Бөлім:
|
10.3С Туынды
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда
|
Арабай Батима
|
Күні:
|
27.02.2023ж.
|
Пән/Сынып:
|
Алгебра, 10 сынып, ЖМБ
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Туынды табу ережелері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
10.4.1.21 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылар:
-дифференциалдау ережелерін біледі және қолдана алады.
-дифференциалдау техникасын меңгереді.
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты
|
Кезең
дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйымдас тыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Туынды табу ережелері тақырыбын қарастырамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану
Ұйымдастыру.
Үй жұмысын тексеру.
|
Амандасады.
Үй тапсырмасын айтады.
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.
|
|
Оқулық
|
10 мин
|
Негізгі бөлім
|
1) ; 2) у = 3х3- 5х +1;
Дифференциалдың барлық негізгі қасиеттерін көрсетіңіз: dC = 0, (С – тұрақты шама)
Оқушыларға жұптарда алдын ала талқылап қисап 1-дегі туындыны есептеу ережелерін жазуды ұсыныңыз. Өткенді қайталап болғаннан кейін, туындыны есептеу ережесін беріңіз. Егер бізге бастапқы фукнция белгілі болса, онда ол бойынша оның туындысын таба аламыз. Алгебрада туындыны, немесе дифференциалды анықтаудың көптеген жеткілікті ережелері бар.
Тұрақты ережесі
|
y= C =>y' = 0
y = (Cf)' = C (f)'
|
Қосу ережесі
|
y= f(x) + g(x) =>y' = f '(x) + g'(x)
|
Көбейту ережесі
|
у = (fg)' =f' g+g'f
|
Бөлу ережесі
|
|
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді
Сұрақтарға жауап береді.
Егер с – тұрақты сан, және f(x), g(x) – қандай да бір дифференциалданатын функциялар болса, онда дифференциалдаудың келесі ережелері орындалады:
Мысалы, функцияның туындысын табайық:
y = x2+ 3x - 10
y' = (x2+ 3x – 10)' = (x2)'+ (3x)' – 10'=2x2-1+ 3x1-1- 0 = 2x1+ 3x0= 2x+ 3
Функционалды сауаттылық есебі
1 м3 судың салмағы 1 т. Бір жағының ауданы 64 м2 болатын, куб формалы ыдысқа қанша су сыяды?
А.256 т В. 512т С.328 т
Д. 64 т Е.422 т
|
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
Оқулық
ЕББҚ ететін оқушыға функционалды сауаттылық тапсырмасын беремін
|
25 мин
|
Бекіту тапсырма лары
|
Тапсырмалар. Топтық жұмыс.
Оқулықтан №41.1, №41.3.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.
Өз бетімен жұмыс.
|
Дескриптор:
- функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын біледі.
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
|
Жеке жұмыс
|
|
Оқушылар жеке параққа жұмысты орындайды, нәтижесі жетістік критерийі бойынша бағаланады.
|
|
Парақша лар
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
- дифференциалдаудың ережелерін біледі және қолданады.
Кері байланыс: Оқушылар тақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бүгін мен ................ білдім
Маған ........ қызықты болды
Маған ..................... қиын болды
Мен ......... тапсырманы орындадым
Мен .................................... түсіндім
Енді мен ..........................................
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма.
|
Кері байланыс
|
|