Сабақтың тақырыбы: Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау



Дата07.02.2022
өлшемі38,43 Kb.
#94802
түріСабақ

Жоспардың тарауы: 3 – Бөлім.Дизайн және технология

Мектеп :




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:




СЫНЫП : 8

Қатысқандар :

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы:

Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау.




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.1 -Тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану
8.1.6.3-Табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, салыстыру және зерделеу
8.2.6.2-Құралдар-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:
Табиғи және жасанды былғары мен үлбірдің қолданылуын, қасиеттерін зерделейді.
Құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс жасаудың ережелерін біледі.




Оқушылардың басым бөлігі:

  • Былғары және үлбірмен жұмыс жасау әдістері мен тәсілдерін, құрал-жабдықтармен танысады.

  • Тігін машиналарының құралдары (магнитті тігісті шектеуіш, сыдырманы тігуге және қиып тігілетін қалтаға арналған табандар) мен олардың қолданылуын зерделейді.




Кейбір оқушылар: Оқушыларға материалды таңдауға байланысты эскиздеріне өзгерістер енгізеді.




Бағалау критерийі



  • Тігін машинасының құрылғыларын дайындап, қолданады

  • Табиғи және жасанды тері мен былғары түрлерін, қасиетін ажыратады.

  • Құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс жасаудың ережелерін біледі.




Тілдік мақсаттар



Оқушылар: Киім пішімі-белгілі бір пішу тәсілімен бұйымға берілетін түр деп түсіндіреді.
Жең түрлері қондырма, реглан, тұтаспішімді жең болып жіктейді.




Негізгі сөздер мен тіркестер: Табиғи және жасанды тері, былғары,
қосарлы тігіс, торлау тігімі, тігін машиналарына арналған қосымша құрылғылар, тігісті магнитті шектеуіш, сыдырманы қосып тігуге арналған табан.




Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Бұл бұйымды дайындауға ... материалдарын қолдануға болады. Себебі, ...
Былғары және үлбірмен жұмыс жасаудың ................... әдістері




Құндылықтарға баулу

Тарихи мұраға, өнерге құрмет, оқушылар арасында бір біріне сыйластық,
академиялық шыншылдық




Пәнаралық байланыс

Дүниежүзілік тарих, Қазақстан тарихы,




Алдыңғы оқу

Ылғалды-жылумен өңдеу, машина және қол тігін жұмыстарының теминологиясын біледі.




Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар




Сабақтың басы
5 мин

1.Ұйымдастыру уақыты:
«Мен және өмір» жаттығуы. Нұсқау: - Балалар, бәріміз ортаға шығып, жылылық шеңберін құрайық. Оқушылар шеңберге тұрып, мысалы «Мен, Айгерім өмірде бақыттымын» дегендей өмірге байланысты сөз тіркестерін айтады.
2.Оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару
«Миға шабуыл» оқушылардың назарын аудару.

  • Қазіргі ұлттық костюм несімен ерекшеленеді?

  • Бұйымды әрлеу, сәндеу үшін қандай ою-өрнек композициясын қолдануға болады?

  • Өз нобайларыңықдың қай жерін жетілдіруге болады?

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау
- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу бағалау критерий мен дискрипторлады ашу.






Сабақтың ортасы
30 мин

(Ұ) Тапсырма
Суреттер немесе көрнекіліктер арқылы табиғи және жасанды былғары, үлбірден жасалған әрлеу түрлерімен сәнделген бұйымдардың үлгілерін қарастырыңыздар. Қолданылған материалдың артықшылығы мен кемшілігін талқылаңыздар.
Былғары түрі

артықшылығы

кемшілігі

табиғи



















жасанды




















Дескриптор: Білім алушы
- табиғи және жасанды терінің түрі мен қасиетін анықтайды;
- салыстыру нәтижесін кестеге толтырады.
Тапсырма (Т) (Ө)
Бұйымды сәндеу және әрлеуге арналған материалдар таңдайды. Алдыңғы сабақтарда орындалған эскизге материалдардың қасиеттерін ескере отырып, өзгерістер енгізеді.
(Т) Құралдармен қауіпсіз жұмыс жасаудың 2-3 ережесін құрастырады.
Сарамандық жұмыс:(Ө)
Қосарлы тігіс немесе торлау тігімінің (таңдау бойынша) үлгілерін орындайды.
Дескриптор Білім алушы:
- Қосарлы тігіс немесе торлау тігімін тігеді;
- жұмыс барысында техника қауіпсіздігін сақтайды.
Топта талқылау жүргізіп, өзгерістер енгізеді.
Жасанды үлбір туралы қызықты декректер https://www.wmj.ru/ praktikum/grinpisodobrit-4-poleznyhfakta-obiskusstvennommehe/
Тігін машинасы,
Тігіс түрлері,
Былғары түрлері
Сабақтың соңы
5 мин
Рефлексия:
Мен мақсатқа жеттім...................өйткені.....................
Сабақ мен үшін................................................... болды
Менің көңіл күйім............................................................
Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау
Қосымша ақпарат
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жеке қабілеттеріне байланысты нобайды орындау мен тапсырмаларды орындау және


әр оқушыға қойылатын сұрақтар бойынша сараланады
бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдері
Бастапқы кезең
- «Миға шабуыл» сабақтың тақырыбын ашу
Ортаңғы кезең
табиғи және жасанды терінің түрі мен қасиетін анықтау, тігім түрлерін орындау.
Қорытынды кезең
-Рефлексия
Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптары.
1. Орындауға барлық әрекетті тек қана мұғалімнің нұсқауымен.
2. Жұмыс орнында кенеттен қозғалуға болмайды.
3. Жұмыс орнында тәртіпті сақтау.
4. Жұмыс орнын мұғалімнің рұқсатынсыз тастап кетуге болмайды.
Сергіту жаттығуы
қимылмен көрсету:
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?


Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал етеалады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?




Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет