Бұланды орта мектебі
«Айқұлақ және мидиялар. Олардың тіршілік орталары. Құрылысының ерекшеліктері. Қозғалуы. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбеюі. Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы»
тақырыбына арналған
ЖҰМЫС ДӘПТЕРІ
7а сынып оқушысы:
Пән мұғалімі: Адий Аманжол
2016- 2017 оқу жылы
Күні: 22 .11.16 ж 7а сыныбы Сабақ №22
Сабақтың тақырыбы: § Айқұлақ және мидиялар. Олардың тіршілік орталары. Құрылысының ерекшеліктері. Қозғалуы. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбеюі. Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың білім дағдысын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. Оқушылардың өзін – өзі дамуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін арттыру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа және табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру- 2 мин.
ІІ.Қызығушылықты ояту–10 мин.
Сурет
Ашық тест
Ұлулардың тұлғадан ерекше қатпарлы қабат түзіледі.
а) целом в) кутикула с) шапанша (мантия)
Қосжынысты ұлулар класы
а) бауыр аяқтылар в)қосжақтаулылар с) басаяқтылар
Ұлулардың зәр шығару мүшесі
а) жасыл түсті жүп без в) мальпигий түтікшелері с) бүйрек
Бауыраяқты ұлулар класының өкілі
а) тоспа ұлуы в) каракатица с) айқұлақ д) мидия
Тоспа ұлудың көзі қайда орналасқан?
а) ауызында в) қармалауыш ұшында с) қармалауыш түбінде д) басында
Жауабы: 1 2 3 4 5
Жабық тест
№
|
Бауыраяқты ұлулар класы
|
Сұрақтар
|
Қосжақтаулы ұлулар класы
|
|
|
Түрлер саны
|
|
|
|
Өкілі
|
|
|
|
Бақалшағының пішіні?
|
|
|
|
Тағы басқа түрлері
|
|
|
|
Дене бөліктері нешеу, қандай?
|
|
|
|
Мекен ортасы
|
|
|
|
Қорегі
|
|
|
|
Құрлықта мекендейді ме?
|
|
|
|
Жұтқыншақ бар ма?
|
|
|
|
Жұтқыншақтағы тіл деп аталатын ұсақ тісшелер бар ма? Ол не ?
|
|
|
|
Алғаш пайда болған без
|
|
|
|
Асқорыту жолдары
|
|
|
|
Бауырдан бөлінетін сөл не деп аталады? Ол қайда ашылады?
|
|
|
|
Тыныс алу мүшесі
|
|
|
|
Қанның түсі
|
|
|
|
Қанайналым жүйесі қандай?
|
|
|
|
Қанайналым мүшелері?
|
|
|
|
Жүрегі неше бөліктен тұрады?
|
|
|
|
Бөліп шығару жүйесі
|
|
|
|
Жүйке жүйесі
|
|
|
|
Қозғалыс мүшесі
|
|
|
|
Сезім мүшелері
|
|
|
|
Жынысы
|
|
|
|
Ұрықтануы
|
|
|
|
Дамуы
|
|
ІІІ. Мағынаны тану-6 мин: Жұппен жұмыс
Тақырыпты бөліп беру: Өз бетімен оқиды. Сұрақтар беріледі де сұрақ бойынша дайындалады.
І жұп:
1-14 және 1-6 сұрақ бойынша дайындалу
ІІ жұп:
15-25 және 7-13
ІҮ. Сергіту сәті-2 мин : Дауысты дыбысты қолдың ырғағымен айту.
Ү. Ой толғаныс –20 мин
Кесте толтыру
№
|
Сұрақтар
|
Қосжақтаулылардың ерекшелігі
|
|
Суды денесі арқылы өткізіп не істейді?
|
|
|
Планктон деген не?
|
|
|
Тағам ретінде пайдаланылады?
|
|
|
Бақалшағынан не жасайды?
|
|
|
Өте қауіпті зиянкес
|
|
|
Бентос деген не?
|
|
|
Отырықшы жәндік
|
|
|
Кіру сифонының асқорыту қызметіне қатысуы?
|
|
|
Кіру сифонының тыныс алу қызметіне қатысуы?
|
|
|
Кіру сифонының көбею қызметіне қатысуы?
|
|
|
Шығару сифонының қызметі?
|
|
|
Бақалшақ жақтаулары қалай ашылып жабылады?
|
|
|
Бақалшақ неден түзіледі, оны не астарлайды?
|
|
Қосжақтаулыұлулардың пайдасы бар ма?
ҮІ. Бағалау- 2мин: бірін бірі бағалауы
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру-1 мин: жұмыс дәптерін аяқтау
ҮІІІ. Кері байланыс- 2 мин
Кері байланыс парағы
Мені қызықтырғаны:-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Мені қуантқаны: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Мені қинағаны: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Достарыңызбен бөлісу: |