Сабақтың тақырыбы: Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата04.12.2022
өлшемі33,98 Kb.
#161160
түріСабақ
Байланысты:
Тартылыс куши А


Бекітемін:



Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Калелова Гульнар Маратовна

Күні:




Сыныбы: 7 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: масса, салмақ және ауырлық күштерін біледі, формуласын жазады, өлшем бірлігін біледі
Көптеген оқуышылар істей алады: масса, салмақ және ауырлық күштеріне есептер шығара алады, ХБЖ-не келтіре алады
Кейбір оқушылар істей алады:  Алған білімдерін өмірде қолдана алады. Талдай аладыӨз бетімен ізденеді. Идея туындата алады.

Бағалау критерийлері



1. Салмақ және ауырлық күштерін тұжырымдай алады
2.Формуланы біледі, өлшем бірлігін біледі
3.Негізгі формуланы пайдаланып есептер шығара алады
4.Өз ойларын еркін жеткізе алады
3.Шығармашылықпен айналысады

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамына сүйене отырып еңбекқорлыққа тәрбиелеу

Сабақтың барысы:



Сабақ кезеңі/
Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
2 мин.

5 мин




Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.




Үй тапсырмасын тексеру.(жұптық жұмыс)
Үй жұмысын тексеру. (топпен жұмыс)

F

Күш (F)– денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама

Н

Н – күш бірлігі



Динамометр – грекше динамис – күш, метрео – өлшеймін.Күшті өлшейтін құрал.



Сабаққа көңіл бөледі
Жұптар бойынша кестені толтырады



Дескриптор
-Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды
Жалпы балл-3

Үлестірме


сұрақтар



Сабақтың ортасы.
12 мин



Жаңа тақырыпты түсіну.
Барлық кеңістікті жайлаған тартылыстан «Жеті қат көкке ұшсақ та», «Жеті қабат жер астына енсекте» құтыла алмаймыз.
Демек, денеге әрекет ететін ауырлық күшінің модулі дене массасына тура пропорционал: Fа=mg
Басқа планеталардағы ауырлық күші. Денелер тек Жерге ғана емес, басқа да аспан денелеріне –Күнге, Айға, планеталарға тартылады. Әр түрлі планеталарда массалары бірдей денелерге әрекет ететін ауырлық күші түрліше болады.
 Планетаның массасы неғұрлым аз болса, оның денелерді өзіне тартатын күші соғұрлым аз болады. Мысалы, 1кг денені Жер—9,8Н, Ай—1,6Н, Марс—3,73Н күшпен тартады, яғни ауырлық күші Жердегіге қарағанда Айда 6 есе, Марста 2,6 есе аз. Әр түрлі аспан денелері үшін тұрақты ның мәні түрліше болады.
P=mg



Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады.



Дескриптор
- Анықтаманы біледі
- Күштерді ажырата алады
- Физикалық шамаларды ажырата алады
- Формулаларды түрлендіре алады.
Жалпы балл -4



Оқулық, тақта


Бекіту
16 мин





Саралау » тапсырмалары
А.Әрбір оқулықтың массасы 1 кг болса, үш кітаптың үстелге түсіретін ауырлық күшінің мәні қандай болады? Еркін түсу үдеуін шамамен 10 Н/кг-ға тең деп алыңдар.
В.Массасы 250 г бақаға әсер ететін ауырлық күші неге тең? (Жауабы: F=2,45Н)
С. Ауырлық күші 980 Н болатын арыстанның массасы қандай болады? (Жауабы: 100 кг)
Оқулықтағы жаттығуларды орындау.

Жеке жұмыс

Дескриптор:
-Берілгенің жазады
-ХБЖ айналдырады
-Формулаларды дұрыс қолданады
-Есептеулер жүргізеді
Жалпы балл - 4




Сабақтың соңы:
5 мин

Рефлексия: БББ кестесі бойыгша
Үй жұмысы: 84 бет 4.5 есептер шығару.



Оқушылар сабақ бойынша алған білімдері туралы айтады







Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:



F




Н











F




Н











F




Н










Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет