Тақырыбы : Білім беру жолының мәні рефлекция



Дата08.09.2017
өлшемі145,48 Kb.
#31508
Тақырыбы :  " Білім беру жолының мәні - рефлекция  . (коучинг жоспары)

Мақсаты :  Қазақстандағы  мұғалімдердің  білім саласын  дамытуда  Кембридж  университетінің бағдарламасы  аясында  қалыптасқан оқытудағы жаңа тәсілдерді  өз   тәжірибесінде қолдану арқылы  оқу үдерісінің даму деңгейін  қалыптастыру. Күнделікті сабақты жоспарлау барысында қажетті     критерийлерді  меңгертуге ықпал ету. Топпен ынтымақтаса ықпалды жұмыс жасауға дағдыландыру..
Күтілетін нәтиже: Оқыту процесін ұйымдастыру барысында   кездесетін түрлі қиындықтарды жеңе білу мақсатында психолог пен ұстаздар арасындағы ынтымақтастық.  Оқытудың жеті модулін сабақ барысына кірістіре білуге бағыт беру.

Негізгі (түйінді)  идеялар: Топпен ынтымақтаса жұмыс жасаудың заман қажеттілігі екенін ұғынады.
Күні: 20.10. 2015 жыл



Коучинг

кезеңдері




Қолданатын

әдіс-тәсілдер




Уақыты


Коучтің

іс-әрекеті





Коучинг

қатысушы-

лардың іс-

әрекеті


ресурстар

Күтілетін

нәтиже


1

Ұйымдастыру


Тренинг

«Жылы жүрек – жақсы тілек »



2 мин

Қатысушылардың бір біріне комплимент айтуын сұрайды

Әр жұп бір біріне комплимент айтады.




Ынтымақтастық орнайды

2

Топқа бөлу




2 мин

Түрлі түсті конфеттер арқылы топқа бөлу.


Мұғалімдер бірдей түстері арқылы 4 топқа бөлінеді




Ынтымақтастық байланыс орнайды.

4

«Топтастыру»

Ой қозғау


10 мин

«Жаңартылған білім беру аясында мұғалімдерді кәсіби қолдау заман талабы »

1 топ Топтық ереже құрастыру

2 топ мінсіз мұғалім қандай болады

3 топ Мәдениет дегніміз не? Постер құру ұсынылады.



Әр топ өз

тапсырмаларына

тұжырымдама

құрастырады.

«Жәрменке » әдісі арқылы үздік таныстырылымды сатып алу ұсынылады

«Итервью » әдісі сұрақтарға жауап беру



АКТ,түрлі-түсті магниттер

Топта отыра өз пікірлерін айтады, қорытынды жасауға үйренеді.

Топтық жұмыстың қарқынды өтуіне ықпал етеді, белсенді түрде қатысады.



6

«Әлем өзгергендіктен, сіз өзгересіз, және қазіргі сәтте өзгеріссіз қалу өте қауіпті екенін білесіз. Сіз әлемді өзгерту - жалпы өзгеріс болдыру үшін мұғалім болдыңыз.

С.Бич



Презентациялық таныстырылым

7 мин

Бір сабақ үлгісі бойынша таныстырылым жасау

Мұғалімдер таныстырылым бойынша ойларын айтады.




Мұғалімдер туралы қорытынды жасау.

7

Сергіту сәті

«Зиенді ортаға салайық »

2 мин




Жай музыка ойналып турады.Мұғалімдер нұсқаулық бойынша жұмыстанады




Мұғалімдер серпіледі.

9


Түйенді ой

«Бәрі – өз қолыңда »








Мұғалімдер жеке жұмыстанады.

А4 қағазы

Мұғалімдер өзара ой бөліседі.

11

Рефлекция. Қорытынды.


Кері байланыс

5 мин

СМС:Менің алған әсерім…


Стикерге жазу арқылы әсерін білдіреді.

Стикерлер







Тақырыбы

1-сабақ: Оқытудағы кедергілерді анықтау. Жас ерекшеліктері проблемаларын жеңу мақсатындағы педагогикалық тәсілдерді таңдау және нақтылау

2-сабақ: Оқушылардың қабілеттері және оқуға жағымды көзқарастары

Мақсаты

Оқытудағы кедергілерді анықтай білуге үйрету және жас ерекшеліктері проблемаларын жеңу мақсатындағы педагогикалық тәсілдерді таңдауға, нақтылауға бағыт беру

Оқу нәтижесі

Мұғалімдер өздерінің тәжірибесі негізінде кедергілерді азайтудың әдістерін әзірлейді.

Түйінді идея

Сынып жағдайында оқытудағы кедергілерді білу. Оқушыларды оқытудың тиімділігін қалыптастыруға ықпал ететін факторлар. Оқушылардың оң көзқарастары мен оң күйі оқу үдерісінің сапасына белгілі бір жағдайда әсер етеді.

Сабақтың барысы

Тренердің іс- әрекеті

Мұғалім іс- әрекеті

10 минут

«Сандар» тренингі арқылы ширату жаттығуларын орындату. 1-2-ге саналу арқылы 2 топқа бөлінеді

Қатысушылар сандар бойынша нұсқаушы берген бұйрығы бойынша қозғалыстар орындау қажет


5 минут

Миға шабуыл

«Мақсатқа ұмтылған торай» видиоролигін көрсетіп ашық сұрақ қою арқылы тақырыпқа әкелу

Мұғалімдер сұрақ төңірегінде өз ойларын ортаға салады.

Мағынаны тану

Жұппен жұмыс

45 минут

Топпен жумыстану



«Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту мен оқу» модулі бойынша ресурстарды ұсынылады.
1-топ: Оқушы жадысын дамыту.(Мәтін оқытып, есте сақтаған сөздерін айтқызу,тақтаға сурет ілу,алып тастап сурет салдырту т.б)

2-топ: Пайымдау қабілетін арттыру.( Заттың ұқсастығы мен айырмасын ажырату,ойды жалғастыру арқылы т.б)


Екі топ бірін-бірі формативті бағалайды (екі жұлдыз, бір ұсыныс; бағдаршам)

Жұптар салыстыру жұмысын жүзеге асырады

Жұптар 4-4-тен бірігіп топ құрайды.
Таныстырылыммен таныстыру

Оқушыларға оқудағы кедергілерді жеңуге қалай көмектесу керектігі мәселелері бойынша мұғалімдерге кеңес беру



Әр топ берілген ресурсты оқып шығып, сабақ барысында қолданылатын «Әдіс-тәсілдер» жинағынан оқушының жас ерекшелігіне сай сабақтың 3 кезеңінде қолдануға болатын немесе өз тәжірибесінде қолданып жүрген үш тәсілді ұсынады.

Топтар бір-бірін бағалайды



Кері байланыс

10минут

« Бір сөйлем» әдісі

Қатысушылар өздері бүгінгі сабақтан әсерін стикерге жазып тақтаға іледі.

10 минут


«Жылан» тренингін өткізу.

Мақсаты: кедергілерді жеңе білу керек, алға ұмтылу қажет

Қатысушылар қатар-қатар турады, бас жағы соңғы жақтағы қатысушыны ұстап алу керек

жеткізу керек.



10 минут

Миға шабуыл

Таныстырылым: Тәжірибені өзгерту

Өзгеріс не үшін қажет?




Мұғалімдер өз ойларын салады

Мағынаны тану
35 минут
Топпен жұмыстану




Двектің зерттеуі ресурсы ұсынылады

Оқушылар өздері туралы не ойлайды


Ақыл-ой қабілеттері шектеулі деп ойлайтын оқушыларға қалай көмектесуге болады?
К.Двек сауалнамасын орындау


Берілген мәтінмен таныса отырып топта талқылайды, жалпы талдау жүргізіледі

Сұрақтарға жауап береді

Сауалнама толтырады, жалпы талқылау жүргізіледі




Кері байланыс

10минут

«Sinkuein немесе бес жолды өлең стратегиясы»

«Оқушылардың қабілеттері» тақырыбына бес жолды өлең құрастырады.

Рефлексия

10минут

« Мен үшін бүгін ... құнды болды, себебі» әдісі


Тақырыбы :    Жаңа әдіс – тәсілдердің тиімділігі.

(коучинг жоспары)



Мақсаты :  Қазақстандағы  мұғалімдердің  білім саласын  дамытуда  Кембридж  университетінің бағдарламасы  аясында  қалыптасқан оқытудағы жаңа тәсілдерді  өз   тәжірибесінде қолдану арқылы  оқу үдерісінің даму деңгейін  қалыптастыру. Күнделікті сабақты жоспарлау барысында қажетті     критерийлерді  меңгертуге ықпал ету. Топпен ынтымақтаса ықпалды жұмыс жасауға дағдыландыру..
Күтілетін нәтиже: Оқыту процесін ұйымдастыру барысында   кездесетін түрлі қиындықтарды жеңе білу мақсатында психолог пен ұстаздар арасындағы ынтымақтастық.  Оқытудың жеті модулін сабақ барысына кірістіре білуге бағыт беру.

Негізгі (түйінді)  идеялар: Топпен ынтымақтаса жұмыс жасаудың заман қажеттілігі екенін ұғынады.
Күні: 07.09. 2015 жыл



Коучинг

кезеңдері




Қолданатын

әдіс-тәсілдер




Уақыты


Коучтің

іс-әрекеті





Коучинг

қатысушы-

лардың іс-

әрекеті


ресурстар

Күтілетін

нәтиже


1

Ұйымдастыру


Тренинг

«Комплимент»



2 мин

Қатысушылардың бір біріне комплимент айтуын сұрайды


Әр жұп бір біріне комплимент айтады.




Ынтымақтастық орнайды

2

Топқа бөлу




2 мин

Сурет қиындылары арқылы топқа бөлу.

Күз айына байланысты суреттер



Мұғалімдер  Сурет қиындыларын біріктіру арқылы

4 топқа бөлінеді



А3 қағазы

Ынтымақтастық байланыс орнайды.

4

«Топтастыру»

Ой қозғау


10 мин

«Белсенді оқытудың қандай тәсілдерін білісіңдер?»


Әр топ өз

тапсырмаларына

тұжырымдама

құрастырады.




АКТ,түрлі-түсті магниттер

Топта отыра өз пікірлерін айтады, қорытынды жасауға үйренеді.

Топтық жұмыстың қарқынды өтуіне ықпал етеді, белсенді түрде қатысады.



6

«Әлем өзгергендіктен, сіз өзгересіз, және қазіргі сәтте өзгеріссіз қалу өте қауіпті екенін білесіз. Сіз әлемді өзгерту - жалпы өзгеріс болдыру үшін мұғалім болдыңыз.

С.Бич



Презентациялық таныстырылым

7 мин

Мектепбіміздегі ІІІ деңгей бітірген мұғалімдердің сабақтарынан таныстырылым жасайды.

Мұғалімдер таныстырылым бойынша ойларын айтады.




Мұғалімдер туралы қорытынды жасау.

7

Постр құру




5 мин

«Сіз үшін жаңашыл сабақ қандай болады?»

Мұғалімдер жаңа сабақ үлгісін көрсетеді.




Мұғалімдер өзара ой бөліседі.

8

Сергіту сәті

«Кел билейк қимылдай»

2 мин




Мұғалімдерді билету




Мұғалімдер серпіледі.

9


Түйенді ой









Мұғалімдер жеке жұмыстанады.

А4 қағазы

Мұғалімдер өзара ой бөліседі.


Бағалау

«Блов ағашы»

2 мин




Мұғалімдер оздерінің әсерлерімен бөлісіп,өз – өздерін бағалайды.































11

Рефлекция. Қорытынды.


Кері байланыс

5 мин

«Менің алған әсерім…»

1.Коучингтен алған әсеріңіз?

2.Өз әдіс – тәсілдеріңізге әсері болдыма?

3.Болашақта осындай коучингте қандай мәселе ұсынар едің.



Стикерге жазу арқылы әсерін білдіреді.

Стикерлер



«Менің алған әсерім…»



Коучингтен алған әсеріңіз?

Өз әдіс – тәсілдеріңізге әсері болдыма?


Болашақта осындай коучингте қандай мәселе ұсынар едің.









«Менің алған әсерім…»

Коучингтен алған әсеріңіз?

Өз әдіс – тәсілдеріңізге әсері болдыма?


Болашақта осындай коучингте қандай мәселе ұсынар едің.









«Менің алған әсерім…»

Коучингтен алған әсеріңіз?

Өз әдіс – тәсілдеріңізге әсері болдыма?


Болашақта осындай коучингте қандай мәселе ұсынар едің.









«Менің алған әсерім…»

Коучингтен алған әсеріңіз?

Өз әдіс – тәсілдеріңізге әсері болдыма?


Болашақта осындай коучингте қандай мәселе ұсынар едің.











Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет