Тақырыбы
|
Бірінші дүниежүзілік соғыс
|
Сілтеме
|
Жоспар
|
Мақсаты
|
1.Адамзатқа қайғы-қасірет әкелген бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы туралы мағлұмат алады;
2.Соғыстың басталу себептерін және оның қайшылықтарын біледіі;
3.Өз бетінше жұмыс істеу дағдылары қалыптасады.
|
Күтілетін нәтиже
|
1.Соғыстың болу себептерін және оның мақсаттарын түсінеді;
2.Бірінші дүниежүзілік соғыстың барысы жайлы қорытынды жасай алады.
|
Түйінді идея
|
І Дүниежүзілік соғыстың салдары туралы нақты ой айта алады.
|
Оқушының іс-әрекеттері
|
. Жеке,жұптық және топтық негізде тапсырмаларды орындайды;
Топта бірлесіп оқиды.
|
Сабақтың типі
|
Аралас сабақ
|
Әдісі
|
Түсіндірмелі, топпен жұмыс,сұрақ-жауап,
|
Көрнекілігі
|
Дүниежүзінің саяси картасы, слайдтар, үлестірмелі материалдар
|
Сабақтың барысы
|
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ.Жаңа сабақ
ІV Қорытынды
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу (2 мин)
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру (14 мин)
1.Оқу материалының ең негізгісін кестенің «Негізгі мазмұнына» түйіндеу
2.«Ықпал етуші факторлар» топ болып жұмыс істеу.
3..Проблемалар.Дәптермен жұмыс.
Тақырыбы
|
ХХ ғасырдың басындағы халықаралық қатынастар
|
Негізгі мазмұны
|
|
Мәліметтерді талдау
|
|
Ықпал етуші факторлар
|
|
Проблемалар
|
|
Үй тапсырмасын қалай түсінгендерін бағдаршам арқылы бағалау
ІІІ Жаңа сабақ.Тұсаукесер (7 мин)
Соғыстың сылтауы:Австрия-Венгрия тағының мұрагері Франц-Фердинандтың өлтірілуі
Соғыстың сипаты: Империалистік,басқыншылық
Қатысушы жақтар: Антанта-Үштік одақ
Топтық жұмыс. Ерекшеліктерін табу (15 мин)
1-топ Германияның және оның одақтастарының көздеген мақсаты
2-топ Антанта елдерінің көздеген мақсаты
3-топ Алғашқы соғыс қимылдары
Топ оқушылары өз жұмыстарын екі жұлдыз,бір ұсыныс арқылы бағалайды
Қорытынды . Негізгі шайқастар хронологиясын жасау (7 мин)
Негізгі шайқастар
|
Барысы
|
Марна
|
|
Верден
|
|
Жаңа сабақты қалай түсінгендерін бағдаршам бойынша бағалау
Үйге тапсырма: І дүниежүзілік соғыс
Тақырыбы
|
Cоғыстан кейінгі әлемді қайта құрудың Версаль-Вашингтон жүйесі
|
Сілтеме
|
Жоспар
|
Мақсаты
|
1.Адамзатқа қайғы-қасірет әкелген бірінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары туралы түсіндіру;
2.Версаль-Вашингтон жүйесінің құрылымы және оның баянсыздығы туралы өзіндік ой-пікірлерін қалыптастыру;
3. Тарихи оқиғаларға өз бетінше баға беруге үйрету.
|
Күтілетін нәтиже
|
1. Тарихи оқиғаларға өз бетінше баға беруге үйренеді;
2. Тақырып жайлы өздерінің ой-пікілері қалыптасады.
|
Түйінді идея
|
Версаль-Вашингтон жүйесінің мәнін білу
|
Оқушының іс-әрекеттері
|
. Жеке,жұптық және топтық негізде тапсырмаларды орындайды;
Топта бірлесіп оқиды. Сұрақтарға толық жауап береді.
|
Сабақтың типі
|
Аралас сабақ
|
Әдісі
|
Түсіндірмелі, топпен жұмыс,сұрақ-жауап,
|
Көрнекілігі
|
Дүниежүзінің саяси картасы, слайдтар, үлестірмелі материалдар
|
Сабақтың барысы
|
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ.Жаңа сабақ
ІV Рефлексия
|
І Ұйымдастыру кезеңі. (2 мин) АҚШ, Ұлыбритания, Франция туларының түсіне сәйкес оқушыларды үш топқа бөлу
ІІ Үй тапсырмасы.(10 мин) Төмендегі тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру
1.І дүниежүзілік соғыстың себептері
2.Мақсаты
3.Соғысушы жақтар
4.Соғыс хронологиясы
5.Соғыстың аяқталуы
Үй тапсырмасын қалай түсінгендерін бағдаршам бойынша бағалайды
ІІІ Жаңа сабақ. Презентация.(7 мин)
АҚШ
Англия
Франция
Париж бітім конферениясы
1.Топпен жұмыс. Постер қорғау (12 мин)
1-топ Конференцияның негізгі мақсаты
2-топ Ұлттар Лигасын құру
3-топ Вашингтон конференциясы
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» арқылы бағалау
2.Картамен жұмыс (10 мин).(жұп түрінде). Әлем картасының жобасын жасау
Өзара бағалау
Даталармен жұмыс (4 мин)
1919 ж.--------------------------------------------------------------------------
1921ж.---------------------------------------------------------------------------
1922 ж.--------------------------------------------------------------------------
1929-33 ж.-----------------------------------------------------------------------
Рефлексия (2 мин)
ІҮ Үйге тапсырма:§ 2 оқу
Тақырыбы
|
Ұлыбритания
|
Сілтеме
|
Жоспар
|
Мақсаты
|
1.20-30 ж.аралығындағы Ұлыбританияның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуы туралы мағлұмат беру;
2.Елде жүргізіліп отырған ішкі және сыртқы саясаттың мәнін ұғындыру;
3.Өз бетінше жұмыс істеу дағдылары қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтиже
|
1.Әртүрлі тапсырмалар орындау арқылы Ұлыбритания жайлы мағлұмат алады.
2. Елдің ішкі және сыртқы жағдайымен танысады.
|
Түйінді идея
|
Англия үкіметінің саясатын түсіну
|
Оқушының іс-әрекеттері
|
. Жеке,жұптық және топтық негізде тапсырмаларды орындайды;
Топта бірлесіп оқиды.
|
Сабақтың типі
|
Аралас сабақ
|
Әдісі
|
Түсіндірмелі, топпен жұмыс,сұрақ-жауап,
|
Көрнекілігі
|
Дүниежүзінің саяси картасы, слайдтар, үлестірмелі материалдар, тірек сызбалары.
|
Сабақтың барысы
|
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ.Жаңа сабақ
ІV Рефлексия
|
І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар АҚШ, Франция, Англия болып үш топқа бөлінеді.(2 мин)
ІІ Үй тапсырмасы. (15 мин)
Конференция атауы
|
Өткізілген уақыты
|
Қаралған мәселелер
|
Париж
|
1919 ж.
|
Германиямен бітім шартын дайындау
|
Вашингтон
|
1921-1922 ж.
|
Париж шартының шешімдерін қайта қарау
|
Әр топтың презентациялары:
1-топ. «Төрт держава келісімі»
2-топ. «Бес держава келісімі»
3-топ. «Тоғыз держава келісімі»
Критерий бойынша бағалау.
ІІІ Кіріспе. (7 мин)
Ұлыбританияның бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі жалпы жағдайына шолу жасау.
Топпен жұмыс. Тірек сызба жасау. (15 мин)
АҚШ тобы: Ұлыбританияның АҚШ-пен қарым-қатынасы.
Франция тобы: Ұлыбританияның Франциямен қарым-қатынасы.
Ұлыбритания тобы: Елдің ішкі жағдайы
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс » арқылы бағалау.
Топтастыру. (5 мин)
Рефлексия. (3 мин) . Бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісу
Үйге тапсырма: § 3 оқу.
Достарыңызбен бөлісу: |