Сабақтың тақырыбы: Unit I. Step I сабақтың мақсаты: Табиғат тақырыбына оқушылардың сөздік қорын



бет1/5
Дата19.02.2017
өлшемі1,28 Mb.
#10806
түріСабақ
  1   2   3   4   5
1 10 сынып

Сабақтың тақырыбы: Unit I. Step I

Сабақтың мақсаты: Табиғат тақырыбына оқушылардың сөздік қорын

молайту. Табиғат туралы сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: география

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is Unit I. Step I ”.

  1. Жаңа сабақ

SPEAKING

Discuss these questions as a class.



What is most important to you about a holiday?

What is your favourite kind of holiday?

Which is the best and which is the worst holiday you have ever had?

VOCABULARY

Put the words in the hox under the following headings.-

Types of holiday

Places where people stay on holiday

Places people visit on holiday

Things people do on holiday

Problems people can have on holiday






























































beach relax sightseeing hotel excursion youth hostel camping adventure safari delays sunbathing farmstay galleries lost luggage cruise museum queues hitch-hiking crowds tent skiing

1. Read the following words.

4)Chu

8) Khoresm


I) K;ua-Kum 2) Tien Shan 3) Kazakhstan

5) Issyk-Kul 6) Samarkand 7) Bukhara

  1. Пысықтау

Мәтінмен жұмыс

3. Read the text "Adventures in Central Asia" and check your answers to exercise 2.

From the immense deserts of Kara-Kum to the snows of the Tien Shan, the newly independent republics of Central Asia have a natural beauty and grandeur easily matching their wealth of Silk Road treasures.

Our adventures start in Kirghizstan, a mountain paradise surrounded by deserts. The mountain-dwelling Kirghizes are celebrated horsemen and many still spend the summer in remote yurt camps in the Tien Shan ("Heavenly Mountain"). We hike wonderful valleys with forests and glacial lakes, and relax at Lake Issyk-Kul (the Kirghiz' "Sacred Sea"), an enormous alpine lake at 5.000 feet where we can ride horses and soak in hot springs. After a raft trip on the Chu River, we move to the steppes of Kazakhstan to have birdwatch in the Aksu Gorge wildlife reserve.

  1. Бекіту

VOCABULARY

Write in the adjectives from the text as shown in the example. Try to guess their meanings from the text.
V Үйге тапсырма

Exercise 10

Тексерілді:

2 10 сынып



Сабақтың тақырыбы: Central Asia Trips

Сабақтың мақсаты: Экология тақырыбына оқушылардың сөздік қорын

молайту. Экология туралы сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: география

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “Central Asia Trips”.

  1. Жаңа сабақ

5. a) Pick out from the text words which show Asian way of life.

Example: yurt

b) How would you explain them to a foreigner?

Ex. Dome - a rounded top on a building or room.

Read the text once more and fill in the table "What do travellers do in Central Asia?"



Name ol the place

What a tourist can see

What a tourist can do

1.

2.

3.









6. Answer the questions.

Have you visited any of the places mentioned in the text?

If your answer is "Yes", did you like the place?

If your answer is "No", which of the places do you dream to visit? Why?

Choose one of the topics below and find out as many things as possible about the topic.

a) Silk Road b) Chu River c) Khiva d) Tamerlane e) Taj Mahal f) Registan Square
ІІІ. Пысықтау

Мәтінмен жұмыс

7. Read the text about the main airports of London.


HEATHROW



Heathrow is London's major airport. It was opened in 1929 as a small base for flight test, and became an international airport in 1946.

Over 40 million people pass through Heathrow each year and 1000 aircrafts
a day land and take off. More than 53000 people work at Heathrow airport.
There are 14 dogs which can smell drugs. There are four terminals. From
them you can fly direct to 85 countries. Heathrow is in the south - west
underground rail link which takes an hour to reach central London. There are
many robberies from passengers' luggage at the airport, and it is sometimes
called «Thiefrow».

  1. Бекіту

8. Cover the texts and fill in the missing number into the gaps.

  1. More than people work at Heathrow airport.

  2. Around ____ planes a day take off and land at Heathrow.


V Үйге тапсырма

Retell the text

Тексерілді:

3 8.09.10. 10 сынып



Сабақтың тақырыбы: ADVENTURE HOLIDAYS IN KAZAKHSTAN

Сабақтың мақсаты: Экология тақырыбына оқушылардың сөздік қорын молайту. Экология туралы сөйлеуге үйрету Табиғатты сүюге тәрбиелеу. Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: биология

Сабақ барысы: Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “ADVENTURE HOLIDAYS IN KAZAKHSTAN”.

  1. Жаңа сабақ

1. Read the introduction to the text "Adventure holidays" and fill in the gaps with the verbs in the box.
Many people today want ________ from it all and adventure in as near to natural conditions as possible. This is where sport and tourism______ an ideal combination for those who like ___ life to the full. The land­ scape around Almaty is so diverse that you can ______ mountain expe­ditions, horse riding, hiking, drive through the desert, canoeing and helicopter trips.

Пысықтау

2. Put near each activity "S" for "Sport", and "T" for "Tourism".

Compare your notes with other students and discuss the points where your opinions differ.

3. a) Work in three groups and see if you know the following words. Tick words you know.

canyon

erosion


sculptures



glaciation

rafting

gorge

plateau

Кері байланыс

4. Get into three groups A, B, C.

Group A — Read about the Charyn Canyon.

Group B — Read about the Turgen Gorge.

Group C — Read about the Singing Hill.

Read your texts and answer the questions about your place.
The Charyn Canyon. The beauty of Charyn is comparable with the Grand Canyon in Colorado, North America.

The Charyn Canyon is 80 km long. The bizarre shapes left by erosion and weathering will transport you to a fairy land of fantastical sculptures. The Canyon has preserved an ash-tree which survived glaciation. The Charyn River is perfect for white-water rafting.

5. Answer the questions.

  1. Where is the place you've read about situated?

  2. What is your place famous for?

  3. What is its size / length /height/depth?

  4. What can a visitor do (sports) or see there?

V Үйге тапсырма

Exercise 10

Тексерілді:
4 10 сынып

Сабақтың тақырыбы: ADVENTURE HOLIDAYS IN KAZAKHSTAN

Сабақтың мақсаты: Демалыс тақырыбына оқушылардың сөздік қорын

молайту. Демалыстар туралы сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: аралас

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “ADVENTURE HOLIDAYS IN KAZAKHSTAN”.

  1. Жаңа сабақ

SPEAKING
11. Work in three groups.

What is the most popular reason for travelling? Put the following in order of popularity.

Education

Getting away from problems

Curiosity

Health problems
GRAMMAR

а) Present Perfect

12. Read the dialogue between Gulnar and Zangar. They haven't seen each other for n long time.

Gulnar: Hello, Zangar:! I haven't seen you for ages!

Zangar; (iulnar! Is it you? We haven't seen each other for... Oh, five

years! How are you?

Gulnar: I'm line. And you?

Zangar: Very well! Do you still live in Almaty?

Gulnar No, I've moved to Astana!

Zangar: When did you do that?

Gulnar: About 2 years ago.

Zangar: Why did you go to Astana?

Gulnar Well, I've found a job that I like. T work for an oil company!

Zangar: Great! What about your brother?



    1. call on

    2. run into

    3. run over

    4. get along with

    5. look like
      0 look after
      g) come back
      h) keep on

    i) look for

    Пысықтау

a) Answer the questions. Verb forms in your answers are all Present Perfect.

  1. What has happened to Zangar?

  2. How do we know that Gulnar's going to stay in Astana?

  3. What does she say about her parents?

  4. Were there any changes in Zangar?




  1. Бекіту

Exercise 12 b.

V. Үйге тапсырма

Exercise 13
Тексерілді:

5 10 сынып



Сабақтың тақырыбы: TRANSPORT IN LONDON

Сабақтың мақсаты: Лондон тақырыбына оқушылардың сөздік қорын

молайту. Экология туралы сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: география

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “TRANSPORT IN LONDON”.

  1. Жаңа сабақ

LISTENING / SPEAKING

1. Listen to the text. Complete the diagram.

2. Read the definitions of the words.

vast adj - very large and wide

valley n - the land between hills or mountains

loch n - a lake

desolate adj - empty and looks sad without people in it

Listen to the text again. Write near each word or phrase the correct part of the British Isles. One is done for you.

1. beautiful countryside

2. fruit growing

  1. vast fields of wheat and potatoes
    ____East __ Anglia

  2. valleys and mountains

  1. Пысықтау

3. Write down with your neighbour 5 words that come to your mind when you hear "Transport in London".

Read the text and check your predictions.



TRANSPORT IN LONDON

1. Londoners are served by one of the most efficient and comprehensive transport systems in the world. Red double - decker buses, one of the most familiar symbols of London life run services from early morning to late in the evening. There are thirty all - night services too. Twelve of them are labeled "tourist routes". These services are easily identified by a yellow band which runs round the top deck, with destinations on the front which are also picked out in yellow. Buses should appeal to the practical tourist.

2. You don't see the sights of London from a tube train - except those splendid wall - paintings in the stations like Charing Cross., Tollenham, Courtoffers a good chance of getting to your destination in time. Road and Finsbury Park. But in a traffic congested city, the Underground
London Transport's nine - line underground system is surprisingly easy to follow. Fares on the underground are reasonable when compared to similar transport in oilier major cities throughout the world. British Rail runs into and out of central London. Most local rail services run at 20 to 30 minute interval and there are good tube and bus connections at the main stations.

V Үйге тапсырма

Exercise 3 Retell the text
Тексерілді:
6 10 сынып

Сабақтың тақырыбы: TRANSPORT IN LONDON

Сабақтың мақсаты: Лондондағы көліктер қозғалысы

тақырыбына оқушылардың сөздік қорын

молайту. Экология туралы сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: аралас

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “TRANSPORT IN LONDON”.

  1. Жаңа сабақ

SPEAKING

4, Answer the questions. Decide in pairs or in groups of 3-4 students.

  1. What words (adjectives) describe the transport system of your city /
    town?

  2. Are there special buses for tourists?

  3. What is the cheapest transport in your city / town?

  4. What is the quickest one?

  5. Do you have underground in your city?

  6. Do taxis in your city have more advantages or disadvantages?

Remember!

Degrees of comparison of adjectives:

  1. ~ er and ~ esl

  2. -ier and - iest

  3. more and most




  1. cleaner - the cleanest

  2. earlier- the earliest

  3. more beautiful - the most beautiful

  1. Пысықтау

7. Whiil dst' do you know about Wales? Fill the empty boxes, then walk around the dan and ffin mid get more information from others.

GRAMMAR

Will Im doing / will have done

H. KviuX Mm toiivcisiilinn between Omar and Kuralai.

Omar! Hollo, Kuralai! Would you like to come to my birthday tomor

row i

Kurulai: Thank you for invitation. I'd love to come but I'm too busy

now! Tomorrow I'll be working in the National Library all day. I'll be writing my report.

  1. Бекіту


We use will have + a past

participle (Future Perfect) for something that will be over in the future.



V Үйге тапсырма

Exercise 10

Тексерілді:

7 10 сынып



Сабақтың тақырыбы: When the Earth Erupts”.

Сабақтың мақсаты: Жер тақырыбына оқушылардың сөздік қорын

молайту. Экология туралы сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: география

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “When the Earth Erupts”.

  1. Жаңа сабақ

READING FOR INFORMATION

l. Study the notes.

VOLCANO ~ a mountain with a large opening (crater) at the top, through which melting rock (lava), steam, gases, etc., escape from time to time with explosive force from inside the earth.

An active volcano may explode at any time.

A dormant volcano is quiet at present. An extinct volcano has ceased to be able to explode.

The verb to erupt means to explode and pour out fire, and the action of erupting is called eruption.

When the earth erupts

2. Work in small groups.

How many of the following questions can you answer?

How is a volcano created?

What explodes from it to cause such destruction?

Is it possible to predict when a volcano will erupt?

What is magma?

What is lava?

What is tiltmeter?

Is a seismograph a man or a machine?

What does volcanology study?

Is there a positive side to volcanoes?

  1. Пысықтау

3. Discuss your answers as a class.

4. Read the texts and see how much of the information the class already knew.

1. A volcano is an opening, or vent, in the earth's surface from which molten rock and hot gases erupt - usually with tremendous force and disas­trous results.

The beginning of a volcano actually occurs deep within the earth's interior, where the temperature is extremely high. The greater the depth, the more intense the heat is. At 50 to 100 miles (80 to 160 kilometers) below the sur­face of the earth, the heat is so extreme that it melts rocks, forming a pasty liquid called magma. Mixed with the magma is gas produced by the melting of the locks. As the gas bubbles expand inside the magma, the liquid gradually rises through the earth.

  1. Бекіту

5. Comprehension check.

Are these sentences True or False? Justify your answers.


  1. Volcano eruption doesn't have ruinous results. [

  2. The heat depends on the depth of the reservoir. [

  3. Poisonous gas is also called magma. [


V Үйге тапсырма

Exercise 13
Тексерілді:

8 10 сынып



Сабақтың тақырыбы: When the Earth Erupts”.

Сабақтың мақсаты: Жер тақырыбына оқушылардың сөздік қорын

молайту. Экология туралы сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: география

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “When the Earth Erupts”.

Жаңа сабақ

Exercise 15. Look at the map of Kazakhstan and fill in the words north, west, east, south or their derivatives:

SPEAKING

16. Answer the questions in pairs.

  1. What is the climate of your country like?

  2. What part of the country do you live in ?

  3. Is the climate of the southern part different from the climate of the
    northern part? How?

  4. Are there temperature changes between winter and summer in your
    country?

  5. Do the variations in temperature within your country have an effect of
    the country's living standards?


VOCABULARY

17. Do you know the meanings of these words?

ice rain wind storm

air weather cloud water


  1. Пысықтау

18. Read these idioms. Use your dictionary to help.

A. on thin ice - in an unsafe or risky position; without much support.

B. rain one's brains - to try very hard to think of something.


  1. Бекіту


















.

V Үйге тапсырма

Exercise WRITING

20. Read these tasks and choose the one you like . Write your sentences.
Тексерілді:
9 10 сынып

Сабақтың тақырыбы: Step five. BALLOONING FOR FUN

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын

молайту. Ағылшын тілінде сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: биология

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “Step five. BALLOONING FOR FUN


  1. Жаңа сабақ

SPEAKING

1. Answer the questions in pairs.

Have you ever seen balloons in the sky?

Have you dreamt of flying?

Have you ever met a balloonist?

What are the balloons used for?

Are there any schools that teach ballooning in your country?

2. Can you explain the words and phrases?

  1. to go ballooning

  2. a student pilot

  3. an aeronaut

  4. a license

  5. hot-ai r balloon ing

  6. gas balloons

Consult a dictionary for the words you don't know.

3. Read the texts and match them with the titles below.

  1. Becoming a Balloonist

  2. Ballooning for Fun.

Ballooning today has gone full circle. In many ways it is back where it was two hundred years ago. The first balloons used hot air and were flown just for fun and the excitement of seeing earth glide by below. We are back at that point again.

Those who have been up in a balloon speak of the comradeship of sharing a unique experience with others. They talk of their feeling of complete de­tachment from things on the ground. Everything seems very far away. They are surrounded by silence broken only by the faint sound of a dog's barking or a train whistle from below, the balloon seems motionless, because it moves with the currents of air like a leaf on a stream. You cannot feel the wind.

At night the feeling of detachment and aloneness is even more profound. Many balloonists say they have a feeling of ecstasy while they are up in the air. When they arc back on the ground, their one desire is to go up again.

Those who sail the ocean with only the wind for power feel that they alone know the ways of the sea. Those who sail the sky propelled by the wind feel that they alone know the ways of the sky.

  1. Пысықтау

Exercise 4. The words that follow are taken from the articles you've just read.

  1. Бекіту

Exercise 5. Answer the questions.

  1. Үйге тапсырма

Exercise 19
Тексерілді:
10 10 сынып

Сабақтың тақырыбы: Step five. BALLOONING FOR FUN

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын

молайту. Ағылшын тілінде сөйлеуге үйрету.

Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сөйлеу тілін дамыту.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, грамматикалық карта

Пән аралық байланыс: биология

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “Step five. BALLOONING FOR FUN

  1. Жаңа сабақ


Match the poems with the right picture.

Exercise 12


Find a picture of a beautiful place and write a poem describing it. As a class pin your poems on the board and choose the best poem.


  1. Пысықтау

Каталог: ld
ld -> Шпаргалка на казахском языке по истории Казахстана 100 м қашықтыққа ұшатын, орақ тәрәздә құрал-бумеранг
ld -> Қош келдіңіздер!
ld -> Қазақ әдебиет пәніне тест сұрақтары
ld -> Сабақ: ана тілі Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Әліпенің атасы»
ld -> Қазақстан тарихы бойынша Ұбт шпаргалкалары а а. Иманов көтерiлiс отрядтарын қаруландыру үшiн – қару-жарақ шығаруды ұйымдастырды
ld -> Ақтқбе облысы Байғанин ауданы №3 Қарауылкелді орта мектебі
ld -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен" Мұғалімі: 3 "
ld -> Әнші- ақындар шығармашылығы
ld -> Есмағамбет Ысмайлов Баласы Қожағұлдың Біржан салмын, Адамға зияным жоқ жүрген жанмын
ld -> Өмірбаяны Хронология Қорытынды пайдаланған әдебиеттер


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет