Тақырыбы:
|
Қысқаша көбейту формулалары
|
Күні,айы:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенбиева Нургуль Орынхановна
|
7ә сыныбы
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Тақырыпты игере отырып, оқушылар екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларымен, екі өрнектің қосындысы мен айырымының толық емес квадратымен танысады; аталған формулаларды өрнектерді түрлендіру кезінде қолдануды үйренеді
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Екі өрнектің қосындысының, айырымының кубының формуласын үйренеді.
Формуланы қолданып есепті шығара білуге дағдыланады.
|
Кейбір оқушылар:
Тақырып жайлы танысу арқылы тапсырмаларды меңгереді және білімдерін бекітеді, күрделі есептеулерде қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы(2-10 минут)
|
1.Оқушыларды түгелдеу
2.Оқу құралын тексеру
3.Үй тапсырмасын тексеру
Математикалық диктант
т және 5 санының қосындысының квадраты;
2) 12 және 8 санының айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі;
3) с және -2а өрнектерінің айырмасының квадраты;
4) 0,2х және 5 өрнектерінің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі.
№
|
Критерийлер
|
Бағалау
|
1
|
Өрнекті математикалық тілде жазады
|
Талпынды.
|
2
|
Өрнекті қажетті формулаға салады.
|
Жақсы
|
3
|
Алгебралық өрнекті ықшамдайды
|
Жарайсың
|
|
Слайд
|
Сабақтың ортасы (11-35 минут)
|
«Үшеуі үйде, үшеуі қонақта»
№ 361 есеп. Көпмүшеге түрлендіріңдер:
1-топ:
2-топ:
3-топ: .
Әр топ есепке байланысты дискриптор құрады және тексереді, мұғалім – бақылайды.
Жаттығулар (жұппен жұмыс)
Көбейткіштерге жіктеңдер:
Жауабы:
№
|
Критерийлер
|
Бағалау
|
1
|
Өрнек үшін қажетті формуланы табады.
|
Талпынды.
|
2
|
Өрнекті қажетті формулаға салады.
|
Жақсы
|
3
|
Алгебралық өрнекті ықшамдайды
|
Жарайсың
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңдар: (тақтамен жұмыс)
Жауабы:
№
|
Критерийлер
|
Бағалау
|
1
|
Өрнек үшін қажетті формуланы табады.
|
Талпынды.
|
2
|
Өрнекті қажетті формулаға салады.
|
Жақсы
|
3
|
Алгебралық өрнекті ықшамдайды
|
Жарайсың
|
Өрнекті ықшамдаңдар: (жеке жұмыс)
Есептің дұрыс жауабын тақтада тексереді және әр оқушы өз-өзін бағалайды.
Жауабы:
|
Оқулық
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы( 36-40 мин)
|
Оқушыларғы сабаққа қатысуына қарай «кері байланыс» жасау: «жарайсың», «жақсы», «талпын»
Оқушылардан кері байланыс алу.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Анағұрлым қабілетті
оқушыларға
жаттығуларды
күрделендіруді қалай жасайсыз?
|
Бағалау-оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс.
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері.
АКT байланыстары.
Құндылықтардағы
байланыс.
|
Фармативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, жеке жұмыстар беру арқылы қабілетті оқушыларды дамытамын.
|
«Бармақ» әдісі бойынша, «Плюс-минус-қызықты» әдісі бойынша бағалау және критерий бойынша өзін-өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау.
|
Геометрия (сандарды кескіндеу), физика(өлшем бірліктер), латын тілі алфавиті (белгісіз сандарды белгілеу).
|
Қорытындылау
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? Ия, уақыт тығыздығына байланысты соңғы есептерді қысқарттым.
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? Оқушыларды жеке жұмыс, жұппен және топпен жұмыс барысында жан-жақты танып, олар үшін қажетті көмек көрсете алдым.
|