Сабақтың тақырыбы: Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер Тірі ағзалардың қасиеттері



Дата29.01.2020
өлшемі26,63 Kb.
#56797
түріСабақ
Байланысты:
Сабақ
1 1050, 1 1050, СТИЛИСТИКАЛЫҚ ҚАТЕГЕ ТАПСЫРМА, Шебер қолдар, 4 бөж Көпжасар Гүлнар Биология 3 курс

Сабақ:

Мектеп:№1 орта мектеп


Күні: 28.01.20ж

Мұғалімнің аты-жөні: Избасханова У

Сыныбы: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Тірі ағзалардың қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.1.Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: Тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттерді атайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тірі ағзалардың ерекше қасиеттерін біледі. Жер шарында түрдің сақталуына әсер ететін қасиеттерді сипаттап айтады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Тірі ағзалардың кейбір қасиеттерінің айырмашылықтарын айқындап оларға мысалдар келтіреді.

Бағалау критерийлері:

  • Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін атайды;

  • Тірі ағзалардың ортақ қасиетіне мысалдар келтіреді;

  • Өсу мен дамудың, қоректену мен тыныс алудың, бейімделу мен тітіркенудің өзара айырмашылығын біледі;

  • Топтық, жұптық және жеке жұмыстарды орындайды

Тілдік мақсат

Пән бойынша оқыту мақсаты:

  • Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау;

  • Ортақ қасиеттердің тірі ағза үшін маңызын түсіну

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

  • Тітіркену, зат алмасу, қозғалыс,тыныс алу, қоректену, көбею

Диалог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

  1. Тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттер......

  2. Тірі ағзалардың құрылысы неден тұрады?

  3. Ортақ қасиеттердің тірі ағза үшін маңызы қандай?

Құндылықтарға баулу

  • сын тұрғысынан ойлау;

  • топтық тапсырмалар орындату арқылы жұмылып еңбек етуге баулу, бір шешімге келу;

  • жер бетіндегі тірі ағзаларға қамқорлықпен қарауға, оларға күтім жасауға баулу;

Пәнаралық байланыс

Дүниетану- тірі ағзаларға тән қасиеттер

Алдыңғы білім

Жалпы тірі ағзаларға тән ерекшеліктерді біледі



Сабақтың кезеңдері



Жоспарланған жұмыс түрі



Дереккөздері

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту



5 мин



І. « Доппен бірге» әдісі

Оқушылар ортаға шығып шеңбер құрады, қолдарындағы доппен өткен тақырып бойынша өздері білетін табиғаттағы қауіпті құбылыстарды айтады.



ІІ Топқа бөлу

«Қатарлар» әдісі

Қатар бойынша 3-топқа бөлінеді.

1-қатар

2-қатар


3-қатар

Доп

Сабақтың ортасы

5 мин
5 мин

10 мин


Әр топ 5 мин
10 мин

5 мин


С. «Болжау» әдісі.

«Тірі ағзалардың қасиеттері» бейнефильмі көрсетіліп, жаңа сабақ тақырыбын анықтау.

1.Бұл фильм не туралы?

2.Тірі ағзалар туралы не білеміз?

3. Бейнефильм арқылы сабақ тақырыбын болжай аламыз ба?

4.Сабақ не туралы деп ойлайсыңдар?

Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау

Оқушыларды 3 топқа бөліп, тақырыптар бойынша постер қорғайды.

1-тапсырма Оқулықпен жұмыс.

Ж. Мәтінді мұқият оқып шық.

Тірі заттарды- ағза деп атаймыз. Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілері болады: жасушадан құрылуы, қоректенуі, тыныс алуы, зәр шығаруы, көбеюі, қозғалуы, тітіркенуі, бейімделуі, өсуі және дамуы. 



Жасуша- ағзада өз бетінше зат алмасуды жүргізе алатын, тірі ағзаның ең кіші бөлігі.

Қоректену- ағзаның тағам арқылы қажетті энергияныжәне затты қабылдауы.

Көбею- белгілі бір тіршілік иелерінің жойылып кетпей, сақталып қалуына көмегін тигізеді.

Қозғалыс- тірі ағзалардың тағы бір ерекшелігі.

Тітіркену- сыртқы ортадан келген әсерлерді қабылдауы және жауап беруі.

Тапсырма:

  • Жоғарыда мәтінде берілген негізгі қасиеттерге мысал келтіріп, дәлелдеңіз.

3- тапсырма

«Ұшақтар шеруі» әдісі

Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында 3 топқа ұшақтар беріледі. Оқушылар топпен ақылдаса отырып жаңа сабаққа байланысты қорытындылау сұрағын жазып бір- біріне жолдайды. Топ мүшелері ұшып келген ұшақты қабылдап алып сұрақтарға жауап береді.

Сабақты қорытындылау:

Кері байланыс: «Сөйлемді аяқта»



Білім алушы

  • мәтіндегі ақпаратты басшылыққа ала отырып, тірі ағзалардың қасиетіне мысалдар келтіреді

  • өсу мен дамудың, қоректену мен тыныс алудың, тітіркену мен бейімделудің айырмашылығын сипаттайды..





ҚБ: «Бес саусақ» әдісі

2-тапсырма

Т.« Суретті коллаж» әдісі арқылы суреттерді тақырыпқа сай жинақтап,сурет арқылы тірек сөздер құрастырады.

Оқушыларға суреттерді тақырыпқа сай жинақтап,сурет мазмұына қатысты сөздер тізбегін жасайды.



Дескриптор:

  • Суреттерді тақырып мазмұнына сай таңдайды.

  • Сурет мазмұнына сай сөздер тізбегін жасайды.

Саралау_жұмысы_жуан_және_жіңішке_сұрақтар_арқылы_жүргізіледі.__ҚБ:_«Бес_саусақ»_әдісі__3-_тапсырма__«Ұшақтар_шеруі»_әдісі'>Саралау жұмысы жуан және жіңішке сұрақтар арқылы жүргізіледі.

ҚБ: «Бес саусақ» әдісі

3- тапсырма

«Ұшақтар шеруі» әдісі

Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында 3 топқа ұшақтар беріледі. Оқушылар топпен ақылдаса отырып жаңа сабаққа байланысты қорытындылау сұрағын жазып бір- біріне жолдайды. Топ мүшелері ұшып келген ұшақты қабылдап алып сұрақтарға жауап береді.



Бейнефильм

Мәтін Massaget.kz

Презентация


Оқулық

Конверттегі суреттер


Қағаздан жасалынған ұшақтар

Сабақтың соңы:

2 мин.
Сабақты қорытындылау:

Кері байланыс:

«Сөйлемді аяқта»

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік;

Рефлексия

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары

Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?



Бүгін оқушылар нені үйренді?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет