сынып
|
9 класс
|
Өтілу күні
|
қатысқандар
|
Мұғалімі: Сатылганова Э.С.
|
Мектебі: №1 Дінмұхамед Қонаев атындағы мектеп-гимназиясы
|
қатыспағандар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Атом құрылысы
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулелердің табиғаты
|
оқу мақсаттары (бағдарламаға сәйкес)
|
9.6.2.1 α,β және γ – сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру.
|
Сабақтың мақсаты
|
радиоактивтіліктің ашылу тарихы туралы ақпарат алу.
Радиоактивтілік құбылысын түсіндіру.
α,β және γ сәулелерін салыстыру.
|
Бағалау критерийлері
|
радиоактивтіліктің ашылу тарихы туралы ақпарат алады.
Радиоактивтілік құбылысын түсіндіре алады.
α,β және γ сәулелерін салыстырып, ажыратады.
|
Тілдік мақсат
|
Академиялық тілді меңгерту үшін, «радиоактивтілік, α,β, γ сәулелері» терминдерін орынды қолдануға дағдыландыру.
|
Құндылықтарға баулу
|
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу
|
Пәнаралық байланыс
|
Химия
|
Алдыңғы білім
|
Атом құрылысы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
ресустар
|
Сабақтың басы
|
А) Ұйымдастыру
Сәлемдесу. Түгендеу.
«Лимон және марғау» эмоциялық қысымды босаңсытуға арналған жаттығу
1,2,3, 4 сандар көмегімен топқа бөлу
|
|
|
Б ) Жаңа тақырыпты игеруге қажетті білімді қайталау (актуализациялау)
«Аквариум» әдісі
Тапсырма: « Сіздерге берілген сурет бойынша атом құрылысына және атом бөлшектерінің массалық үлесіне сипаттама беріңіз.»
Дескриптор:
Атомның ядро мен электроннан тұратынын айтады
Ядро құрамында протон мен нейтрон бар екенін біледі
Ядро массасының электрон массасынан үлкен екенін түсіндіреді.
Бағалау: «Комментарий әдісі»
|
|
Сабақтың ортасы
|
|
А) «Радиоактивті қауіп» белгісінің суретін көрсету арқылы уәж тудыру
«Миға шабуыл» әдісі
-Жол жүру ережесінде қандай белгілер бар?
- Мына белгі таныс па?
-Қай жерде кездестіңдер?
-Нені ескертіп тұр?
Сонымен бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай?
Бүгінгі сабақтан не нәтиже күтеміз?
|
«Радиоактивті қауіп» белгісінің суреті
|
|
Жаңа тақырыпты игеру
Б) Видеоролик көру (Бүкіл сынып) «Түртіп алу әдісі» , Диалог
В) Топпен жұмыс
1-топ тапсырмасы «Радиоактивтіліктің ашылу тарихы»
«Жинақтау кестесі» толтыр
Қай жылы
|
Қандай жаңалық ашылды
|
Кім ашты
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-топ «Радиоактивті сәулелердің өтімділігі»
Бейнематериалды қарау арқылы «Семантикалық карта» жасау
|
α-сәуле
|
β-сәуле
|
γ-сәуле
|
|
өтімділігі
|
Жұқа қағаз
|
|
|
|
Адам денесі
|
|
|
|
Жұқа алюминий пластина
|
|
|
|
Үй қабырғасы
|
|
|
|
Қорғасын пластина 20 см
|
|
|
|
3-топ «радиоактивті сәулелердің қасиеттері» Мәтінмен жұмыс
К ластер құру
Бағалау: Басбармақ әдісі
Г) «Физикалық диктант»: Жеке жұмыс ( Әр оқушыға диктант мәтіні беріледі. Тапсырманы орындауға барлық оқушыларға бірдей уақыт беріледі)
Уран тұзының өздігінен көрінбейтін сәулелер шығаратынын байқаған ғалым ...........
Өздігінен ......... ........құбылысы - радиоактивтілік деп аталады.
Радиоактивті сәулелердің қасиетін жаз
А) α – сәуле дегеніміз .... .. .. ағыны, магнит өрісінде .... ..... ауытқиды.
В) β – сәуле дегеніміз ..... ағыны, магнит өрісінде .... ..... ауытқиды
Г) γ – сәуле дегеніміз - ........ , магнит өрісінде ....
Суретке сипаттама беріп, қорытынды жасаңыз.
Радиоактивті сәулелерді танып білу алгоритмін құрастыр
Тақырыптың маңыздылығы туралы пікіріңізді жазыңыз ( «Радиациялық қауіп» белгісі, үйге радиация қайдан келуі мүмкін)
|
Видеоролик «Радиоактивность»
Оқулық, таратпа материалдар
диктант мәтіні
|
Сабақтың соңы
|
Бағалау парағы
|
Ұпай саны
|
Дескриптор
|
1-тап
|
1
|
«Беккерель»
|
2-тап
|
1
|
«Сәуле шығару»
|
3-тап
А)
|
1
|
-гелий атомының ядросы
–кіші бұрышқа
|
В)
|
1
|
-электрондардың
–үлкен бұрышқа
|
Г)
|
1
|
-электромагниттік толқын
–ауытқымайды
|
4-тап
|
1
|
α <β<γ
|
5-тап
|
2
|
Алгоритм құрастырған
|
6-тап
|
2
|
Өз пікірі бар
|
Барлық ұпай
|
Оқушы жинаған ұпай.
|
баға
|
1-2 ұпай
|
|
Ұмтыл, сенің қолыңнан келеді
|
3-5ұпай
|
|
Жақсы, әлі алар биігің алда
|
6-8 ұпай
|
|
Тамаша
|
9- 10ұпай
|
|
Физика ғылымының магистры
|
|
Бағалау парағы
|
|
Кері байланыс «Жетістік күнделігі» әдісі бойынша
Н ені білдім? Не үйрендім? Нені қайталау керек?
|
Әр оқушының «Жетістік күнделігі»
|
|
Үй тапсырмасы: &52
|
|