Сабақтың тақырыбы Пайдалы қазбалар жаңа ма? Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата20.02.2023
өлшемі194,22 Kb.
#169388
түріСабақ
Байланысты:
-189775097, -189775097, ОРганикалык химия, Протокол взаимодействия онлайн, 10 дәріс, Сұйық дәрілік қалыптар. Сулы ерітінділер нағыз ерітінділер. Жұмыс орнын және көмекші материалдарды дайындау. Сулы ерітінділердің жеке технологиясындағы ерекшеліктер

Қазақстан Республикасының оқу-ағарту министрлігі
№ 119 мектеп лицейі КММ
Қысқа мерзімді жоспар



Бөлім:

Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары.



Педагогтің аты-жөні

Каримжанова Муножат Тулкинжановна



Күні:22.02.2023

Пәні: Жарылыстану

Сынып: 4-«Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Пайдалы қазбалар жаңа ма?



Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары

4.3.4.1 – кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау; 4.3.4.2 – Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;
4.1.2.1 – зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру; 4.1.2.2 – алынған нәтижелерді білім алушы таңдаған формада ұсыну



Сабақтың мақсаты

•Жанғыш пайдалы қазбалардың пайда болатынын түсінеді.




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті
«Таңдау» әдісімен топқа бөліп отырғызу
3топқа бөлінеді
Мұнай, Көмір,Газ белгілермен бөлінеді.



Оқушының әрекеті
Таңдау жасайды
Топқа брігеді



Бағалау

Ресурстар
Түсті парақшалар



Сабақтың басы
Ұйымдастыру
Кезеңі
Қызығушылықты ояту
8 мин



Миға шабуыл. Өткен сабаққа шолу жасау.
Үй тапсырмасын тексеру
Тақырыпты түсіндіру
«


Пазл»әдісімен сүретті біріктіру.
Мұнай,газ,көмір белгілерін түсіндіру.Белгілерін көрсету.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар сүретті біріктіріп ол не зат екенін айтады.



1ақыл беріледі






Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
30 мин

Көмір-қара немесе қарасұр түсті ,жылтыр тас тәрізді пайдалы қазба.Газ-көзге көрінбейді және айрықша иісі бар. Мұнай-қара түсті,сұық, қоймалжың зат.
Топпен бірігу арқылы зерттейді.
К
өмір қандай зат? Зерттеу нәтижесін кесте түрінде көрсет.Видио көру арқылы зерттейді

Сергіту сәті: «Нейро» жаттығу

Өсімдіктің қалдығынан шым тезек пайда болады.Шымтезек бірнеше түрге бөлінеді.Түстеріде әр түрлі болады.Шымтезектен түрлі майлар ажыратылады.Шым тезек көмірге айналады.


Көмір миллиондаған жыл бұрын бірінің үстіне бірі құлап нығыздалған шіріп тас жынысқа айналған.Ежелгі орман ағаштарынан пайда болған.Көмір тұрмыста отын ретінде пайдаланылады.Одан: лак, пласмасса, иіс су,дәрі-дәрмек жасайтын заттар алынады.Көмірді: Қарағанды мен Екібастұз кен орындарынан өндіреді.Қарағандыдан: шахтадан екібастұзда ашық әдіспен караллерден қазып алады.
Мұнай теңізбен мұхит астындағы тірі ағзаларның шіріген қалдықтарынан түзілген.Мұнайдан:бензин,керосин,парафин,лак,синтетикалық талшықтар және көптеген бағалы заттар жасалады.Мұнай: Атырау, Маңғыстау,Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Қызылорда обылыстар аймағында кен орындарынан өндіріледі.Еліміздегі ең ірі мұнай кен орны Қашаған ол 2000 жылы ашылды.Қашаған еліміздің Батысында Атырау қаласынан 80шақырым жерде орналасқан.
Табиғи газ мұнай кен орындарынан өндіріледі. Газ шығатын ірі кең орындары: Қарашығанақ, Қашаған,Теңіз
Картаны түсіндіру
Пайдалы қазбаға байланысты сұрақ қою

Оқушылар видио көру арқылы көмір қандай зат екенін зерттеу арқылы кестені толтырады.


Оқушылар



Дискриптор: Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
1ақыл беріледі.



Ақпараттық мәтін
Видио көрсету

Кесте

Музика қосылады.

Карта


Сабақтың соңы
Қорытынды
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.



Оқушылар сұраққа жауап береді:
Сабақ барысында қандай қиындықтар болды?
Сабақ беру кезінде маған не жетіспеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет