Тақырыбы: Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу Пән мұғалімі: Абдрешова Жанар Бахытқызы Сыныбы: 8



Дата21.12.2023
өлшемі441,78 Kb.
#198209
түріСабақ

Қосақ негізгі мектебі


Тақырыбы: Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу
Пән мұғалімі: Абдрешова Жанар Бахытқызы

Сыныбы:8
Ашық сабақ
Оқу мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
8.2.2.6 Рационал теңдеулерді шешу;
Рационал теңдеулер тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге үйренеді
Бағалау критерийлері:
Тілдік мақсат:
1.Теңдеуге кіретін бөлшектің ортақ бөлімін тауып,ортақ бөлімге келтіреді.
2.Алымдарын теңестіру арқылы бүтін рационал теңдеуді алып, шыққан теңдеуді шешеді.
3. Шыққан түбірдің ішінен бөгде түбірді алып тастайды.
Квадрат,келтірілген квадрат,биквадрат, бөлшек-рационал теңдеулер.Виет теоремасы, дискриминант, түбірлерінің формуласы
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы оқу
Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу
География және физика
Квадрат теңдеу,биквадрат теңдеу, Виет теоремасы
Сабақтың басы
Жағымды ахуал туғызу
“Шаттық шеңбері” әдісі
Оқушылыр бір-бірінің қолынан ұстатқызып, шеңберде тұрып бір-біріне жақсы тілек айтқызу
Белсенді әдіс -тәсілдер
“Көршіңді тексер”
“Қарлы кесек”
“Ойлан-жұптас-бөліс”
“Ойлан тап?”
“Біліміңді шыңда”
“Көршіңді тексер” әдісі, жұппен жұмыс. Үйге берілген есепті бір-бірінің дәптерлерін алып тексеріп дұрыс болмаған жағдайда нұсқау береді. Интербелсенді тақтада есептердің дұрыс жауабы көрініп тұрады.
№10.1
1)0;1
2)3
3)1;-1/2
4)-27;-1
5)1,5
6)0; 1/6
“Қарлы кесек”
Сұрақтар қоямын, қарлы кесекті қағып алған оқушы жауап береді. Егер жауап бере алмаса , қарлы кесекті басқа оқушыға береді
  • Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?
  • Квадрат теңдеудің қандай түрлерін білеміз?
  • Квадрат теңдеудің қандай жағдайда а) бір түбірі болуы; ә) екі түбірі болуы;б) түбірі болмауы мүмкін
  • Бөлшек-рационал теңдеуді шешу алгаритмі?

Күтілетін нәтиже, оқушы квадрат теңдеудің қасиеттерін еске түсіреді.Әрине бұл өз кезегінде теңдеуді шешуде үлкен рөл атқарады
«Ойлан-жұптас-бөліс» белсенді әдісі(тапсырманы алдымен жеке,сосын жұбымен талдай отырып орындайды. Жауаптарын келесі жұптармен бөліседі.)
Квадрат теңдеудің түбірлерін тауып, осы санға қатысты мақал мәтел айту керек
1-топ._2-топ'>1-топ.
2-топ
Дескриптор:
-теңдеуді шешеді
-теңдеудің түбірін анықтайды
-түбірге сейкес мақал-мәтел айтады
Сабақтың ортасы
“Ойлан тап? топтық жұмыс”
(Топтарға тапсырма беріледі, шешуін тақтаға шығып, әрбір оқушы түсіндіріп, қорғайды)
1-топ
Дескриптор:
-теңдеуді шешеді
-теңдеудің түбірін тауып
-бөгде түбірді анықтау керек
2-топ
Бағалау: “Бағдаршам” әдісі арқылы
«Біліміңді шыңда» (жеке жұмыс сабақты жинақтайды)
Тест тапсырмаларын орындау.
(х+1)/(х+4) =2/(х+4)
А) 1 В) 0 С) -1 Д) -4
2у/(у-5) = 5/(у-5)
А) 1 В) 2,5 С)-2 Д) -2,5
3) х2 х
х2-9 х2-9
А) 0;1 В)1;-1 С) 0; -1 Д) 1;2
4) 16 х2
х2-1 х2-1
А) 4;-4 В)0; 4 С) 0; -9 Д) -2;2
Дескриптор:
-Теңдеуге кіретін бөлшектің ортақ бөлімін тауып,ортақ бөлімге келтіреді.
-Алымдарын теңестіру арқылы бүтін рационал теңдеуді алып, шыққан теңдеуді шешеді.
- Шыққан түбірдің ішінен бөгде түбірді алып тастайды.
Саралау тәсілдері:
Тапсырма
Диалог және қолдау көрсету
Қарқын
Бағалау
Оқу материалының көлемі бойынша тапсырмалар сарапталған.Оқушылардың алға ілгермеуіне мүмкіндік беретін беретін үлестірмелі тапсырмалар бар.
Оқушылардың көбі бөлшек-рационал теңдеулерді шеше алады. Бірақ кейде қателеседі сондықтан ол оқушыларға бағыт-бағдар беремін.
Кейбір оқушылар теңдеулердің шешімін дұрыс әрі тез табады. Мұндай оқушыларға қиындығы жоғары есептерден тапсырма беремін(үлестірме материал).
Оқушылар үнемі бағаланып отырады және қажеттіліктеріне қарай үнемі түзетіліп отырады
Сабақтың соңы
“Ашық микрафон” әдісі арқылы сабақты қортындылаймын
“Сұрақтар бар қорап” әдісі арқылы кері байланыс жасаймын
Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақта талқыланады.
Үйге тапсырма:№10.15
Үй тапсырмасына байланысты оқушыларға нұсқау беріледі
Назар
аударғандарыңызға
рахмет!

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет