Бұланды орта мектебі
«Айқұлақ және мидиялар. Олардың тіршілік орталары. Құрылысының ерекшеліктері. Қозғалуы. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбеюі. Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы»
тақырыбына арналған
ЖҰМЫС ДӘПТЕРІ
7а сынып оқушысы:
Пән мұғалімі: Адий Аманжол
2016- 2017 оқу жылы
Күні: 22 .11.16 ж 7а сыныбы Сабақ №22
Сабақтың тақырыбы: § Айқұлақ және мидиялар. Олардың тіршілік орталары. Құрылысының ерекшеліктері. Қозғалуы. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбеюі. Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың білім дағдысын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. Оқушылардың өзін – өзі дамуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін арттыру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа және табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру- 2 мин.
ІІ.Қызығушылықты ояту–10 мин.
-
Сурет
-
Ашық тест
-
Ұлулардың тұлғадан ерекше қатпарлы қабат түзіледі.
а) целом в) кутикула с) шапанша (мантия)
-
Қосжынысты ұлулар класы
а) бауыр аяқтылар в)қосжақтаулылар с) басаяқтылар
-
Ұлулардың зәр шығару мүшесі
а) жасыл түсті жүп без в) мальпигий түтікшелері с) бүйрек
-
Бауыраяқты ұлулар класының өкілі
а) тоспа ұлуы в) каракатица с) айқұлақ д) мидия
-
Тоспа ұлудың көзі қайда орналасқан?
а) ауызында в) қармалауыш ұшында с) қармалауыш түбінде д) басында
Жауабы: 1 2 3 4 5
-
Жабық тест
№
|
Бауыраяқты ұлулар класы
|
Сұрақтар
|
Қосжақтаулы ұлулар класы
| -
|
|
Түрлер саны
|
| -
|
|
Өкілі
|
| -
|
|
Бақалшағының пішіні?
|
| -
|
|
Тағы басқа түрлері
|
| -
|
|
Дене бөліктері нешеу, қандай?
|
| -
|
|
Мекен ортасы
|
| -
|
|
Қорегі
|
| -
|
|
Құрлықта мекендейді ме?
|
| -
|
|
Жұтқыншақ бар ма?
|
| -
|
|
Жұтқыншақтағы тіл деп аталатын ұсақ тісшелер бар ма? Ол не ?
|
| -
|
|
Алғаш пайда болған без
|
| -
|
|
Асқорыту жолдары
|
| -
|
|
Бауырдан бөлінетін сөл не деп аталады? Ол қайда ашылады?
|
| -
|
|
Тыныс алу мүшесі
|
| -
|
|
Қанның түсі
|
| -
|
|
Қанайналым жүйесі қандай?
|
| -
|
|
Қанайналым мүшелері?
|
| -
|
|
Жүрегі неше бөліктен тұрады?
|
| -
|
|
Бөліп шығару жүйесі
|
| -
|
|
Жүйке жүйесі
|
| -
|
|
Қозғалыс мүшесі
|
| -
|
|
Сезім мүшелері
|
| -
|
|
Жынысы
|
| -
|
|
Ұрықтануы
|
| -
|
|
Дамуы
|
|
ІІІ. Мағынаны тану-6 мин: Жұппен жұмыс
Тақырыпты бөліп беру: Өз бетімен оқиды. Сұрақтар беріледі де сұрақ бойынша дайындалады.
І жұп:
1-14 және 1-6 сұрақ бойынша дайындалу
ІІ жұп:
15-25 және 7-13
ІҮ. Сергіту сәті-2 мин : Дауысты дыбысты қолдың ырғағымен айту.
Ү. Ой толғаныс –20 мин
-
Кесте толтыру
№
|
Сұрақтар
|
Қосжақтаулылардың ерекшелігі
| -
|
Суды денесі арқылы өткізіп не істейді?
|
| -
|
Планктон деген не?
|
| -
|
Тағам ретінде пайдаланылады?
|
| -
|
Бақалшағынан не жасайды?
|
| -
|
Өте қауіпті зиянкес
|
| -
|
Бентос деген не?
|
| -
|
Отырықшы жәндік
|
| -
|
Кіру сифонының асқорыту қызметіне қатысуы?
|
| -
|
Кіру сифонының тыныс алу қызметіне қатысуы?
|
| -
|
Кіру сифонының көбею қызметіне қатысуы?
|
| -
|
Шығару сифонының қызметі?
|
| -
|
Бақалшақ жақтаулары қалай ашылып жабылады?
|
| -
|
Бақалшақ неден түзіледі, оны не астарлайды?
|
|
-
Қосжақтаулыұлулардың пайдасы бар ма?
ҮІ. Бағалау- 2мин: бірін бірі бағалауы
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру-1 мин: жұмыс дәптерін аяқтау
ҮІІІ. Кері байланыс- 2 мин
Кері байланыс парағы
Мені қызықтырғаны:-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Мені қуантқаны: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Мені қинағаны: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Достарыңызбен бөлісу: |