1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу
Сабақтың мақсаты:
Өлеңді түсініп оқу. Тіл және сөйлеу туралы түсінік қалыптастыру, сөйлеудің тек адамға тән екенін ұғындыру. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазу
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі\ уақыт
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
Психологиялық ахуал «Жұректен жүрекке» мысалы: Аягөз, ақылды қыз бол!
Осы айтылған тілектерден қандай сөздер жүректеріне жылылық сыйлағанын сұрау, айтылған сөзді тақтаға жазу. Осы сөздер арқылы топқа бөлу
Психологиялық ахуал бойынша бір- біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайдыү Мысалы, Аягөз ақылды қыз бол! Іңкар ізетті қыз бол! Жансая жақсы қыз бол! Зере зерделі қыз бол! Толғанай , тапқыр қыз бол!
ҚБ: «Бас бармақ» арқылы бірін –бірі бағалайды
Ортасы
Ой қозғау: Адамға сөйлеу не үшін керек?
Топтастыру
Сөйлеу не үшін қажет?
Тілдесу, пікірлесу, ұынысу, әңгімелесу, ...
Бөліммен таныстыру
Сөйлеудің тек адамға ғана тән екенін ұғындыру
Сөйлеудің өзі айту, жазу, тыңдау, оқудан тұратынын айту
Оқылым – Айтылым
2- жаттығу
1.Өлеңді түсініп оқу
2.Өз тілінде сөйлейді дегенді қалай түсінесің?
3.Жан- жануарлар сөйлей ала
ма?
Көркем жаз
А а
Жазылым 3- жаттығу
Әлдиінен ананың Үйрен ана тіліңді Ойлан, тап:
Қарқылдайтын не? қаз
Қаңқылдайтын не? торғай
Шиқылдайтын не? ит
Ырылдайтын не? Қарға
Қима қағазбен жұмыс №1
Сөйлеу түрлерін суретпен сйкестендір
Құлақ оқылым
Кітап айтылым
Қалам тыңдалым
Микрофон жазылым
№2 Қалай дыбыстайды?
Төрт түліктің қалай дыбыстайтынын айтады
№3 Кімді жақсы көремін?
Әр оқушы өзінің отбасы мүшелерінің бірін таңдап, қалай жақсы көретінін , қандай жақсы тілек аарнайтынын айтады
№4Көп нүктенің орнына тиісті сөзді жаз
...- адамға ғана тән құбылыс. Жан- жануарлар ... . олар тек ... шығарады.
Оқушылар сұраққа жауап береді, топтастырады
Сөйлеу адамға ғана тән екенін, ол біреумен тілдесу, әңгімелесу, пікірлесу, ұғынысу үшін қажет екенін айтады
Есіңе сақта! Біздің сөйлеуіміз: тыңдау, айту, оқу және жазудан тұрады
Дескриптор:
1.Өлеңді түсініп оқиды
2.Өз ойларын айтады
3.Сұраққа жауап береді
Д:Өлеңді оқиды
2.әдемі, көркем жазады
Сергіту сәті
Жел улейді у-у,
Құйын келіп билейді зу-зу.
Қатты, қатты жел соқты, гу-гу.
Жапырақтар қол соқты, ду-ду.
1.Сұрақтарға жауап береді
Сәйкесін табады
Құлақ- тыңдалым
Сиыр- мөңірейді
Мен әжемді жақсы көремін. Ол өте мейірімді. Әжем қартаймасын деймін.
Соңы
«Иә және жоқ» ойыны
Кері байланыс «ашық микрофон»
Бүркіт адам тілінде сөйлейді
Бұлбұл сайрайды
....
Кері байланыс жүргізеді