Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштар Оқу мақсаты



бет1/15
Дата06.10.2022
өлшемі2,63 Mb.
#151887
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
Байланысты:
10кл геометрия ЖМБ 1тосан.


Сабақ жоспары
Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау



Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштар

Оқу мақсаты:

Бұл сабақта оқушы 7-9 сыныптардағы геометрия курсының теориялық материалдарын қайталауы және осы курс бойынша есеп шығару біліктіліктерін бекітуі тиіс.

Бағалау критериі:

7-9 сыныптардағы геометрия курсының теориялық материалдарын қайталауы және осы курс бойынша есеп шығару.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут



Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, 7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- Бұл сабақта оқушы 7-9 сыныптардағы геометрия курсының теориялық материалдарын қайталауы және осы курс бойынша есеп шығару біліктіліктерін бекітуі тиіс.

Амандасады.

Өткенді қайталау.






Оқулық



8 мин

Жаңа сабақ

Ұйымдастыру кезеңі

  • Тең фигуралардың аудандары тең болады

  • Егер фигура қарапайым фигураларға бөлінетін болса, онда осы фигураның ауданы бөліктердің аудандарының қосындысына тең.

  • Ұқсас фигуралардың аудандарығың қатынасы олардың сызықтық өлшемдерінің квадраттарының қатынасына тең

Мысалдар:




1

2

3

4

5

АВС үшбұрышының берілген элементтері бойынша ауданын тап

Берілгені











Қолданылатын формула











Шешуі











Жауабы













Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады

Сұрақтарға жауап береді





Дескриптор:
- Үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолдана біледі

Презентация
Слайд

20
минут



Бекіту тапсырмасы

Тапсырма:
1. АВС үшбұрышында А=450, ал ВD биіктігі АС қабырғасын АD=6 см, DC=8см кесінділерге бөледі. АВС үшбұрышының ауданын табыңыз.
2. ABCD трапециясында AD және ВС – табандары, AD:ВС=2:1. Е нүктесі ВС қабырғасының ортасы. AED үшбұрышының ауданы 60 см2 болса, трапецияның ауданан табыңыз.
Дескриптор:

  • Үшбұрыштың табандарының арасындағы қатынасты анықтайды;

  • Үшбұрыштың биіктігін табады;

  • Трапецияның ауданын табады.

3. АВСD параллелограмының ауданы 8, ВС және СD қабырғаларының орталары – сәйкесінше К және М нүктелер. АКМ үшбұрышының ауданын табыңыз.
Дескриптор:
-АВК және АДМ үшбұрыштарының ауданын табады;
-үшбұрыштардың ұқсастығын қолданады;
-КСМ үшбұрышының ауданын табады;
-АКМ үшбұрышының ауданын табады.




Дескриптор:
-Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиетін қолданады;
-Үшбұрыштың биіктігін табады;
-Үшбұрыштың ауданын табады.


Презентация Слайд


10мин

Жеке жұмыс

Оқулықтан №4, №5.

Тапсырманы орындайды







3 минут




Бүгінгі сабақта:
- Бұл сабақта оқушы 7-9 сыныптардағы геометрия курсының теориялық материалдарын қайталауы және осы курс бойынша есеп шығару біліктіліктерін бекітуі тиіс
Үйге тапсырма.№6.
Кері байланыс.

Білемін

Білдім

Білгім келеді












Тақырыпты меңгергенін анықтау

Кері байланыс





Сабақ жоспары
Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

10 сынып, геометрия, ЖМБ

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау



Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштар

Оқу мақсаты:

8.1.1.12 үшбұрыштың орта сызығының қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
8.1.1.13 трапецияның орта сызығының қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;

Бағалау критериі:

1. Оқушылар сызба негізінде трапеция мен үшбұрыштың орта сызығын анықтай алады;
2. Үшбұрыш пен трапецияның орта сызығының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай алады;
3. Үшбұрыш пен трапецияның орта сызығының қасиеттерін қолдана алады.



Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут



Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, 7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-үшбұрыштың орта сызығының қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
-трапецияның орта сызығының қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;








8 мин

Жаңа сабақ

Ұйымдастыру кезеңі
1. Білімді белсендендіру мақсатында оқу материалын қайталау. Оқушылар трапецияның белгісіз элементтерін айқындайды.


