Сабақтың тақырыбы: Сыныбы: 8 Химиялық формулалар бойынша қосылыстағы элементтің массалық үлесін есептеу



Дата08.07.2018
өлшемі1,06 Mb.
#48758
түріСабақ
Наурзакова Ұлданой Хушвахтовна

Химия пәнінің мұғалімі

БҚО, Бөкей Ордасы ауданы

Қ.Сағырбаев атындағы ЖОББМ-Б

Сабақтың тақырыбы:

Сыныбы: 8




Химиялық формулалар бойынша қосылыстағы элементтің массалық үлесін есептеу.

Мақсаты:

  1. Оқушыларды химиялық элемент ұғымын терең түсінуге, таңбаларын, формулаларын және валенттілігін жаза білуге үйрету.

  2. Химиялық формулаларды жаза білуге қалыптастыру, химиялық формула, теңдеу құру дағдыларын, есеп шығару біліктілігін дамыту.

  3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа және жауапкершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелері:

  • ақпаратты терең меңгереді;

  • талдайды, қорытады, бағалайды;

  • жаңа ақпаратпен ықыласты жұмыс жасайды;

  • таным әрекетінде коммуниактивті қатынасты іске асыру.




Сабақтың қолданылатын әдіс-тәсілдері:

Топтық жұмыс

Пәнаралық байланыс:

Математика

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушының әрекеті

Кіріспе
І Ұйымдастыру бөлімі
ІІ Негізгі бөлім

ІІІ Қорытынды


Бағалау
Үйге тапсырма





  1. Амандасу, түгелдеу.

  2. Топқа бөлу.

  3. Қызығушылығын ояту

Топқа тапсырмаларды бөліп береміз. Алдымен оқимыз, топпен талқылаймыз. «ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы постер салып қорғаймыз. Әрбір дұрыс тапсырма үш балмен, топтарға дескриптор беріледі.

Әр топқа «Балық қаңқасы» тапсырмалары мен дескриптор беріледі. Топпен бірлесіп тапсырма орындалады. Орындалған тапсырмаларын топтар бір –бірімен алмастырады. Дұрыс – бұрыстығын анықтап балл қойылады. Әр топ бір-бірін бағалайды.


Әр топтың ұпай сандары есептелініп, марапатталады.

Бақылау жұмысына дайындық

Сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Топ басшысы сайланады.



«Миға шабуыл» стратегиясы (қызығушылығын ояту мақсатында сұрақтар қою).
І-топтың тапсырмасы-

1-тапсырма: Реакция типтеріне мысалдар келтіріп теңестіру.

Реакция типі

Сызбанұсқасы

Қосылу

А+В →АВ

Айырылу

АВ→А+В

Орын басу

А+ВС→АС+В

Алмасу

АВ+СД→АД+СВ

2-тапсырма: Ядро зарядтары: +4; +10; +15; +20 болатын элементтерді табыңдар және олардың периодтық жүйеде орналасуы. Осы элементтердің ішінен бір эементтің ұяшықтарына сипаттама.
3-тапсырма: Формула бойынша есептеулер (салыстырмалы атомдық массасы)

Al2O3, Fe2O3, Ca(OH)2, CuSO4, H2SO4.



ІІ-топтың тапсырмасы-

1-тапсырма: Химиялық элемент таңбасы, қазақша атауымен латынша атауларын сәйкестендіру.

2-тапсырма: семантикалық карта толтырады.(+)


Химиялық байланыстар

HCl

Cl2

NaCl

H2O

I2

H2SO4

К/ті полюссіз



















К/ті полюсті



















Иондық



















3-тапсырма: Формула бойынша есептеулер (салыстырмалы атомдық массасы)

Al2O3, Fe2O3, Ca(OH)2, CuSO4, H2SO4.




ІІІ-топтың тапсырмасы-

1-тапсырма: Берілген реагенттердің қосарласып әрекеттесу кестесін құрамыз.

Реакция жүрмейтін жағдайда (Х) таңбасымен, реакцияның сыртқы жағдайы бөлінбей жүргенде ( - ) таңба, тұнба түскенде (↓) таңбасымен, газ бөлінгенде (↑) таңбасымен белгілейміз.




Заттар

NaOH

HCl

K2CO3

Al2(SO4)3

Жалпы нәтиже

NaOH
















HCl
















K2CO3
















Al2(SO4)3

















2-тапсырма: Кестені толтырыңыз


элемент

Атомдық масса

Протон саны

Нейтрон саны

Si










Hg










Fe










3-тапсырма: Формула бойынша есептеулер (салыстырмалы атомдық массасы)

Al2O3, Fe2O3, Ca(OH)2, CuSO4, H2SO4.


Оқушылар тапсырманы өз беттерімен оқиды. «сен маған мен саған» стратегиясы бойынша бір- бірімен бөліседі. Топ болып ақылдасады, талқылайды, не беретіні жөнінде постерге жазып, өкілдік әдісі бойынша әр топтан бір оқушы шығып, постерлерін қорғайды.

Әр топ бір-бірлерін бағалайды. Екі жұлдыз, бір ұсыныс.




«Фишбон» немесе «Балық қаңқасы»

1. Мына қосылыстың ҒеS04 құрамындағы темірдің массалық үлесі?

2. Мына қосылыстың ҒеS04 құрамындағы күкірттің массалық үлесі?

3. Мына қосылыстың ҒеS04 құрамындағы оттектің массалық үлесі?




1-қадам: мәтінді әр оқушы жеке оқу.

2-қадам: оқу үрдісінде қаңқаның басында мәтінде қарастырылатын проблема белгіленеді.

3-қадам: жоғарғы «қосымша бұтақтарында» проблеманың себебі белгіленеді, төменгі «сүйекшелерінде» оқу барысында себепті нақтылайтын дәйектер жазылады.

4-қадам: балықтың «құйрығында» қорытынды жазылады.

5-қадам: жұпта, топта жұмысты талқылау.

6-қадам: топ жұмысын аудиторияда презентациялау.



Әр топ бір-бірлерін бағалайды. Екі жұлдыз бір ұсыныс.






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет