|
7- сынып геометрия
|
Сабақтың тақырыбы
|
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
|
Мақсаты
|
Оқушылардың бұрынғы біліміне сүйене отырып, жаңа білім беру, қызығушылығын ояту. Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін түсіндіру, оларды есеп шығаруда пайдалана білуге үйрету.
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар үшбұрыштар теңдігін ажырата алады;
үш белгіге байланысты есептер шеше алады;
Оқушылар белсенділігін артады, жауапкершілікке,ізденуге дағдыланады;
Батылдыққа, ұйымшылдыққа, тазалыққа, өз бетімен жұмыс жасауға бейімделеді;
|
Сілтеме
|
Оқулық: Алматы «Атамұра» 2010ж. ӘбілқасымоваМұғалімге арналған нұсқаулық.
|
Қолданылған әдістері мен тәсілдері
|
1.Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу; 2.АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау; 3.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; 4.Оқуды және оқыту үшін бағалау; 5.Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
|
Ресурстар
|
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор.
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу.
Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша
Рефлексия Бағдаршам
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма
|
Үшбұрыштың үш белгісіне байланысты 5 есеп құрап келу
|
Сабақ кезеңдері
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
|
Нәтиже
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
5 мин
|
Сабақ барысымен,тақырыбымен,мақсатымен таныстыру
|
Жасырын фигуралар арқылы топқа бөлу
|
1.шеңбер
2.тіктөртбұрыш
3.үшбұрыш
4.шаршы
|
Мұғалім фигураларды таратып береді
|
Оқушылар алған фигураларының аты жазылған топқа барып топтасады
|
Білу
"Сиқырлы үшбұрыштар"
|
Берілген жаңа түсінікті ұғу, есте сақтау, бұрынғы білімді еске түсіру
|
Түрлі-түсті және әр түрлі үшбұрыштардың астында жасырылған сұрақтарға жауап береді
|
1.Үшбұрыш дегеніміз не?
2.Үшбұрыштың негізгі элементтері
3.Үшбұрыштың бұрышына байланысты түрлері
4.Үшбұрыштың қабырғаларына байланысты түрлері
5.Үшбұрыш медианасы
6.үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштары
|
Мұғалім бағыт беруші
|
Тыңдайды, қабылдайды, есте сақтайды, ойлайды
|
Түсіну
|
Жаңа материалда берілетін білімді түсіну, өзінше түсіндіру немесе болжам жасау
|
Оқулық мәтінін игерту.
Тақырыптың басты идеясын табу
Постер қорғау
|
1.үшбұрыштар теңдігнің бірінші белгісі
2.үшбұрыштар теңдігнің екінші белгісі
3.Үшбұрыштар теңдігінің үшінші белгісі
4.үш белгісін сызба арқылы түсіндіру
|
Мұғалім тыңдаушы
|
Түсіндіреді, айтады, көрсетеді, жазады
|
Қолдану
|
Жаңа білімді жіктеу, саралау, ең негізгі түйінді таба білу, бүтінді бөліктерге жіктеу, арасындағы байланысты айқындау
|
. Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.
Тақтамен,дәптермен жұмыс
|
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
Оқулықтағы № 6 есептерді
1-топ 1;3
2-топ 2;5
3-топ 6;4
4-топ №7
|
Мұғалім бақылаушы,тексереді.
|
Ойланады, салыстырады, табады, талқылайды, талдайды, ашады, іздейді
|
Талдау
Тест жұмысы
|
Тақырыпқа сай жұмыс жасай алу;
|
Алған білімді жіктеу, саралау, ең негізгі түйінін бөліп көрсету
|
1.Үшбұрыштың белгілері:а)1б)2в)3г)4
2.Үшбұрыштың бірінші белгісі:
а)2қаб.1бұр.б)1қаб.2бұр.в)3қаб.г)3бұр.
3. Үшбұрыштың екінші белгісі:
а)2қаб.1бұр.б)1қаб.2бұр.в)3қаб.г)3бұр.
4. Үшбұрыштың үшінші белгісі:
а)2қаб.1бұр.б)1қаб.2бұр.в)3қаб.г)3бұр.
|
Тестті таратып берді
Жауабымен тексереді
Жауабы:
1.в
2.а
3.б
4.в
|
Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешеді
|
Жинақтау Қызықты сандар
|
Берілген кестемен шапшаң жұмыс жасау
|
Жеке бөлшектерден, дара ұғымдардан тұтас дүние жасау
|
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды.
Белгілердің санын көрсетеді
Кесте 1
|
Мұғалім таратады бақылайды
|
Ойлап табады, құрастырады, шығарады, байланыстырады
|
Бағалау
Тың идея
|
Жаңа ұғым, жаңа материалдың құндылығын, керектігін анықтау
|
Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін өмірмен байланыстыру
Қай жерлерде қайсы теңдігін пайдаланамыз?
|
Ойланып шешім қабыл дайды, ізденеді Ақпарат туралы білімін кеңейтеді.
|
Мұғалім тыңдаушы,бағыт беруші
|
Бағалайды, талқылайды, өз талабын айтады
|
Сабақты қортындылау
Оқушыны бағалау
|
Сабақты қортындылауға бағдаршамды пайдалана отырып, оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін байқау
|
Бағдаршам әдісі бойынша Кері байланыс
Бағалау парақшасымен әр бала бағаланады
|
Жасыл-бүгін бәрі түсінікті
Сары-кейбір есептерде қиналдым (қай кезеңдерде)
Қызыл -сабақты әлі де терең түсінсем (әсіресе,қай бөлігін)
|
Стикерлер таратады,бағалау парақшаларын жинап алады
|
Жинаған ұпайларын есептеп,қортынды бағыны қояды да,стикерге кері байланыс орнатады.
|