Апта
|
Күні:
|
Сынып:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Құттықтау
|
Жалпы мақсаты:
|
1. құттықтау хаттардың құрылымы туралы түсінік беру, жазылу үлгілерін көрсету; толымды, толымсыз сөйлемдерді еске түсіріп, диалогта қолдана білуін тексеру.
2. шығармашылық, сауаттылық қабілеттерін дамыту; сөздік қорларын байыту, топпен,жұппен жұмыс істеулерін, логикалық ойлау қабілеттерін, іскерлі дағдыларын қалыптастыру.
3. оқушылардың қызығушылығын, белсенділігін арттыру, жұмыс істеу қабілетін арттыру.
|
Күтілетін нәтижелер:
|
Құттықтау хат жаза біледі,қатесін түзете алады; толымды, толымсыз сөйлемдердің ережесін біледі, сұрақтар қойып, жауап бере алады.
|
Сабақтың әдісі:
|
Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, өзіндік, көрнекілік, топтық
|
Көрнекілігі:
|
Интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар, дискрипторлар
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері:
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
|
Кіріспе
I Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын тексеру
|
Білім алушылармен амандасу, сабаққа қатысымын тексеру және олардың назарын сабаққа аудару, сабақтың мақсаты мен барысын айту.
- Үйге алдын ала сендерге құттықтау тақырыбы бойынша тапсырма беріп жібердім.
Көрініс құрып келіңдер дедім.
Бір топ көрсетеді, ал қалғандары қай құттықтау түріне жататынын табу керек.
|
Сабаққа әзірлік
Оқушылар топ болып көріністерін көрсетеді, ал қалғандары қай құттықтау түріне жататынын табады
1. Туған күнімен құттықтау
2. Құттықтауды газетке беру
3. Бағдарлама-дан құттықтауды беру
|
2
Мин.
8 мин
|
Тұсаукесер
1. Топты қайтадан жасақтау
2 . «Ой қозғау» стратегиясы
Сұрақ-жауап
А) тірек-сөздер
(интерактивті тақта)
2. Дискриптор-
лар
|
-Мақал-мәтелдер құру арқылы топтастыру
-Құттықтау хат қандай жағдайда жолданады?
- Құттықтау хат қандай сөздермен басталады?
-Қандай тілектер айтылады?
-Қандай сөздермен аяқталады?
( мұғалім толықтырып, түсіндіріп кетеді)
-Тақтада тірек-сөздер жазылып тұр.
Мерейтой
Қуаныш иесі
Қадірлі,құрметті, аса қадірлі, қымбатты
Шын жүректен, ізгі тілекпен, шынайы көңілден, тілек білдіруші
Табыс
Амандық, саулық
Қажымас қайрат
Зор денсаулық
Дискрипторлар парағын әр оқушыға беріп, түсіндіріп кету .
Аты-жөні:
Критерийлер
|
Дискрипторлар
|
Ұпай саны
|
А
|
Топта құнды пікірлер(ценные мнения) айтпады
|
0-1 ұпай
|
Топта айтқан пікірлер айтты, бірақ топқа берілген тақырыптан ауытқыды(отклонялась от темы)
|
2 ұпай
|
Топта құнды пікірлер айтты, жауабы нақ (точные) болды.
|
3 ұпай
|
В
|
Топта белсенділік танытпады
|
0-1 ұпай
|
Топта белсенділік танытты, бірақ Топ Ережесін бұзды
|
2 ұпай
|
Топта белсенділік танытты, топ ережесін сақтады
|
3 ұпай
|
|
|
|
Г
|
Жауаптары толық болмады
|
0-1 ұпай
|
Жауаптарында аздаған қателіктер болды
|
2 ұпай
|
Сұрақтарға толымды, толымсыз сөйлемдермен жауап берді
|
3 ұпай
|
|
3 оқушыдан шығып, қима сөздер таңдайды.Со-дан барлығы іздеп жүріп,
3 мақал шығарады.
- туған күніне, мерейтойлар-да, мерекелерде т.б.
-құрметті, қадірлі, қымбатты
- ашық аспан, денсаулық, бақыт, табыс т.б.
Шын жүректен, тілек білдіруші т.б.
Сөздік дәптерлеріне жазып алу.
Тірек-сөздерді қолданып, бір-біріне тілектер айту.
|
2
Мин
2 мин
3 мин
2 мин
|
Негізгі бөлім
1. Оқулықпен жұмыс
А) сұрақ-жауап
2. Жазба жұмыстары
А) құттықтау хаттар
Ә) грамматикалық тапсырмалар
3. Жұптық жұмыс
|
-Оқулықта құттықтау хаттың үлгісі берілген. 212 б.
Оқулықтағы берілген үлгі бойынша сұрақ қою.
1. Құттықтау хат кімге арналған?
2. Қуаныш иесін немен құттықтайды?
3.Қуаныш иесінің қандай жетістіктері ерекше айтылған?
4. Қандай тілектер арналған?
5. Құттықтаушы кім?
-Енді әр топқа құттықтау хаттан беремін. Осы бойынша тапсырмалар орындайсыңдар.
I- топ Ұлттық ғылым академиясының
академигі Әмірұлы Мұхтарға
Қадірлі Мұхтар Әмірұлы!
Халықаралық қазақ-түрік университеті ұжымы аты... Сізді 70 жас... толған мерейтойыңыз... құттықтаймыз.Сіз... әлем медицинасы... қосқан үлесіңіз ерекше. Сіз... еңбекте табыс,отба-сыңыз... амандық, деніңізге саулық тілей...!
Ізгі ниетпен: Халықаралық қазақ-түрік университетінің президенті, академик О.Сәбден
II-топ Ақмола облысындағы Ақкөл ауылының
тұрғыны Тоқбекұлы Әбілханға
Құрметті бауырымыз Әбілхан Тоқбекұлы!
Сізді 50-ге келуіге шын жүрегімізді құттықтаймыз!Біз сізбен ұлағатты ұстаз, өнегелі отағасы ретінде жақсы көресің.Ағамызбен мықты денсаулық, қажымас қайрат, мол жақсылықтің тілейміз.
Шын жүректен: бауырлары
III-топ « Шаңырақ» сауда үйінің басшысы Бақытұлы Арманға
Құрметті Арман Бақытұлы!
Сізді сауда үйінің «Шаңырақ» құрыл-ғанына құттықтаймыз 5 жыл толу мерекесімен. Біз Сізді басшы әділ, білікті маман жақсы көреміз ретінде. Біздің ұжым атынан сізге денсаулық зор, табыс шығармашылық тілейміз.
Тілек білдірушілер: «Шаңырақ»
сауда үйінің ұжымы
( 1 топ тапсырмасын флипчарт арқылы тақтада орындайды)
-Келесі тапсырмаға көшпестен бұрын, грамматикалық тақырыпты еске түсірейік.
I-топ
-
толымды
|
Ортақ белгісі
|
толымсыз
|
|
|
|
II-топ
Мысалдар
|
Толымды
|
Толымсыз
|
1.Сабақ аяқталды.
|
|
|
2. Сен ағайды білесің бе?
|
|
|
3.Шығыс елінде жыл басы наурыз айынан басталады.
|
|
|
4. Ертең қашан келесің?
|
|
|
5.Асқар биыл оныншы сынып
бітіреді.
|
|
|
6. Спортты жақсы көремін.
|
|
|
7. -Қазақстаннан, Алматыдан.
|
|
|
III-Топ
1. Әлия өзінің туған күніне сыныптастарын шақырды.
2. Жақсы тілектер айтты.
3. Әлияның туған күні көңілді өтті.
- Құттықтау хаттарыңда сұрақтар берілген. Екі оқушыдан жұмыстанасыңдар.
Сұрақтар:
1.Құттықтау кімге арналған?
2. Қуаныш иесін немен құттықтайды?
3. Қуаныш иесінің қандай жетістіктері ерекше айтылған?
4. Қандай тілектер арналған?
5. Құттықтаушы кім?
|
Бір оқушы дауыстап оқып шығады.
Оқушылар белселі жауап берді
I топ – Көп нүктенің орнына тиісті жалғауын қойып жазу. Қазақстан
II топ – жалғаулары бар. Бірақ қате жазылған. Қатесін тауып, түзету.
III топ –құттықтаухат-тың сөйлемдері қате құрылған. Соны түзетіп, қайтадан жазу.
I топ- толымды , толымсыз сөйлемдерге Венн диаграммасын жасау.
II топ- сызбада сөйлемдер берілген, «+ -« қойып,толымды, толымсыз сөйлемдерін анықтау.
III топ- кеспе сөздер беремін, 3 сөйлем құрып, толымды, толымсыз сөйлем екенін анықтау.
Бірінші оқушы сұрайды, екінші оқушы толық(толым-ды сөйлеммен )жауап береді.
Содан кейін екінші оқушы сұрайды, бірінші оқушы толымсыз сөйлеммен жауап береді.
|
3
Мин
3 мин
7 мин
5 мин
5 мин
|
Қорытынды
1.Өзін-өз бағалау, рефлексия жазу.
2. Үй тапсырмасын беру
|
-Бүгінгі дискрипторларына қарап, өздеріңе баға беріңдер.
Ұпайды бағаға айналдыру шкаласы:
«5» - 9-8ұпай;
«4» - 6-5 ұпай;
«3» - 3-1 ұпай;
«2» -0
- бүгінгі тақырыбымыз қандай болды?
- Біз бүгін не істедік? Не көрдік?
Саған сабақта ұнаған жері қайсы?
Бір-бірлеріңе құттықтау хат жазып келіңдер, қолдан жасап келгендерің жақсы болады.
|
Оқушылар өздерінің ұпайларын санап, баға қояды.
Рефлексия жазу ( не үйрендім? Не түсіндім? Нені түсінбедім?
Күнделіктеріне жазып алу.
|
2 мин
1 мин
|
Апта: жұма
|
Күні: 4/v
|
Сынып: 10 «в»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жарнама. Жалаң, жайылма сөйлем.
|
Жалпы мақсаты:
|
1. Жарнама түрлері туралы түсінік беру, қоғамдағы алатын орны туралы мәлімет беру; жалаң ,жайылма сөйлемдердің ерекшеліктерін айыра білуін, толық синтаксистік талдау жасай білуін тексеру;
2. шығармашылық, сауаттылық және іскерлік қабілеттерін дамыту;
3. оқушылардың қызығушылығын, белсенділігін арттыру, жұмыс істеу қабілетін арттыру.
|
Күтілетін нәтижелер:
|
Жарнама түрлерін біледі, өздері жарнама жасай алады,жалаң, жайылма сөйлемдердің ерекшеліктерін айыра біледі, сөйлемдерге толық синтаксистік талдау жасай алады, жайылма сөйлемнен жалаң сөйлем шығара алады.
|
Сабақтың әдісі:
|
Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, өзіндік, көрнекілік, топтық
|
Көрнекілігі:
|
Интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар,бағалау критериясы
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері:
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
I Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын тексеру
|
Білім алушылармен амандасу, сабаққа қатысымын тексеру және олардың назарын сабаққа аудару, сабақтың мақсаты мен барысын айту.
«Түсініктеме» тақырыбы бойынша түсініктемелер жазу
1. Сабаққа келмеген оқушы
2. Сабаққа кешігіп келген оқушы
3. Сенбілікке келмеген оқушы
|
Оқушылар өз түсініктемелерін оқиды, бір оқушы видеоға түсіп әкелді ( сынып жетекшісіне түсіктеме беріп жатқанын)
|
Тұсаукесер
1 . Топты қайтадан жасақтау
2. Бағалау критериясын түсіндіру ( Бағалау критериясын интерактивті тақтадан көрсету, парталарына қою)
|
- Топты қайтадан жасақтаймын. Ол үшін топ жетекшілеріне гүлдер ұсынамын. Олардың артында 3 оқушының аттары жазулы. Қай гүлді таңдайсыңдар, сол оқушылар сендердің тобыңда болады.
- Сабақты бастамас бұрын лексико-грамматикалық тақырып бойынша бағалау критериясымен таныстырып, түсіндіріп кетейін.
"5"-тік баға мынандай жағдайда қойылады:
-синтаксистік талдауды толық орындағаны үшін;
-сабаққа үнемі белсенді қатысатын ;
- тапсырмаларды өз деңгейінде толық орындағаны үшін;
- сұрақ қоя білетін, жауаптары толық болса;
-сөз қоры ауқымды болса
"4" -тік баға
-синтаксистік талдаудан аздаған қателіктер жіберсе;
-сұраққа жауабы толық болмаса;
-берілген тапсырмаларда аздаған қателіктер болса;
-сөз қоры жақсы болса;
-сұрақ қоя алса
"3"-тік баға
-сабаққа ынтасы болса
-жалаң, жайылма сөйлемдердің ережесін білсе;
-"жіңішке" сұрақтар қоя алса, және оларға жауап бере алса
|
Топ жетекшілері гүлдерді таңдап, тобында болатын оқушыларды атап шығады
|
Негізгі бөлім
1. Жаңа тақырыпты түсіндіру
А) сөздікпен жұмыс
( интерактивті тақтада)
Ә) сұрақ-жауап
Топтық жұмыс
2. Жарнама ролик көрсету
«Ой қозғау» стратегиясы
3. Жазба жұмыстары
|
Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазып алу.
-«Жарнама» тақырыбы бойынша алдарына мәтін беремін, оқып танысып шығыңдар.
- Бұл мәтінде сендерге қандай таныс емес сөздер бар?
-Тақтаға қараймыз, жаңа сөздер берілген, аудармасын табайық.
-Енді әр топ келесі топқа 2 сұрақ дайындайды, ол топ сұрақтарға жауап береді.
I –II , II –III , III- I.
-Қазір біз жарнама көреміз.
-Мұнда нені жарнамалап тұр?
- Не үшін жарнама жасалған?
- Бұл жарнаманың қай түріне жатады?
- Сендерге бұл жарнама ұнады ма?
- Несімен ұнады (ұнамады)
- Жазбаша жұмыстанамыз.
- Ең алдымен жалаң, жайылма сөйлем ережесін еске түсірейік. Мысал келтірейік.
1.Тапсырмалар:
1. Жайылма сөйлемдерге синтаксистік талдау жасаңдар.
2. Жайылма сөйлемдерді жалаң сөйлемге айналдырыңдар.
1. Ең алғаш жарнама жұмысын 1841 жылы ағылшын азаматы Волни Пальмер ашты.
2. XX ғасырдан бастап жарнама жаңа бағытта дами бастады.
3. Жарнама қысқа, мәнді болу керек.
4. Біздің қалада ілінетін суретті жарнамалар көп.
2. Дарынды балаларға тапсырма беру (3 оқушы)
- Сендер біздің № 21 мектепке жарнама жасаңдар.
|
Оқушылыр өз бетімен мәтінді оқиды.
Оқушылар айтады
Ұялы телефондары арқылы жаңа сөздердің аудармаларын табады.Сөздік дәптерлеріне жазып алады, дауыстап оқып шығады.
Оқушылар топ болып сұрақтар дайындайды.
Оқушылардың жауаптары
Оқушылар дәптерлеріне, тақтаға шығып толық синтаксистік талдау жасайды.Жайылма сөйлемнен жалаң сөйлем шығарады.
Суреттерін салып, қорғап, түсіндіріп береді.
|
Қорытынды
1.Өзін-өз бағалау, рефлексия жазу. «Ой толғаныс» сатысы
2. Үй тапсырмасын беру
(интерактивті тақтада)
|
-Бүгінгі бағалау критериясына қарап, өздеріңе баға беріңдер.
- бүгінгі тақырыбымыз қандай болды?
- Біз бүгін не істедік? Не көрдік?
Әр топқа тапсырма:
1. Презентация жасау
2. Бір өнімді жарнамалап келу (сурет салу)
3. Газет- журналдардан жарнама жазып келу (2-3)
|
Оқушылар өздерін бағалайды, түсіндіріп кетеді.
Рефлексия жазу ( не үйрендім? Не түсіндім? Нені түсінбедім?
Күнделіктеріне жазып алу.
|
Достарыңызбен бөлісу: |