Сабақтың тақырыбы: С. Сейфуллин «Ақсақ киік»



Дата14.04.2017
өлшемі109,01 Kb.
#13758
түріСабақ


пәні: Қазақ әдебиеті

Сыныбы: 5 « б » Күні: 28.01.2014 жыл

Сабақтың тақырыбы: С.Сейфуллин «Ақсақ киік» өлеңі

Эпиграф: Сұлу дала! Менің сүйген еркемсің,

Жаным сенен жаратылған еркемсің.

Қандай жақсы қазақ болып туғаным,

О туған жер, тамашасың көркемсің,

С.Сейфуллин

Сабақтың мақсаттары:
Білімділік:
Сәкен Сейфуллин туралы мәліметтер бере отырып, шығармашылығымен таныстыру, жаңа мағлұматтар алуына жағдай жасау;

« Ақсақ киік » өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу, өлеңнің мазмұнын меңгерту;



Дамытушылық: Шығармашылық жұмыстар арқылы ойлау қабілетінің дамуына, тіл байлығының артуына ықпал жасау;

Тәрбиелік: Табиғатты, сұлулықты аялауға, қорғауға, ізгіліктілікке баулу.

Әдіс -тәсілдер:Мәнерлеп оқу, әңгімелеу, талдау, сұрақ-жауап, үш қадамдық сұхбат, үштік, БҮҮ әдісі.

Көрнекілігі: интерактивті тақтада слайдтар, Құрманғазының

«Ақсақ киік» күйі, «Ақбөкен»,слайдқа жазылған сөздік,

тест жұмыстары,

Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:


  • Амандасу;

  • Жоқ оқушыларды тізім бойынша тексеріп, түгелдеу;

  • Оқушылардың сабаққа деген даярлықтарын қадағалау;

  • Оқушы зейінін сабаққа аудару;

  • Үй тапсырмасын сұрау:

Қане, балалар , өткен сабағымызда қай ақынның шығармашылығымен таныстық?
1. Жамбыл өмірімен шығармашылығы.

2. «Өтеген батыр» дастанынан ұнаған шумақтарын жаттау.

Қазір жыр алыбы жамбыл төңірегінде оқып білгенімізді қортындылау үшін тест сұрақтарына жауап беріп көрейік.



1. Жамбыл қай жылы,қай жерде дүниеге келген?

А)1845ж.Шығыс Қазақстанда;

Ә)1846ж.Әулие ата төірінде:

Б)1848ж. Орталық қазақстанда;

В)1847ж. Көкшетау обылысында.

2.Жамбылдың шығармасы:

А)Сұраншы батыр;

Ә)Қыс;

Б) Сағындым;



В)Жүйрігім.

3. Жамбылдың ұстазы кім еді?

А)Абай ; Ә)Тезек төре; Б)Сүйінбай; В)Шашубай;



4. «Өтеген батыр » дастанында өтегеннің еліне тапқан жайлы, шұрайлы жері:

А) Қызылорда; Ә) Жерұйық; Б) Қазығұрт; В) Сарыарқа.



5. Ақынның жыры жас ұрпақты неге үндейді?

А) Білімге;

Ә) Еңбекке;

Б) Жалқаулыққа;

В) Ерлікпен туған жерді сүюге.

Жаңа сабақ

Қызығушылықтарын ояту.

« Мөлдір болса жан-дүниенің әлемі,

көрінеді көлеңкең де әдемі »



Талдау.

Сен қалай ойлайсың, өмірде мөлдірлікпен қатар, яғни жақсылықпен қатар не жүреді? (...)



Тренинг.

Ендеше балалар, « үштік » әдісі бойынша сұрақтарға жауап берейік.



  • Жақсылық қалай жасалынады?

  • Жамандық не үшін іске асырылады?

  • Қоғамда жамандықтың болмауына өзің қандай үлес қосар едің?

Қорытынды (мұғалім жасайды.)
Жаңа тақырыпты хабарлау.

Ендеше, кешегі қатыгездік пен асыра сілтеушіліктің құрбандарының бірі болған, халықтың аяулы ұлы-Сәкен Сейфуллиннің

« Ақсақ киік »өлеңі осы тақырыпқа арқау болмақ.

БҮҮ әдісін басты негізге аламыз.



Білемін

Үйренгім келеді

Үйрендім







  1. С.С өмірімен, шығармашылығымен толығырақ танысқымыз келеді.

  2. « Ақсақ киік » өлеңінің мазмұнымен танысқым келеді.










  1. Жаңа мағынаны таныту.

  • « Ақсақ киік » арқылы Сәкендей тұлғаның Бетпақдаладағы шарасыз күйдегі жандарды суреттеуін оқимыз. Ол үшін мен қазір өлеңді бастап оқимын. Әрі қарай, « тізбектей оқу » әдісі бойынша сіздер жалғастырып оқисыздар. Сондықтан мұқият болып отырыңыздар.

  • Өлеңнің мазмұнын ашу барсында « сұрақ –жауап » әдісін пайдалану.

  • Өлең не туралы?

  • « Азайды соңғы кезде байғұс бөкен »,

  • « Мүйізін пайда қылып шетке сатқан » деген жолдардан нені түсіндік?

  • Өлеңде қандай жерді суреттеген?

Сөздікпен жұмыс.

Шөл – суға тапшы аймақ.

Сегіз көштік – ұзындық өлшемі.

Таңы – жануардың әсем, сұлу мүсіні.

Қос – шатыр күрке, далалықта паналайтын баспана.

Бетеге – шөп атауы, даланың өсімдігі.

Қу баялыш – шөптің атауы.

Бетпақдала – арқаның шөл даласы.

Шөбі сұйық – шөбі аз.

Саяқ – некен – дұрысы; некен – саяқ ( аз мөлшерде деген мағынаны білдіреді ).

Меңіреуі – бұл жерде: тып – тыныш дегенді білдіреді.

Енді балалар өлеңнің мазмұны толық ашу үшін бірнеше әдіс – тәсілдермен жұмыс жасаймыз.



Сергіту сәті:

( « Ақсақ киік » күйін тыңдау )



    1. Оқулықпен жұмыс:

«Үш қадамдық сұхбат » әдісімен жұмыс

Киіктің портреті қандай?

( қара сөзбен бейнеле )



Киікті неге теңейді?

( тауып жаз )



Өлең қалай аяқталады деп болжам жасайсың?






1.Шығармашылық жұмыс:

  1. қатар: « Экологтар » - « Киікті қорғау » өз ұсыныстарымен.

  2. Қатар: Жаралы киіктің тіл қатуы...( киікке кенеттен тіл бітсе...)

Тапсырмамен жұмыс.

Өлеңге сатылай кешенді талдау жасау.

Тақырыбы: Ақсақ киік (киіктің аянышты тағдырына арналған)

Идеясы: Экологиялық жағдайды ашына айтуы.

Шумақ: 17

Тармақ: 4

Бунақ: 12

Буын: 11


Ұйқас: а,а,б,а қара өлең

1.Қап-қара //екі көзі//мөлдіреген,11а

2.Әдемі//екі танау//желбіреген.11а

3.Елеңдеп//жас балаша//жалтаңдайды,11б

4.Жел түрткен//жусаннан да//селдіреген,11а

Сабақты бекіту:

Сабақты қортындылау: Мен бүгінгі сабақтан не ұғындым, не түсіндім?


Не түсіндім?

Не ұнады?

Не қиындық тудырды?












Міне, оқушылар, сұлулықтың символы – Сәкен Сейфуллин өзінің бір өлеңінде:



Қиырсыздың қиырына жетейік,
Өлшеу жоқ көк мұхиттан өтейік.
Аспандағы алыс қызыл жұлдызды
Жерге әкеліп, жердің көркі етейік.
Асуы жоқ асулардан асайық,
Ашылмаған тас қақпаны ашайық,
Болмағанды болдырайық дүниеге,
Жаңа тұрмыс жаңа жерге жасайық, —деген екен. Ендеше, жеріміздің, еліміздің, өлкеміздің көркі – табиғатты аялап, оның әрбір бөлігін көзіміздің қарашығындай сақтайық!

Оқушыларды бағалау:


  1. Оқушылардың білімін әділетті бағалу.

  2. Қойылған бағаларына талдау жасау.

Үйге тапсырма:

    1. « Киіктің зары » деген толғау – шығарма

жазу.

    1. Оқиға желісіне байланысты сурет салу.

« Приозерск қаласының №2 МББК » КММ

Ашық сабақ
Тақырыбы: С.Сейфуллин «Ақсақ киік»

Қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі:

Приозерск, 2014 жыл



Киіктің бейнесі қандай?

( қара сөзбен бейнеле )



Киікті неге теңейді?

( тауып жаз )

Өлең қалай аяқталады деп болжам жасайсың?










Киіктің бейнесі қандай?

( қара сөзбен бейнеле )




Киікті неге теңейді?

( тауып жаз )

Өлең қалай аяқталады деп болжам жасайсың?











Не түсіндім?

Не ұнады?

Не қиындық тудырды?










Не түсіндім?

Не ұнады?

Не қиындық тудырды?











Не түсіндім?


Не ұнады?

Не қиындық тудырды?









    

Не түсіндім?


Не ұнады?

Не қиындық тудырды?









1. Жамбыл қай жылы,қай жерде дүниеге келген?

А)1845ж.Шығыс Қазақстанда; Ә)1846ж.Әулие ата төірінде:

Б)1848ж. Орталық қазақстанда; В)1847ж. Көкшетау обылысында.

2. Жамбылдың шығармасы:

А)Сұраншы батыр; Ә)Қыс;

Б) Сағындым; В)Жүйрігім.
3. Жамбыл кімнен бата алған?

А)Абай ; Ә)Тезек төре; Б)Сүйінбай; В)Шашубай;


4. «Өтеген батыр » дастанында өтегеннің еліне тапқан

жайлы, шұрайлы жері:

А) Қызылорда; Ә) Жерұйық; Б) Қазығұрт; В) Сарыарқа.


5. Ақынның жыры жас ұрпақты неге үндейді?

А) Білімге; Ә) Еңбекке;

Б) Жалқаулыққа; В) Ерлікпен туған жерді сүюге.

1. Жамбыл қай жылы,қай жерде дүниеге келген?

А)1845ж.Шығыс Қазақстанда; Ә)1846ж.Әулие ата төірінде:

Б)1848ж. Орталық қазақстанда; В)1847ж. Көкшетау обылысында.

2. Жамбылдың шығармасы:

А)Сұраншы батыр; Ә)Қыс;

Б) Сағындым; В)Жүйрігім.
3. Жамбыл кімнен бата алған?

А)Абай ; Ә)Тезек төре; Б)Сүйінбай; В)Шашубай;


4. «Өтеген батыр » дастанында өтегеннің еліне тапқан

жайлы, шұрайлы жері:

А) Қызылорда; Ә) Жерұйық; Б) Қазығұрт; В) Сарыарқа.


5. Ақынның жыры жас ұрпақты неге үндейді?

А) Білімге; Ә) Еңбекке;



Б) Жалқаулыққа; В) Ерлікпен туған жерді сүюге.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет