Пәні: қазақ тілі
Күні:
Сабақтың тақырыбы:
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы
|
Мектеп: 31 мектеп-гимназия
«Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер әлемі
Биоалуантүрлілік.
«Қызыл кітапқа» енген жануарлар мен өсімдіктер
Синтаксис.Сөйлемнің тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелері
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
Ереман Жанаргуль Шурақызы.
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
О.8.2.4.1-тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық
стилдегі мәтіндердің тақырыбын,түрлерін (әңгімелеу,сипаттау
,талқылау) құрылымын салыстыра талдау.
Ә.Т.Н.8.4.4.2- тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелердің
сөйлем
жасаудағы өзіндік орнын,қызметін түсініп қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
«Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер туралы мәтіннің
ғылыми және
публицистикалық стилдегі
тақырыбын,түрлерін (әңгімелеу,сипаттау,талқылау)
құрылымын салыстыра алады.
-Тұрлаусыз және тұрлаулы сөйлем мүшелерінің сөйлем
жасаудағы
орнын,қызметін біледі.
|
Бағалау критерийлері:
|
Мәтіндердің тақырыбын,түрін (әңгімелеу,сипаттау,талқылау)
құрылымын
салыстыра талдайды.
Сөйлемді сөйлем мүшелерінің орнын сақтап құрастыра
алады.
|
Ойлау дағдысының деңгейі:
|
Түсіну,білу.
|
Тілдік мақсат:
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Қызыл кітап,
қызғалдақ,өсімдік,қорық,өсімдіктерді қорғау т.б
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
1. «Қызыл кітап» не үшін қажет?
|
2.Қызыл кітаптың пайдасы бар ма?
|
3.Не себепті пайдасы бар?
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел »жалпыұлттық идеясының
« Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік
мәселелерді шешуге жаһандық.тұрғыдан қатысуы»
құндылықтар негізінде қоршаған ортаны қорғау,өмір бойы
білім алу дағдысын қалыптастыру
|
Пәнаралық байланыс:
|
Биология,география
|
Алдыңғы оқу:
|
«Қызыл кітапқа» енген жануарлар
|
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Мозайка» әдісі.
Әр түрлі гүлдерді құрастыруға арқылы сынып үш топқа бөлінеді.
«Болжау»
Оқушылардың назарын бейнекөрсетілімге аударамын.
https://youtu.be/RXut_LkQSRw
Оқылым алдындағы жұмыс
«Интервью» тәсілі .
Сұрақтар:
1.Қазақстанда сиреп бара жатқан өсімдіктер қалай қорғалады?
2.Ондай өсімдіктер қанша және қандай түрлерін атар едіңіздер?
3.Не себепті бұл өсімдіктер жойылып бара жатыр?
4.Бұл өсімдіктердің жойылуының экологияға қандай әсері бар?
|
|
Ортасы
30 мин
|
I.Топтық жұмыс.
Оқылым тапсырмасы.
Топтарға тапсырма
1-мәтін
Грейг қызғалдағы (Регель қызғалдағы, Tulipa greigii) - далагүлділер
тұқымдасы,қызғалдақ туысына жататын көпжылдық пиязшықты өсімдік.Қаратау жотасында,Шу-Іле тауларында ,Қоржынтауда,Талас және Қырғыз Алатауында да кездеседі.Биіктігі 40-50 см.Сабағы жуан,түкті келеді.Жапырағы жалпақ таспа тәрізді,кейде жиегі иректеліп,үстінгі бетінде қою күлгін таңбалары болады.Гүлі дара,қызыл,қызғылт сары түсті көктемде гүлдейді.Тұқымы арқылы және вегетативті өсімдік (өсмді) жолмен көбейеді.Жемісі –қорапша.Грейг қызғалдағы-өте әдемі, сәнді өсімдік.Қазір Ақсу-Жабағылы қорығында
сақталған.Алматы,Қарағанды,Жезқазған ботаникалық бақтарында қолдан өсіріледі. Грейг қызғалдағы өте сирек кездесетін түр болғандықтан қорғауға алынып,Қазақстанның «Қызыл кітабына» енгізілген.
2-мәтін
Қызыл кітап- бұл қауіп-қатер дабылы.Түрдің бұл кітапқа енгізілуі,оған ерекше көңіл бөлу керек екендігін білдіреді,көбіне арнайы қорғау шаралары қажет,әйтпесе түрдің мүлдем жоғалып кетуі мүмкін.Қазақстан үкіметі1978 жылдың қаңтарында Қызыл кітапты құру туралы қаулы шығарды.Мүк,қына,саңырауқұлақтарды қосқанда,құрамында 300 түрден аса өсімдіктер бар кітап,1981 жылы академик Б.А.Быковтың жетекшілігімен жарық көрді.
Қызыл кітапқа енгізілген өсімдік ерекше қорғауға алынады.
«Сипаттау кестесі»
Мәтін
|
Тақырыбы
|
Стилі
|
Түрі
|
Сипаттама
|
Тілдік
ерекшелік
|
1
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
Дискриптор
Мәтін тақырыбын,стилін ,түрін ажыратады,сипаттама береді.
Мәтінді салыстырады.
Қ.Б. Сингвич әдісі
II.Жұптық жұмыс
2-тапсырма
Берілген суреттер және мәтіндегі мәліметтер бойынша қоршаған ортаны қорғау,өсімдіктерге қамқорлық көрсетуге арналған алты кеңес құрастыру
Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін ажыратып,сөйлем мүшесіне талдау
«Адамзатқа алты кеңес» әдісі
Дискриптор:
Сөйлемнің тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелерін қатыстырып сөйлем жазады.
Тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелерді ажырата алады.
Сөйлем мүшесіне талдай алады.
Қ.Б: «Екі жұлдыз,бір тілек»
|
|
|
Соңы
5 мин
|
Кері байланыс:
Оқушы бүгінгі өткен тақырып екі жақсы пікір ,бір ұсыныс бойынша береді.
|
|
Қосымша мәлімет:
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
|
|
|
|
Рефлексия 1.Тапсырмаларды орындау барысында қиындық тудырып отырған оқушыларға қолдау көрсетіледі
2.Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай сараланады.
3.Көмек қажет ететін оқушыларға жұптық әдіспен көмек көрсетіледі.
|
Қ\БТоптық бағалау(«Сингвич» әдісі)
Қ\БЖұптық бағалау(«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі)
Оқушылар бірін-бірі жұпта,топта бағалайды.
Оқушылардың дұрыс жауабына мадақтау сөздермен қолдау көрсетемін,жетілдіретін тұстарын ауысша айтып отырамын.
Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың жұмыстарын бағалайды және ұсыныс береді.
Оқушылар әр тапсырмада көрсетілген дискрипторлар бойынша өзін-өзі бағалайды.
|
Биология,география
«Қызыл кітапқа»
енген
өсімдіктерді
қорғау.
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|