Тақырыбы:
|
Дінтану ғылымының қалыптасуы мен дамуы
|
Мақсаты:
|
Оқушылардың дінтану ғылымының айналысу саласы туралы білімдерін қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Есте сақтау, талдау, ой қорыту дағдылары одан әрі жетіледі.
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер:
|
Миға шабуыл, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, топтастыру,
|
Қолданылатын ресурстар:
|
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат.
|
Сабақ барысы:
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушылардың әрекеттері
|
Ұйымдастыру кезеңі:
| | |
Үй тапсырмасы
|
Сұрақ-жауап:
Адам бойындағы ең басты қасиеттерді атаңдар.
Діннің мәні неде?
Діннің анықтамасы қандай?дәстүр деген не?
|
Оқушы сұрақтарға жауап береді
|
Білу.
Миға шабуыл
|
Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды, жауаптарың тыңдайды:
Діннің пайда болуы жайлы қандай тұжырымдардың барын анықтаңдар. Оны кесте түрінде жазыңдар
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланады
дәптермен жұмыс жасайды
|
Түсіну.
Ой қозғау
|
Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағыт береді.
Дінтану ғылымының шығу тегін анықтаңдар:
..............................
.............................
|
Оқушы оқулық мәтінін пайдалана отырып, өз бетінше тапсырманы орындайды.
|
Қолдану.
Сызбалау
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды,қадағалайды:
Діндердің жіктелуі
|
Оқушы тапсырманы орындайды
мәтінмен жұмыс атқарады
кесте толтырады
|
Талдау.
Өздік жұмыс Топтастыру
|
Оқушыға сұрақ қояды, атқарған қызметін бақылайды
Дінтану ғылымы
|
Философия Дін философиясы
|
Діндер тарихы
|
|
|
|
|
Мұғалімнің тапсырмасын
орындайды
Өзінің жауаптарын дәлелдейді
|
Жинақтау(синтез)
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі:
Теология ғылымы қазіргі кезде қажет пе? Ойларыңды дәлелдендер.
|
Хикмет дәптерімен жұмыс, Н. Ә. Назарбаевтың сөзін жазады
Сыни тұрғыдан ойланады
Дәптермен жұмыс жсайды
|
Бағалау.
эссе
|
Оқушыға эссе жазу тапсырмаы беріледі:
Қазақстанның болашақ азаматы ретінде бүгінгі тақырып туралы сенің жеке көзқарасын қандай?
|
Тақырып бойынша эссе жазады
|
Рефлексия
|
Кері байланыс,
Бағдаршам арқылы бағалау
|
Оқушы бағалау парағын толтырады
мұғаліммен кері байланыс орнатады
|
Үй жұмысы
|
5 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер.
|
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады.
|