Мұғалім орындалған тапсырманың жауаптарының дұрыстығын тексеріп, кері байланыс жасайды.

Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады

Сұрақтарға жауап береді



Дескриптор:

- Трапецияның бұрыштарын дұрыс табады


-Теңбүйірлі трапецияның қасиеттерін дұрыс қолдана алады
- Параллель түзулердің қасиеттерін біледі және дұрыс қолдана алады.



Презентация
Слайд

20
минут



Бекіту тапсырмасы

Практикалық жұмыс №1
Оқушылар тапсырманы торлы қағазда орындайды. (тор өлшемі 1 )
1) АВС үшбұрышын сызыңыз. АВ, АС, ВС қабырғаларының ұзындығын табыңыз.
2) АВ және ВС қабырғаларының ортасын тауып, оны М және N нүктелерімен белгілеңіз.
3) МN кесіндісінің ұзындығын табыңыз. (орта сызығын)
4) АС және ВС қабырғаларының орталарын табыңыз. K және N нүктелерімен белгілеңіз.
5) KN кесіндісінің ұзындығын табыңыз (орта сызығын).
6) МK кесіндісінің ұзындығын табыңыз (орта сызығын).
Қорытынды жасаңыз:

Оқушылар дербес қорытынды жасайды:
Үшбұрыштың екі қабырғасының ортасын қосатын кесіндіні, үшбұрыштың орта сызығы деп атайды.
3.Мақсат қою
үшбұрыштың орта сызығының анықтамасын білу;

  • үшбұрыштың орта сызықтарының санын табу;

үшбұрыштың орта сызығының қасиеттерін дәлелдеу.
Үшбұрыштың берілген екі қабырғасының орталарын қосатын орта сызығы оның үшінші қабырғасына параллель және оның жартысына тең болады. Үшбұрышта 3 орта сызығын жүргізуге болады. Слайдта үшбұрыштың орта сызығы туралы теореманың дәлелдеуі берілген.
Практикалық жұмыс №2
Бос орынды толтырыңыз

  1. қарастырайық:

А) ... бұрыштарының қасиеті бойынша:

В) ... бұрыштарының қасиеті бойынша:
< BCN = < NDK
C) ... бұдан CN=ND
Сондықтан … және екі …
бұдан BN=NK , MN -…………….

  1. MN//AD

  2. АВСD –трапеция болғандықтан, ВС//АD, ВС…МN… АD

  3. МN=1/2АК, АК=АD=DK, DК=ВС ( , бұдан МN=1/2(АD+BC))

Трапецияның орта сызығын айқындау

4.Бекіту.
Шебердің шеберханасына тордың темір шыбықтарын жасауға тапсырыс берілді. Шебер өзінің нобайындағы бірнеше көлемдерді белгіледі. Тапсырыс орындау үшін тордың темір шыбықтарын қанша метрін керек екенін есептеңіз.
Берілгені: АН //ВG//CF//DE DE=40м, CF=50м, CD=8м, EF=10м



Шешімі:
DEGB трапециясын қарастырайық, СF-орта сызығы
BG= 100 - 40=60м, AH=120-50=70м, Фалес теоремасы бойынша CD=CB=BA=8, EF=FG=GH=10м , онда тапсырысты орындау үшін мастерге 164 м қажет
Тапсырма.



1) Берілгені: . табыңыз




2) Трапецияның диагоналі орта сызығын 5см, 7 см. және 5 см кесінділеріне бөледі. Трапецияның табанын табыңыз.



2) Егер трапецияның диагональдары бір біріне перпендикуляр болса, онда трапецияның биіктігі трапецияның орта сызығына тең екенін дәлелдеңіз.










Дескриптор:
- трапецияның орта сызығының анықтамасын біледі;
- үшбұрыштың орта сызығының анықтамасын біледі;
- үшбұрыштың орта сызығының теоремасын дәлелдей алады;
- трапецияның орта сызығының теоремасын дәлелдей алады;


Дескриптор:

  1. 1. CF кесіндісін дұрыс табу.

  2. 2. BG кесіндісін дұрыс табу.


Презентация Слайд


10мин

Жеке жұмыс

Оқулықтан №1, №3, №13, №14

Тапсырманы орындайды







3 минут






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет