4-бөлім. «Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау»
|
Мектеп:
|
Күні: 06.05.2022
|
Мұғалімнің аты-жөні: Туяков Е.К
|
Сыныбы: 6Ә,6Д
|
Қатысқандар: 40
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сабақ. Реферат
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану, талдау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Реферат дайындаудың негізгі кезеңдерін басшылыққа алып, рефератқа сілтеме ұйымдастырады.
|
Бағалау критерийлері
|
Еркін тақырыпта реферат әзірлеп, қорғайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
Сен сабақта қандай тақырыптар бойынша реферат жазасын? Реферат жазуда оның жазу ережелерін қаншалықты сақтайсың? қалай түснесің?
Реферат жаудың құрылымымен таныссың ба?
Рефератты сәтті қорғауға үшін қандай ережелерді орындау керек?
Реферат қалай жазылады?
Реферат жазудан мақсат не?
Жобалау мен рефераттың қандай айырмашылығы бар деп ойлайсың?
Реферат тақырыбымен оның алдындағы тақырыптардың өзара қандай байланысы бар ?
Жазған рефератыңның сәтті шығуы негелерге байланысты деп ойлайсың?
|
Құндылықтарға баулу
|
1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады.
2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады.
3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды.
4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Әдебиет
|
Алдыңғы білім
|
Интернеттегі авторлық құқық және плагиат
|
Сабақ кезеңі
|
Педагог әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен aмaндaсу, сыныптың iшiнде психологиялық ахуал тудыру. Сендерге көтерiңкi көңіл-күй тілеймін! «Көтеріңкі көңіл күй» атты тренинг. Әр парта жолдастарына тілек айтады.
Cыныпты үш тoпқa бipiктipу. (үш түpлi кoнфeтті таңдау арқылы. Түciнe бaйлaныcты бірігеді.).
1-топ: Қызылдар, 2-топ: Көктер, 3-топ: Жасылдар
|
(Ұ) Миға шабуыл әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар беріледі. Оқушылар алғашқы болжамдық жауаптарын айтады.
Сен сабақта қандай тақырыптар бойынша реферат жазасын? Реферат жазуда оның жазу ережелерін қаншалықты сақтайсың? қалай түснесің?
Реферат жаудың құрылымымен таныссың ба?
Рефератты сәтті қорғауға үшін қандай ережелерді орындау керек?
Реферат қалай жазылады?
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті құралдары
|
Сабақтың ортасы
10 мин.
|
Оқулықпен жұмыс.
(Т) «Жеке тұлға және ұжым» әдісі
Тапсырма: «Жаңа білім» бөліміндегі ақпаратпен танысу.
Топтарға берілген мәтіндік тапсырмаларды жеке оқуға нұсқау беремін. Оқушылар берілген мәтінді алдымен өздері жеке оқиды. Содан кейін топпен талқылап, постер қорғайды.
Дескриптор:
1-топ:
-Реферат сөзіне анықтама береді.
-Рефератпен жұмыс істеудің 7 негізгі кезеңін көрсетеді.
2-топ:
- Рефераттың түрлерін көрсетеді.
- Реферат қорғау кезіндегі кеңестерді айтады.
|
Практикалық тапсырма:
(Ж) №1- тапсырма: Рефератпен жұмыс істеудің 7 негізгі қағидасын пайдаланып реферат жасайды. Тақырып еркін түрде беріледі.
Дескриптор:
дайынлық кезеңін жүргізеді.
рефераттың құрылымын сақтайды.
рефератты рәсімдеудегі талаптарды орындайды.
рефератта дәйек сөздерді қолданады.
рефератты қорытындылайды.
Рефератты орындау кезіндегі пайдаланылған әдебиеттер тізімін жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті құралдары
|
|
(Д) №2-тапсырма.
Жұптық жұмыстағы дайындаған рефератын ұжым алдында қорғайды.
|
Дескриптор:
Рефератты қорғау кезіндегі кеңестерді ескереді.
Рефератты шеберлікпен қорғайды.
Рефератты ұжым алдында қорғағанда өзін ұстай біледі.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті құралдары
|
Сабақтың соңы
7 мин.
|
Сабақты бекту.
Рефлексия: «Белсенді топ» әдісі арқылы әр топ төмендегі сұрақтар бойынша өз ойларымен бөлініседі.
Реферат жазудан мақсат не?
Жобалау мен рефераттың қандай айырмашылығы бар деп ойлайсың?
Реферат тақырыбымен оның алдындағы тақырыптардың өзара қандай байланысы бар?
Жазған рефератыңның сәтті шығуы нелерге байланысты деп ойлайсың?
|
Үй тапсырмасы:
Төменде берілген тақырыптар бойынша жоба жұмысын дайында
|
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдап, «Қошеметтеу» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды.
|
|