Тақырыбы: Генетиканың маңызы. Денсаулық сақтаудың генетикалық проблемалары Мақсаты



Дата10.06.2017
өлшемі49,58 Kb.
#18356
түріСабақ
Тақырыбы: Генетиканың маңызы. Денсаулық сақтаудың генетикалық проблемалары

Мақсаты: Әрбір оқушының жеке тұлғалық қасиеттерін ашу, және пәнге деген қызығушылықтары мен ізденіс бейімділігіне көмек беру.

Міндеті:

  • барлық оқушының сабаққа белсенді қатысуын қамтамасыз ету үшін деңгейлік тапсырмалар арқылы оқыту;

  • өз ойын жеткізу, өзіндік таңдау жасауына мүмкіндік тудыра отырып, оқушының танымдық және шығармашылық қабілетін дамыту;

  • сынитұрғысынанойлаутехнологиясын қолдану;

Әдіс тәсілдер:

«Қызығушылықты ояту»

«Мағынаны тану».

«Рефлексия».




Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

(1-2 минут)




Сәлемдесу. Сыныптағы оқушылардың толық екеніне көз жеткізу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сыныпты екі топқа бөлемін.

Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.


Бәрікелді!


Тұсау кесер

(15 минут)



Сәйкестікті көрсету үшін оқушыларға кесте беріледі.

Генеалогиялық әдіс

Адам кариотипіне цитологиялық анализ жасау

Цитогенетикалық әдіс

Шежірелік карта құру арқылы зерттеу

Онтогенетикалық әдіс

ДНК – ның құрамын зерттеу

Популяциялық әдіс

Адам онтогенезіне тұқым қуалайтын өзгерістің бар – жоғының анықталуы

Биохимиялық әдіс

Тұқым қуалайтын ауруларға себеп болатын гендердің таралу жиелігін зерттеу




Кестені сәйкестендіреді.

Суммативті бағалау




Негізгі бөлім

(20 минут)



Жаңа сабақты бастамас бұрын жоспар құрып, тақтада көрсеттім.

  1. Генетика және эволюция теориясы.

  2. Генетиканың табиғатты қорғау ісіне қатысы.

  3. Қазіргі сұрыптауды генетикалық заңдылықтардың жәрдемінсіз іске асыру мүмкін емес.

  4. Медециналық генетика.

  5. Денсаулықтың генетикалық көрінісі.

  6. Генетикалық әлеуметтік проблеммалар.

Оқушылар осы жоспарды пайдалана отырып, өзара өмірмен байланыстыра отырып, әңгіме дебат құрды.




Оқулық және электронды көрсетілімдер.

Қорытынды

(7 минут)

РЕФЛЕКСИЯ


  1. Осы параграфтан не білдіңдер?

  2. Генетикалық дамудың қандай бағыттары ең маңызды?

  3. Медицинада, табиғатты қорғау, ауыл шаруашылығында генетика қандай міндеттердің шешімін табады?

  4. Медициналық генетиканың мүмкін болатын даму жолдарын атаңдар.

  5. Негізгі генетикалық заңдылықтармен танысу өз өміріңе қалай әсер етуі мүмкін?

Инсерт әдісі бойынша рефлексия жасайды.



Сұрақтарға жауап береді.

Сабақтан алған әсерлерін жазады.






Деңгейлік тапсырмалар.

САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИВТІ ЕСЕП
Екі сабақа да бірдей мақсат қойдым. Сабақтың мақсаты толық айқындалды деп ойлаймын. Сабақтың формасы: әңгіме-дебат. Әңгіме-дебат барысында оқушылар ой-пікірлері арқылы өз шешімдерін айта білуге мүмкіншілік жасалды. Мысалы митоз бен мейоздың айырмашылығы неде? проблемалық сұрақ қойылды. Оқушылардың осы тақырыптың мазмұнын өрбіту үшін бір-біріне кері сұрақтар қою арқылы қарым-қатынас (диалог) құрылды. Бұл бағытта диалог құру арқылы іске асты. «Иә, бұл солай», «менің ойымша», «жоқ, олай емес», «егер былай болса», «менің пікірім» т.б. Осы бағыт бойынша оқушылар арасында бірлесуден гөрі, көбінесе бәсекелестік бағыт басым болды. Оқушыларға үлестірме карточкалар таратылды. Карточкалар арқылы оқушыларға проблемалық сұрақ қойылды. Екі сабақта да қолдарындағы үлестірме карточкаларды салыстыра отырып, бір-бірімен диалог құрды. Оқушылар тақырып бойынша ойларын дәлелдеуге барлық мүмкіншілік жасалды (алуан түрлі жұмыстар арқылы (кесте, сызбанұсқа, Венн диаграммасы, дұрыс пікірді тап, суретті сөйлету, суретке ат беру, сәйкестендіру, т.б.). «Пікір алмасу» барысында тең құқылы серіктестік болып табылды. «Пікір алмасу» оқушылардың арасында диалог құрылды, өз шешімдерінің дұрыс еместігіне көз жеткізіп, пікірлерін ортаға салды. Алынған мәліметтермен қосымша деректер арқылы біріктіріп сабақтың мазмұнын аша білді және алдағы жұмыстарға бағыт-бағдар ала білді. Оқушылар бірлесуден гөрі, көбіне бәсекелестікке бағытталды. Оқушылардың бір-біріне түсіндіру кезінде (тілді және коммуникативті қабілеттерін дамыту үшін) пікірталас өткізу үшін аз уақыт қалды және сабақ аздап нашар аяқталды. Кейбір оқушылардың арасында қобалжу байқалды. Диалог барысында оқушы өз пікірін дұрыс жеткізе алмай, ойын шашыратып алды. Екі сабақ бойынша мен өзім қойғам мақсатымен күткен нәтижеме жеттім деп ойлаймын. Осы бағдарламаны басшылыққа ала отырып,осы модульдер бойыншa жұмысты жaлғaстырaмын, әлі де болсa іс-тәжірибемді жетілдіремін, оқушылар бойында жаңа тәсілдерді қолдану арқылы білімдерін бекіте алатындай, теориялық білімін тәжірибемен ұштастыра алатындай, сұраққа нақты жауап бере білуге және өзінің түсінуін бағалауына, сонымен қатар өз бетінше тұжырымдай, талдай алатындай етіп өзгертемін.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет