Білім беру ұйымының атауы
|
И.Искандеров атындағы орта мектеп
|
Бөлім:
|
5.1 Табиғи ресурстар
|
Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты
|
Розахунов Райдин Лекимжанович
|
Күні:
|
07.04.2023 ж
|
Сынып:
|
7 «А»
|
Пәні
|
География
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
7.5.1.4 Жергілікті компанентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап шешу жолдары.
|
Сабақтың мақсаты
|
Табиғи тесуртарды игерудің әдіс- тәсілдерін білу.
Табиғи ресурстарды игерудің қоршаған ортаға тигізетін зиянды әсерін түсініп,талдау.
Табиғат ресурстарды игерудің тиімді жолдарын тауып, қолдану.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Амандасу,түгендеу.ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыр
|
Бір жағымды жаңалық айтады
|
|
|
Сабақтың ортасы
Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырмасы
Сүреттермен жұмыс
|
Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру
Суреттерде минералдық ресурстарды игерумен байланысты болатын табиғат кешеніндегі өзгерістер бейнеленген.
a. Суреттерді терминдермен сәйкестендіріңіз: кен өндіру, террикон, карьер
b.Минералды ресурстарды осындай жолмен өндіру Қазақстанның қай аймақтарында кездеседі? Неге?
2. Кен өндіру салдарын талдаңыз.
а. Минералды ресурстарды өндіруден кейін географиялық қабық қалай өзгереді? Қандай мәселелер туындайды?
b. Осы мәселелерді шешуге қандай ұсыныстар жасайсыз? Жауабыңызды дәлелдеңіз
Бөлім бойынша жиынтық бағалау алынады
|
Мәтінмен танысады
Сүреттерге қарап өз пікірлерін айтады
Дескрипторлар:
1,2,3, суреттерді: кен өндіру, террикон, карьер терминдерімен сәйкестендіреді;
минералды ресурстарды өндірудің осындай жолы Қазақстанның қай аймақтарында кездесетінін анықтайды және түсіндіреді;
минералды ресурстарды өндіру барысында географиялық қабықта (литосфера, атмосфера, гидросфера, биосфера) болатын өзгерістерді талдайды және туындайтын мәселелерді анықтайды;
мәселелерді шешу жолдарын ұсынады
«Экономикалық география» бөлімі бойынша жиынтық бағалау» тапсырмаларын орындайды
|
Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай
Мұғалімнің қадаалаумен оқушы
лар бағалай
ды
Тексерілгеннен кейін бағаланады
|
Оқулық, сүреттер
|
Соңы
|
Кері байланыс
Үй тапсырмасы: Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды шешу жолдарын ұсыну
«Фишбоун»
|
«ҚҚҚ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
1.Қызық
2.Құнды
3.Қиын
|
|
|