған салалары
  • Кен өндіру
  • Фосфор, полиметалл,хром,никель,
  • асбест,мәрмәр, темір.
  • Т. мет.
  • Шым. Қорғасын.з.
  • Ащысай п/мет.кб.
  • Текелі қорғ.мырыш
  • Мұнай өңдеу
  • Шым.м.ө.з
  • Маш. жасау
  • Алматы “ААМЖЗ”, “Поршень” з. “Электро құрал” з. Шым. Электроаппарат. з.
  • Химия өнер.
  • Қаратау кен-химия комб.
  • Шымкент фарм.
  • Шымкент фос.тұз. З.
  • Тараз суперфосф. З.
  • Ауыл шаруашылығы
  • Қосымша салалар
  • Құрылыс материалдар өнд.
  • жеңіл
  • тамақ
  • Шымкент
  • Сазтөбе
  • Цемент з.
  • Алматы,Шымкент
  • Мақта таз.кб.
  • Алматы мақта мата кб.
  • Тараз, Қ-Орда былғары
  • Аяқ-киім фабр.
  • Шымкент байпақ-шұлық,
  • Костюм фабр.
  • Алматы ет,жеміс-
  • жидек,темекі комб,
  • Шарап жасау
  • Тараз,Т-Қорған қант з.
  • “Арал-тұз” кб,Қ-Орда
  • Күріш таз.з. Балқаш,
  • Арал,Алакөл балық өңд. З.
  • Көлік кешені
  • Темір жол
  • Орынбор-Ташкент, Шымкент-Мерке-Құлан-Ақтоғай, Алматы-Үрімші
  • автомобиль
  • Алматы-Бішкек-Тараз-Шымкент-Ташкент, Алматы-Жаркент-Талдықорған-Текелі, Алматы-Шелек-Нарынқол.
  • құбыр
  • Мүбәрәк-Ташкент-Тараз-Бішкек-Алматы газ құб, Омбы-Павлодар-Шымкент мұнай құбыры.
  • Әуе көлігі
  • Әуе жолдарының орталығы -Алматы
  • ІҮ. Практикалық жұмыс №10
  • Солтүстік Қазақстан мен Оңтүстік Қазақстан экономикалық аудандарының ауыл шаруашылығына салыстырмалы сипаттама беру
  • Орындау мерзімі 10 мин.
  • Ү. Жаңа сабақты бекіту
  • О
  • Ң
  • Т
  • Ү
  • С
  • Т
  • І
  • К
  • Қ
  • А
  • З
  • А
  • Қ
  • С
  • Т
  • А
  • Н
  • О-С- Оңт.Қазақстан аймағына кіретін облыстарды ата
  • Ң-А- Жер бедерін сипатта
  • Т-Б- Фосфорит қай жерде кездеседі
  • Ү-А- Полиметалл Қай жерде кездеседі
  • С-Қ- Қазақстан бойынша су ресурстарының қанша үлесі тиеді
  • Т- Шардара,Қапшағай су қоймаларынң маңызы
  • І- Маманданған салалары
  • К- Түсті металлургия орталықтары
  • Қ- Химия өнеркәсібінің орталықтары
  • А-А- Алматыда қандай машина жасау зауыты бар
  • З-Я- Мұнай өңдеу өнеркәсібі қай қалада
  • А-Қ- Мұнай өңдеу зауытына шикі мұнай қайдан келеді
  • Қ-Т- Цемент зауыты қай қалада
  • С-А- Мақта мата комбинаты қай қалада
  • Т-Л- Қандай егіншілік дамыған
  • А-Д- Қандай дақылдардың түрлері өсіріледі
  • Н-Ы- Басты темір жол магистралдарын және Республикалық маңызы бар қаланы ата

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет