Қысқа мерзімді жоспары
Пәні: қазақ тілі
Күні:
Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы
Сан есімнің мағыналық түрлері. Есептік және реттік сан есім
Сілтеме
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Мақсаты
Сан есімнің мағыналық түрлерінен мағлұмат беру. Есептік және реттік сан есімнің жасалу жолдарын меңгерту. Сан есімнің өзіне тән белгілерін білу, Салыстыру, талдау, синтездеу, ой қорытындысын жасауды, игерту
Күтілетін
нәтижелер
Сан есімнің мағыналық түрлерін меңгереді.
Есептік, реттік сан есімдерді ажырата алады.
Реттік сан есімнің жұрнақтарын біледі.
Реттік сан есімдердің жұрнақтарының түрленуін меңгереді
Сабақтың түрі
Жаңа білімді өздігінен меңгеру
Пәнаралық байланыс
Әдебиет,тарих
Қолданылатын әдістер
Блум таксономиясы, топтық жұмыс, СТО
Керекті жабдықтар
А4, А3 қағазы, маркер, стикерлер.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Ұйымдас
тыру
1 мин
Оқушылар түрлі фигуралар арқылы 4 топқа бөлу
1-топ үшбұрыш,
2-топ-төртбұрыш,
3-топ дөңгелек,
4-топ-ромб
Үй тапсырмасы
Зымыран сұрақтар
2 мин
1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар?
2.Зат есім дегеніміз...?
3. Зат есімнің мағыналық түрлері қандай?
4. Сын есім дегеніміз не?
5. Негізгі сын есім дегеніміз не?
6. Туынды сын есім дегеніміз не?
7. Дара сын есім дегеніміз не?
8. Күрделі сын есім дегеніміз не?
9. Сын есім жасайтын жұрнақтар
10.Сан есім дегеніміз не?
11. Дара және күрделі сан есім дегеніміз не?
Берілген сұрақтарға жауап береді.
Миға шабуыл
1
минуттағы ой
1 мин
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады не бір сөз айтады.. Сосын сол сөзді не үшін жазды түсіндіреді. Егер оқушылар сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа (не айтылған сөзге қандай қатысы бар) соны айтып беруі керек
Оқушылар осы сөзді естігенде ойларына не түсті, соны
1 минут ішінде жазады
Білу
1 мин
Сан есімдер мағынасына қарай 6 түрге бөлінеді:есептік, реттік, жинақтық,топтау, болжалдық,бөлшектік сан есімдер
Сан есімнің мағыналық түрлерінен мағлұмат алады
Ойлау арқылы ойлану
Жуан, жіңішке сұрақтар
5 мин
1.Сан есімнің есептік, реттік болып бөлінуі неліктен?
2.Мысал келтіре аласың ба?
3. Мысалдарды неге есептік, реттік сан есімдер деп айттың?
4. Неге олай ойлайсың?
4. Не себепті реттік сан есімнің жұрнақтары түрліше?
5. Айырмашылығы қандай?
Ойлау арқылы ойлануға берілген сұрақтарға жауап береді, ой жүйелейді
Түсіну Оқулықпен жұмыс
Бумеранг
10 мин
Тақырыпты оқу, сұрақтар құрастыру
Сұрақтарын келесі топқа береді. Тақырыптың ішінде қалып қалған бөлімдері болса, мұғалім өзі сұрақ қоюына болады
Әр топ мүшелері тақырып бойынша сұрақтар құрастырады.
Олар сол сұрақтарға жауап береді.
Оқушылардың барлығы да қатысады.
Температура өлшеу
1 мин
Мұғалім топ жұмысын бақылау үшін «біз не істеп жатырмыз?» деген сұрақ қою арқылы оқушылардың жұмысы нәтижелі болу үшін бағыт береді.
Ой-бәйге
Оқулықпен жұмыс
3 мин
1-топ Сан есімі бар мақал-мәтел
2-топ Сан есімі бар жаңылтпаштар
3-топ Сан есімі бар жұмбақтар
4-топ Сан есімдерге аяқталған сөйлемдер жазу
Берілген тапсырманы топта орындайды
Сөз тапқанға қолқа жоқ
( әріптерден сан есімді жауап айту)
2 мин
(Алты. Үшінші. Қырық бес. Жеті. Тоғызыншы. Жүз).
1. Нешінші елде тұрасың?
2. Қазақ тілі сабағы нешінші болады?
3. Досың нешеде?
4. Қазір күздің нешінші айы?
5.Сапта нешінші тұрасың?
6. Сенің сүйікті ақының нешеде?
7. Бүгін нешінші күн?
9. Сенің көзің неше?
10. Жасың нешеде?
12. Мектепте неше мұғалім сабақ береді?
13.Қашан дүниеге келдің?
14 Неше қалаға бардың?
15. Мақсат сахнаға нешінші шығады?
16. Қазақстанда неше жануарлар бар ?
17.Сенің анаң жасы нешеде?
18. Сыныпта неше оқушы бар?
19. Сыныптағы қыздардың саны неше?
20. Есболайдың еркін күрестен неше медалі бар?
Берілген сұрақтарға осы әріптен басталатын сөзбен жауап берулері керек
Қолдану
«Мюнстенберг» әдісі
5 мин
1-2 топқа
Көрсетілген әріптердің ішінде сөздер құрастырылған. Тез арада барлығын қарап шығып, арасындағы сөздерді табу
Вншазаттыңшедынақтылынемоесанынжабілдіріпымдплпқаншаогшнешелдплдегеноллдсұрақтарғалдолжауаполплдберетінтлдлсанолаплтесімшгдзейінждыжэхзппесептікшещзсангещсесімолвщкміндеплдыжаталады
3-4 топқа
пнущзаттыңзелжосаналундвщшретінопгбілдіріпжвщшнешіншіжхухдегенолпагсұраққақлдазжылущлдхжауапезхкндтдберетінырщсандыушзпесімдлаплпреттікдмдсанатплпоқуогшесімлдплдеплаталадылпнущ
Оқушылар ойланады, тез жауап беруге тырысады
Жауабында есептік реттік сан есімнің ережесі жазылады
Жинақтау
Семантика
лық кесте
3 мин
мысалдар
|
рет
тік
|
дара
|
есептік
|
күрде
лі
|
нешінші?
|
қанша?
неше?
|
бес
|
|
|
|
|
|
|
қырық бес
|
|
|
|
|
|
|
жүз
|
|
|
|
|
|
|
үшінші
|
|
|
|
|
|
|
он алты
|
|
|
|
|
|
|
миллион
|
|
|
|
|
|
|
елу
|
|
|
|
|
|
|
алпыс төрт
|
|
|
|
|
|
|
отыз екінші
|
|
|
|
|
|
|
тоғыз
|
|
|
|
|
|
|
алпысыншы
|
|
|
|
|
|
|
Кестені толтыралы
Венн диаграммасы
3 мин
Есептік , реттік сан есімдерді салыстыру, ортақ белгісін табу.
Есептік, реттік сан есімдердің айырмашылығын айтады
Рефлексия
«Мұғалімге хат»
5 мин
Бүгінгі сабақ туралы мұғалімге хат жазады.
Сабақтан алған әсерлері туралы хат жазып қалдырады
Үйге тапсырма
1мин
Үйге тапсырма көркем әдебиеттен есептік, реттік сан есімдерге сөйлемдер жазу
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Бағалау
2 мин
Топ мүшелері берілген тапсырмалар бойынша жинақтап, бірі-бірін бағалау
Топ бір-бірін бағалайды.
Достарыңызбен бөлісу: |