Сабақтың тақырыбы Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар



Дата20.10.2023
өлшемі273,54 Kb.
#186892
түріСабақ
Байланысты:
кмж № 10 7 сын 1 тоқ
Қауіпсіздік ережелері, Қауіпсіздік ережелері, семинар



Бөлім:

Механикалық қозғалыс

Педагогтың аты-жөні




Күні:




Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.3-түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпты қозғалысты ажырата білу.

Сабақтың мақсаты

-Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар туралы түсінігі қалыптасады.

  • Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыс ұғымдарын
    айналадағы мысалдар арқылы түсіндіре алады.

  • - Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын біледі.

Сабақ барысы



Сабақтың жоспарлаған кезеңдері

Педагогтың іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті

Бағалау




Ресурстар



Сабақтың басы

3 мин





Ұйымдастыру:
«Мозайка әдісі» арқылы оқушыларды үш топқа бөлу.
1-топ Атом
2-топ Молекула
3-топ Қозғалыс

Топқа бөлінеді




Суреттер қимасы



7 мин


Үй тапсырмасы:
«Миға шабуыл» әдісі.
Материялдық нүкте дегеніміз не? Мысал келтір. Траектория дегеніміз не?
.Траектория түрлері қандай? Мысал келтір. Жол дегеніміз не?
Механикалық қозғалыс дегеніміз не? Мысал келтір. Санақ денесі дегеніміз не?



Сұрақтарға жауап береді.



Оқушыларды «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағаладым.






слайд

Кесте







Ортасы
15 мин


10мин

7 мин


«Джигсо» әдісі (карусел)


Жаңа материалды пысықтау, түйінді ойларды бекіту
1-топ Атом. Бірқалыпты қозғалыс .Мысал келтір.
47 а сурет
2-топ Молекула . Бірқалыпты емес қозғалыс. Мысал келтір.
47 ә сурет
3-топ Қозғалыс. Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстың айырмашылығы мен ұқсастығын айту


Топтық тапсырма №1



Сематикалық карта толтыру




Физикалық шама

Белгіленуі

Өлшем бірлігі

формуласы




Жол














Уақыт















Жыллдамдық














Дескриптор
-Физикалық шаманы белгілей алады;
-Физикалық шаманың ХБЖ-ге айналдыра алады;
-Физикалық шаманың формуласын біледі;
Тапсырма№2 Шағын топқа
«Көрнекілік әдісі» арқылы қозғалыстың түрлерін ажырату, түсіндіру
жердің күнді айнала қозғалуы, жүрек, коньки тебушілер, сағат, поезд макеті, парашетшінің қозғалысы
Жаңбыр тамшысы т.с.с




Дескриптор:


-Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстың түрін түсінеді;
-Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстың айырмашылығы мен ұқсастығын ажырата алады;



Тапсырма №3 «Үштік әдіс (Ойлан,Жұптас,Пікірлес)
1-топ Атом.

  1. Мектеп пен үйдің арасы 200м. Оқушы мектепке барып, үйге қайта келгенде барлығы қанша жол жүреді?

  2. Жүрдек пойыз 120 км жолды 3 сағатта, еш жерге аялдамай жүріп өтті. Пойыздың жүрісін бірқалыпты қозғалыс деуге бола ма?

2-топ Молекула .


1. Автомашина 1 сағ 60 км, 2 сағ 120 км, 3сағ 180 км жол жүрді. Автомобильдің қозғалысы қандай?
2. Жолаушылап қайтқан автомобиль жүргізушісі есептеуіштің көрсетуі 300 километрге артқанын көрді. Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыруыма?
3-топ Физикалық шамаларды ХБЖ-ға түрлендіру.

  1. 30 км=___м 15 мин = 180км=м

4 сағ=___ мин=__ с 200км= ____ м
10 тәулік=____сағ=____ с

  1. Дене бірініші секундта 1мм –ге қозғалды, екіншісінде 1мм,үшіншісінде 1 мм-ге, төртінішісінде тағы 1мм-ге, т.с.с. Мұндай қозғалысты бірқалыпты деуге бола ма

Бағалау парағы Аты-жөні:________________



Бағалау критерийі

Ұпайы

Өте жақсы




Жақсы




Орташа




Дескриптор:
-есептің мазмұнын түсінеді;
-есептің формуласын жаза алады;
-есепті шығара алады;
.Не жақсы?
Нені «жақсы» жұмыс деп айтуға болатынын айта аласыз ба?»
«Сіз өз жұмысыңыздың «жақсы» екенін анықтай аласыз ба?»

Оқулықпен жұмыс

Семантикалық картамен жұмыс


Қозғалыстың түрлерін ажыратады


Есептер шығарады





Қалыптастырушы бағалау «Басбармақ»


Қ/Б Смайликтер арқылы бағалаймын.
Қ/Б: Стикер арқылы бағалаймын.
сары-оңай
жасыл-орындарлық
көк- күрделі

Қ/Б: .Оқушы бағалауы..


Өте жақсы-5 ұпай ,жақсы-4, орташа-3

Суреттер
Ақпарат құралдары,ғаламтор материалдары

карт Венн диаграмма


АКТ
Флипчарт


маркерлер,
оқулық
Стикер

карточка


Соңы
3 минут



Кері байланыс
БББ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім












Үйге тапсырма§9 сұрақтар(1-5)

Кері байланыс жасайды




БББ кестесі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет